Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23696 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Γνώμη μου είναι ότι το δοχείο αδρανείας επιβάλλεται σε ξυλολέβητες, που έχουμε περίσσεια θερμότητας, και στη συνδυασμένη θέρμανση με πάνω από μια πηγές θερμότητας (ηλιακά, αντλίες θερμότητας). Άλλως τσάμπα τα λεφτά, να θερμαίνεις ένα δοχείο για να πάρεις τη θερμότητα αυτή, μειωμένη κατά τις απώλειες, αργότερα. Και όλα αυτά γιατί; Γιατί ο λέβητας είναι οριακός. Παίρνεις έναν μεγαλύτερο και τελειώνει το θέμα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23700 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

erimitis έγραψε: kosmidis80 ο λεβητας πελλετ θα πρεπει να ειναι τετοιος ωστε η ισχυς του να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την πραγματικη ισχυς του σπιτιου ωστε και να λειτουργει σωστα αλλα και να μην εχεις υπερκαταναλωσεις και φθορες στα συστηματα(αντισταση,καθαρισμος,σταχτες).
Αμα λοποιν η ισχυς ειναι οριακη πως θα δουλεψει για να δωσει και στο δοχειο αδρανειας?
Απ οσο ξερω δοχειο αδρανειας βαζεις σε ενα ξυλολεβητα που δουλευει συνεχεια ωστε οταν πεσει η θερμοκρασια να ξεκινησει να κανει περιστροφη τα νερα του δοχειου.
Πολυ στο ποδι απαντηση μου φαινεται ρε παιδια.
Πιστευω οτι ο πλεον καταλληλος να απαντησει ειναι ο υδραυλικος της παρεας


Εριμητη, αν βαλεις τον φερολι πχ (με 40 λιτρα νερο) και να σε καλυπτει σε Kw το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα φτανουν τα νερα να καλυψουν τα σωματα σου και θα δουλευει συνεχως -> καταναλωση αυξημενη!

Συνηθως τα δοχεια συνδεοονται και λειτουργουν με δυο τροπους. 1ος ο λεβητας ζεσταινει τα νερα το δοχειου και αυτο στελνει στα σωματα - υστερει σε ταχυτητα θερμανσης χωρου, αλλα λυνει προβληματα με λιγα νερα λεβητα. 2ος συνδεονται με αυτοματισμους (ηλεκτροβανες,κυκλοφορητη κτλ) και ζεσταινονται παραλληλα με τα σωματα -> Μεγαλυτερο κοστος εγκαταστασης και πιο πολυπλοκο.

Αποφασιζεις και εκτελεις την συνταγη!

Ας μας πει και ο Χρηστος αν εχει χρονο να το δει, που προφανως αυτην την περιοδο τρεχει και δεν φτανει!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23732 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Αγαπητοί φίλοι, εκτιμώ τη συνεισφορά όλων όσων απάντησαν και σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για τον κόπο που κάνατε να μου δώσετε κάποιες από τις γνώσεις σας.Ξεκινησαμε πριν ενα περιπου μηνα να μιλαμε για επιλογη μεταξυ του Vesta Και του primus και ακομη ακρη δεν εχουμε βγαλει !! Αντιθετες αποψεις , αλλες επιλογες στο τραπεζι , αμφιβολιες και φυσικα ελλειψη ρευστου συνεχιζουν αυτη τη συζητηση :)
Δε μπορω να πω οτι το αβεβαιο μ αρεσει , θα ημουν ψευτης , αλλα αληθεια εκτιμω που ειμαστε ποσοι ανθρωποι και προσπαθουμε συλλογικα να βρουμε μια λυση :) Οποια και να ναι η εκβαση το οτι 2-3 μηνες πριν νομιζα οτι τα αυγα τα αλεθουν και τωρα χαρη σε σας καταλαβαινω 10 πραγματα ,ειμαι ηδη ευγνωμων !!

By the way ... το δοχειο αδρανειας στο λεβητα πελλετ δεν ειναι απαραιτητο !! Πρωωωωτα παιρνουμε το λεβητα-καυστηρα να καλυπτει το σπιτακι μας και μετα ολα τα αλλα !! Απλα μια προχειρη εκτιμηση απο τον υδραυλικο μας για το μεγεθος του δοχειου ανα τετραγωνικο μετρο της οικιας και ανα KW του λεβητα-καυστηρα ,για τη βελτιστη λειτουργια του συστηματος ,θα ηταν χρησιμη .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24280 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Τελικά καταλήξατε κάπου?

Εγώ θέλω να υποστηρίξω τα ελληνικά προϊόντα.

Ο primus της mavil τελικά σε τι τιμή πωλείται ??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24288 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

vag1234 έγραψε: Τελικά καταλήξατε κάπου?

Εγώ θέλω να υποστηρίξω τα ελληνικά προϊόντα.

Ο primus της mavil τελικά σε τι τιμή πωλείται ??



Εγω αποφασισα Primus.Δυσκολα θα τον βρεις κατω απο 2700.Γενικα η τιμη του παιζει απο 2700-3000, μαζι με τη σχαρα για ξυλα.Κποιος εμπορος στη Θεσσαλονικη μου ειπε οτι ο PRIMUS βγαινει (παλια μοντελα μαλλον) και χωρις αυτοματη εναυση,οπως ο τουρκικος ο MENSA που σε ενδιαφερει.Μου εδωσε μαλιστα και τιμη στα 2500.Το παραξενο ειναι οτι απο την εταιρια μου ειπαν οτι δεν βγαινει χωρις αυτοματη εναυση.Μαλλον υπαρχουν καποια απο τα παλια μοντελα που ξεμειναν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24330 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

erimitis έγραψε: kosmidis80 ο λεβητας πελλετ θα πρεπει να ειναι τετοιος ωστε η ισχυς του να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την πραγματικη ισχυς του σπιτιου ωστε και να λειτουργει σωστα αλλα και να μην εχεις υπερκαταναλωσεις και φθορες στα συστηματα(αντισταση,καθαρισμος,σταχτες).
Αμα λοποιν η ισχυς ειναι οριακη πως θα δουλεψει για να δωσει και στο δοχειο αδρανειας?
Απ οσο ξερω δοχειο αδρανειας βαζεις σε ενα ξυλολεβητα που δουλευει συνεχεια ωστε οταν πεσει η θερμοκρασια να ξεκινησει να κανει περιστροφη τα νερα του δοχειου.
Πολυ στο ποδι απαντηση μου φαινεται ρε παιδια.
Πιστευω οτι ο πλεον καταλληλος να απαντησει ειναι ο υδραυλικος της παρεας




Παιδια ας ξεκαθαρισουμε τα πραγματα...

Το δοχειο αδρανειας δεν παραγει ενεργεια μονο αποθηκευει αυτη που δινει ο λεβητας.

Ενα συστημα δεν μεγαλωνει σε ισχυ αν εχει πχ 500 η 1000 λιτρα ζεστου νερου μεσω δοχειου.

Αυτο που γινεται ειναι να αποθηκευουμε ζεστο νερο στους 70 βαθμους πχ για να το χρησιμοποιησουμε οταν θελουμε...αυτο λεγεται διαχειριση.

Με αυτο το τροπο ενας ξυλολεβητας που εχει ξυλα και καιει... ενω το σπιτι δεν χρειαζεται θερμανση αναγκαστικα θα την στελνει στο σπιτι για να μην εχει υπερθερμανση χωρις δοχειο.

Ετσι βραζει το σπιτι σε θερμοκρασιες 25, 27 βαθμους πολλες φορες αρα αυξημενη καταναλωση ασκοπα.

Με δοχειο στελνουμε την θερμανση σε μια ας πουμε αποθηκη να περιμενει να το ζητησει ο θερμοστατης χωρου.

Σαφως και η χρησιμοτητα του ειναι μεγαλυτερη στο ξυλο γιατι δεν εχουμε πληρως ελεγχομενη καυση.

Στους λεβητες πελλετ το δοχειο αυξανει τις δυνατοτητες του οπως ειπε ο φιλος ερημιτης...

Κλασικο παραδειγμα ο δικος μου λεβητας ο ferroli που εχει 30 λιτρα νερου και μικρες επιφανειες εναλλαγης θερμοτητας.

Χωρις δοχειο μολις ανοιγε ο θερμοστατης χωρου και ζητουσε νερα ο κυκλοφορητης περνουσε μιση ωρα μεχρι να πιασει το σπιτι την ζητουμενη θερμοκρασια (+1 βαθμο δηλαδη)

Με δοχειο η θερμανση του σπιτιου μου ειναι καλυτερη και απο τον λεβητα πετρελαιου...σε 11 λεπτα ο θερμοστατης εκλεινε μια και τα σωματα σε δευτερολεπτα εκαιγαν.

Απλα λογω ΑΜΕΣΟΤΗΤΑΣ ληψης ζεστων νερων απο το δοχειο...

Οι συνδεσεις ειναι αλλο κεφαλαιο αρκετα μεγαλο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.152 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ