Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22518 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Για καυσιμο εγω βλεπω μονο πελλετ.Με το ξυλο ουσιαστικα δεν κερδιζεις τιποτα.Απλα παραπανω χαμαλικι.Εχω 165τ.μ. εκαιγα 3 τονους πετρελαιο.Δηλαδη 5-6 τ. πελλετ.Δεν θα χρειαστω 15 τονους ξυλα? Εχουμε λοιπον πελλετ 6τ=1800ευρω
Ξυλα 15τ.=1900 ευρω.Αλλα και 1500 να μου κοστισουν παλι δε λεει.?Που να τα βαλω 12-15 τονους ξυλα?
Μενει λοιπον ο πυρηνας.Αυτο το καυσιμο δεν το ξερω.Απο αυτα που διαβαζω εδω βλεπω οτι υπαρχουν διαφορες ποιοτητες.Παλι ομως λογω αποδοσης χρειαζονται μεγαλες ποσοτητες καυσιμου ,πραγμα που σημαινει παραπανω κουβαλημα.Επισης γινεται λογος για μυρωδιες πολυ σταχτη κ.λ.π.Ενδιαφερον παρουσιαζει το καλαμποκι λογ αποδοσης (6-7KW),αλλα αυτο καιγεται μονο σε συνδυασμο με πελλετ.

Μετα απο ολα αυτα θα ελεγε κανεις οτι ψηφιζω δαγκωτο λεβητα μονο για πελλετ.Κι ομως κατι στο πισω μερος του μυαλου μου λεει να μην παρω λεβητα μονο για πελλετ.Οτι ειναι λαθος.[/quote]

Φιλε μου και γω πελλετ γουσταρω για πολλους λογους . Λιγοτερη μαυριλα , μεγαλυτερη αυτονομια περισσοτερο οικονομικη και γενικοτερα προσεγγιζει πιο πολυ το στυλ πετρελαιου που λεει αναβω τον θερμοστατη και δεν ασχολουμαι και πολυ που γουσταρω τρελα !! ΑΛΛΑ ... 1ον το πελλετ ειναι χρηματιστηριο οπως λεει και ενας καλος φιλος οπως πετρελαιο,ξυλο κλπ . 2ον ξεφευγει σε Budget γι αυτο και επαναλαμβανω διαρκως πως αν μπορεσουμε να βρουμε λεβητα κοντα στο 2χιλιαρο που να ειναι αξιοπρεπης και οικονομικος εγω μεσα με 1000 !! Οποτε τι μας μενει αν ολα αυτα δεν ισχυσουν ?? Κατι πρεπει να κανουμε για να ζεσταθουμε εν τελει !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22519 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε: Για καυσιμο εγω βλεπω μονο πελλετ.Με το ξυλο ουσιαστικα δεν κερδιζεις τιποτα.Απλα παραπανω χαμαλικι.Εχω 165τ.μ. εκαιγα 3 τονους πετρελαιο.Δηλαδη 5-6 τ. πελλετ.Δεν θα χρειαστω 15 τονους ξυλα? Εχουμε λοιπον πελλετ 6τ=1800ευρω
Ξυλα 15τ.=1900 ευρω.Αλλα και 1500 να μου κοστισουν παλι δε λεει.?Που να τα βαλω 12-15 τονους ξυλα?
Μενει λοιπον ο πυρηνας.Αυτο το καυσιμο δεν το ξερω.Απο αυτα που διαβαζω εδω βλεπω οτι υπαρχουν διαφορες ποιοτητες.Παλι ομως λογω αποδοσης χρειαζονται μεγαλες ποσοτητες καυσιμου ,πραγμα που σημαινει παραπανω κουβαλημα.Επισης γινεται λογος για μυρωδιες πολυ σταχτη κ.λ.π.Ενδιαφερον παρουσιαζει το καλαμποκι λογ αποδοσης (6-7KW),αλλα αυτο καιγεται μονο σε συνδυασμο με πελλετ.

Μετα απο ολα αυτα θα ελεγε κανεις οτι ψηφιζω δαγκωτο λεβητα μονο για πελλετ.Κι ομως κατι στο πισω μερος του μυαλου μου λεει να μην παρω λεβητα μονο για πελλετ.Οτι ειναι λαθος.


Φιλε μου και γω πελλετ γουσταρω για πολλους λογους . Λιγοτερη μαυριλα , μεγαλυτερη αυτονομια περισσοτερο οικονομικη και γενικοτερα προσεγγιζει πιο πολυ το στυλ πετρελαιου που λεει αναβω τον θερμοστατη και δεν ασχολουμαι και πολυ που γουσταρω τρελα !! ΑΛΛΑ ... 1ον το πελλετ ειναι χρηματιστηριο οπως λεει και ενας καλος φιλος οπως πετρελαιο,ξυλο κλπ . 2ον ξεφευγει σε Budget γι αυτο και επαναλαμβανω διαρκως πως αν μπορεσουμε να βρουμε λεβητα κοντα στο 2χιλιαρο που να ειναι αξιοπρεπης και οικονομικος εγω μεσα με 1000 !! Οποτε τι μας μενει αν ολα αυτα δεν ισχυσουν ?? Κατι πρεπει να κανουμε για να ζεσταθουμε εν τελει !![/quote]

Ξερω ενα φθηνο τον MENSA :) .Αλλα δεν ξερω ποσο αξοπρεπης και οικονομικος ειναι. Αυτο ειναι τωρα το θεμα γμτ.Να γλιτωσουμε 500-600 ευρω και να ρισκαρουμε να παρουμε κατι για το οποιο δεν ξερουμε τιποτα?Παντως εγω ετοιμος ειμαι να το ρισκαρω τα εχω παρει στο κρανιο.Ετσι και μας πει ο φιλος Ο ΔΗΜΗΣ η καποιος αλλος οτι ενταξει καλουτσικος ειναι, παω κατευθειαν να τον παρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22520 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Ξερω ενα φθηνο τον MENSA :) .Αλλα δεν ξερω ποσο αξοπρεπης και οικονομικος ειναι. Αυτο ειναι τωρα το θεμα γμτ.Να γλιτωσουμε 500-600 ευρω και να ρισκαρουμε να παρουμε κατι για το οποιο δεν ξερουμε τιποτα?Παντως εγω ετοιμος ειμαι να το ρισκαρω τα εχω παρει στο κρανιο.Ετσι και μας πει ο φιλος Ο ΔΗΜΗΣ η καποιος αλλος οτι ενταξει καλουτσικος ειναι, παω κατευθειαν να τον παρω.



Μα ρε αγορι και γω για τον Μενσα μιλαω ... τον βρισκουμε 1850 ευρω και βαλε και συνδεση υδραυλικου κανα 500ευρω και ασε τις χαζομαρες που μου λενε εμενα ... παμε στα 2400 . Μετα φορτωνεις και πυρηνα 5-6 τονους (κανει καπου 100 /τονος ) και βγαζεις σχεδον ολο το χειμωνα ... πως σου φαινεται αυτο ?? Περιμενουμε νεα απο τα παιδια που ασχολουνται με τους λεβητες πελλετ και αν δε βρουμε τπτ ικανοποιητικο χτυπαμε Μενσα και να παει να ... - η8ει !! Παντως θα χρειαστει να περιμενουμε λιγο με τα λεφτα στο χερι ... δε μπορουμε να κλεισουμε χωρις να χουμε ολα τα δεδομενα υποψιν.Γιατι αν μας πουν ξερω γω αφου εχουμε κανει την παραγγελια ... βρηκαμε τον Βεστα 2100 ... μετα τι κανεις ?? Το κακο μ αυτο ειναι μονο οτι παιζει να ακριβυνει το πελλετ , αλλα θα τη βρουμε την ακρη που θα παει !! Θα σου πω αυτο που μου πε και ο Ερημιτης και εχει δικιο . Μην αγχωνεσαι ,θα την βρουμε την ακρη :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22521 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
χαχα εν τω μεταξυ παιζει εμεις οι 2 να γραφουμε πιο πολυ και απο τους συντονιστες του φορουμ :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22524 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε: χαχα εν τω μεταξυ παιζει εμεις οι 2 να γραφουμε πιο πολυ και απο τους συντονιστες του φορουμ :P


:) :) :)

Βεστα 2100? :silly: :silly: :silly:
Το αλλο με τον τοτο το ξερεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22527 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
:) :) :)

Βεστα 2100? :silly: :silly: :silly:
Το αλλο με τον τοτο το ξερεις?[/quote]

Hope is still holding us alive ... don't underestimate it :P

Που λενε και στην Καρδιτσα !! :woohoo:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.226 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ