Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22610 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Ρε συ, και εγώ όταν σκεφτόμουνα την αλλαγή σε πέλλετ, έψαχνα για 40+kW γιατί έτσι ήταν τα σώματα και ο λέβητας πετρελαίου. Έλα όμως που πέρυσι οι δύο πάνω όροφοι ζεστάθηκαν και με το παραπάνω με τζάκι ονομαστικής 14kW που μάλιστα δεν δούλεψε ποτέ στο τέρμα του. 120τμ ζεστάθηκαν στους 24+ βαθμούς (ακόμη και με -7 εξωτερική) με περίπου 11-12kW. Ε, πές και άλλα 5 το υπόγειο σύνολο 17-18kW. Για τους -7. Για 0 έως 5 που είναι το σύνηθες για την περιοχή μου, θα θέλει άντε 14-15kW. Βάλε και το ότι συνήθως καίμε τους δύο πάνω ορόφους, ούτε 9-10kW. Αν λοιπόν βάλω ένα λέβητα 40kW που έχει minimum απόδοση τα 15kW, θα δουλεύει σαν του πετρελαίου, θα ανάβει και θα σβήνει κάθε 10-15 λεπτά.

Στην δική σου περίπτωση, πόσο πιθανό είναι να βγάλει πχ -10 θερμοκρασία και να θες να κάψεις και τα 4 πατώματα? Άμα κάνει ψοφόκρυο μην ζεσταίνεις πχ το υπόγειο. Ο λέβητας θα είναι η μόνη θέρμανση του σπιτιού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22612 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Asteris έγραψε: Ρε συ, και εγώ όταν σκεφτόμουνα την αλλαγή σε πέλλετ, έψαχνα για 40+kW γιατί έτσι ήταν τα σώματα και ο λέβητας πετρελαίου. Έλα όμως που πέρυσι οι δύο πάνω όροφοι ζεστάθηκαν και με το παραπάνω με τζάκι ονομαστικής 14kW που μάλιστα δεν δούλεψε ποτέ στο τέρμα του. 120τμ ζεστάθηκαν στους 24+ βαθμούς (ακόμη και με -7 εξωτερική) με περίπου 11-12kW. Ε, πές και άλλα 5 το υπόγειο σύνολο 17-18kW. Για τους -7. Για 0 έως 5 που είναι το σύνηθες για την περιοχή μου, θα θέλει άντε 14-15kW. Βάλε και το ότι συνήθως καίμε τους δύο πάνω ορόφους, ούτε 9-10kW. Αν λοιπόν βάλω ένα λέβητα 40kW που έχει minimum απόδοση τα 15kW, θα δουλεύει σαν του πετρελαίου, θα ανάβει και θα σβήνει κάθε 10-15 λεπτά.

Στην δική σου περίπτωση, πόσο πιθανό είναι να βγάλει πχ -10 θερμοκρασία και να θες να κάψεις και τα 4 πατώματα? Άμα κάνει ψοφόκρυο μην ζεσταίνεις πχ το υπόγειο. Ο λέβητας θα είναι η μόνη θέρμανση του σπιτιού?


Ναι ο λεβητας θα ειναι η κεντρικη και η μονη θερμανση του σπιτιου ... 170τμ η μεζονετα και αλλα 90 τμ το ημιυπογειο που θα υπαρχει προοπτικη αργοτερα να μπει κ αυτο στην ιδια θερμανση γιατι τωρα ενοικιαζεται !! Οποτε σκεφτομουν 30KW χοντρικα για να δουλευει ανετα στο 50-60% που λεγαμε πριν μιας και η λειτουργια ειναι ρυθμιζομενη . Αν τωρα καταληξω σε τυπου Vesta 40KW αυτο θα λειτουργει σε μειωμενη λειτουργια για περισσοτερη ωρα η τουλαχιστον αυτο θα προσπαθησω και οταν συνθεθει και το κατω τοτε θα το καψω full Power !! Για να σου δωσω να καταλαβεις απο τον πολιτικο μηχανικο εχω σωματα 31.000Kcal πανω και 20.000 κατω το οποιο ηταν υπερβολικο .Μη νομιζεις ακολουθω κατα γραμμα τους μηχανικους και οποιον κ αν μιλαει.Βλεπω κρινω προσαρμοζω ,οπως ολοι μας !! Ο λεβητας πετρελαιου ηταν 60αρης . Ουτε τετοια λυση σκεφτηκα καμια στιγμη !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22640 από ΔΗΜΗΣ
Απαντήθηκε από ΔΗΜΗΣ στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
κυριοι επαναλαμβανω εγώ πηρα mensa 40000 θερμιδες 1900 ευρώ οχι 2200

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22641 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

ΔΗΜΗΣ έγραψε: κυριοι επαναλαμβανω εγώ πηρα mensa 40000 θερμιδες 1900 ευρώ οχι 2200


Ναι Δημη περιμενουμε πρωτες εντυπωσεις με καταναλωση και ρυθμισεις ... ποσο σου πηρε η εγκατασταση μπορεις να μου πεις λιγο ? γιατι εμενα ο υδραυλικος που ρωτησα μου πε συνολικο κοστος με εργατικα και υλικα 1000-1200 ευρω

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22648 από ΔΗΜΗΣ
Απαντήθηκε από ΔΗΜΗΣ στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
κατανάλωση και ρυθμίσεις ελπίζω με τον καιρό μιάς και είμαι άσχετος ακόμα, αλλά έδωσα στον υδραυλικό 260 και στον επιστήμονα καυστηρατζή θα δώσω 200 τα υλικά μου κοστισαν κοντά στα 600 έβαλα όμωσ ξεχωριστό κυκλοφοριτή σχετικά μεγάλο για όταν κατοικιθεί ο πάνω όροφος και νέο δοχείο διαστολής και μιά βαλβίδα τριοδη νομίζω τη λένε , αυτά.

Υ.Σ. βλέπεις στην Αθήνα κρίση - κρίση αλλά οι τιμές δεν πέφτουν με τίποτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22651 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

ΔΗΜΗΣ έγραψε: κατανάλωση και ρυθμίσεις ελπίζω με τον καιρό μιάς και είμαι άσχετος ακόμα, αλλά έδωσα στον υδραυλικό 260 και στον επιστήμονα καυστηρατζή θα δώσω 200 τα υλικά μου κοστισαν κοντά στα 600 έβαλα όμωσ ξεχωριστό κυκλοφοριτή σχετικά μεγάλο για όταν κατοικιθεί ο πάνω όροφος και νέο δοχείο διαστολής και μιά βαλβίδα τριοδη νομίζω τη λένε , αυτά.

Υ.Σ. βλέπεις στην Αθήνα κρίση - κρίση αλλά οι τιμές δεν πέφτουν με τίποτα


Σου εχουν δωσει εγχειριδιο χρησης?Εχει μεσα καποιες ρυθμισεις?Κανονικα πρεπει να εχει ενδεικτικα καποιες ρυθμισεις.
Μιλησα με την εταιρια που κανει την εισαγωγη του MENSA και μου ειπαν οτι θα μου στειλουν το εγχειριδιο του λεβητα.Ρωτησα για το λαθος σχετικα με τη μεγιστη καταναλωση που τη δινουν 6.5 κιλα και μου ειπαν οτι αναφερεται στο καρβουνο.Παλι ομως δε βγαινει.Εχει το καρβουνο διπλασια θερμογονο δυναμη απο το πελλετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ