Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22475 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
φιλε αν ειναι να θες κατι οικονομικο και οχι σκουπιδοφαγο τοτε θα σου ελεγα να δει και τον θωκο στην σκυδρα θεσσαλονικης .Μπορω να σου πω τιμες αυριο .Τον εβαλε φιλος περισυ και εμεινε απολυτα ευχαριστημενος.
Παντως μην σκας!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22476 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

erimitis έγραψε: φιλε αν ειναι να θες κατι οικονομικο και οχι σκουπιδοφαγο τοτε θα σου ελεγα να δει και τον θωκο στην σκυδρα θεσσαλονικης .Μπορω να σου πω τιμες αυριο .Τον εβαλε φιλος περισυ και εμεινε απολυτα ευχαριστημενος.
Παντως μην σκας!!!!!


Δεν εχω ιδεα περι τινος προκειται !! Ουτε το εχω ξανακουσει , ουτε ξερω κατι σχετικο !!
Αν ειχα να τα σκασω ρε συ δε θα μου καιγοταν καρφι και Νοεμβριος να χε μπει ... το θεμα ειναι πως ζοριζομαι οικονομικα για να το κανω γι αυτο ψαχνω απο δω και απο κει σαν τον ηλιθιο !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22478 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
φιλε δεν εισαι ο μονος.και γω οτι κανω θα παιξει πιστωτικη γιατι αλλιως δεν βγαινει με τιποτα.
Θα σου πω νεα και απο τον θωκο αυριο.
Καλα κανεις και ψαχνεις καλα κανουμε και μιλαμε εδω και χαλαρωνουμαι γιατι αλλιως παμε για φουντο.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by erimitis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22483 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Sp4wn, η ισχύς των σωμάτως δεν είναι μέτρο για την ισχύ που χρειάζεσαι. Αν δηλαδή ο εργολάβος ήταν τρελός και σου έβαζε άλλα τόσα σώματα, θα ήθελες 80kW λέβητα?

Τσέκαρε τις απώλειές σου. Αν έχεις 20kW απώλειες (στην ελάχιστη θερμοκρασία που πιάνει η περιοχή σου) και πάρεις 40άρη, ο λέβητας στις νορμάλ μέρες θα αναβοσβήνει σαν τρελός κάθε τρεις και λίγο. Ο 40άρης έχει ελάχιστο όριο τα 15, οπότε όταν το σπίτι θα ζητάει 10 (καις πχ μόνο τον ένα ή τους δύο ορόφους, ο λέβητας θα καίει λίγο και θα σβήνει. Ενώ ακόμη και όταν το σπίτι ζητήσει το μάξιμουμ 20-22kW, πάλι ο λέβητας θα καίει στο 50-60%. Τζάμπα κατανάλωση και φθορές στα εξαρτήματα.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22502 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Asteris έγραψε: Sp4wn, η ισχύς των σωμάτως δεν είναι μέτρο για την ισχύ που χρειάζεσαι. Αν δηλαδή ο εργολάβος ήταν τρελός και σου έβαζε άλλα τόσα σώματα, θα ήθελες 80kW λέβητα?

Τσέκαρε τις απώλειές σου. Αν έχεις 20kW απώλειες (στην ελάχιστη θερμοκρασία που πιάνει η περιοχή σου) και πάρεις 40άρη, ο λέβητας στις νορμάλ μέρες θα αναβοσβήνει σαν τρελός κάθε τρεις και λίγο. Ο 40άρης έχει ελάχιστο όριο τα 15, οπότε όταν το σπίτι θα ζητάει 10 (καις πχ μόνο τον ένα ή τους δύο ορόφους, ο λέβητας θα καίει λίγο και θα σβήνει. Ενώ ακόμη και όταν το σπίτι ζητήσει το μάξιμουμ 20-22kW, πάλι ο λέβητας θα καίει στο 50-60%. Τζάμπα κατανάλωση και φθορές στα εξαρτήματα.


Αυτο το τσεκαρε τις απωλειες σου φανταζομαι ακολουθειται απο ενα ποσο σε ευρω ετσι δεν ειναι ? Ενεργειακους επιθεωρητες και δε συμμαζευεται ... Επισης ποσο πιθανο το βλεπεις ενα σπιτι 170m2 με βορειο προσανατολισμο να χει 20 KW απωλειες το χειμωνα .Τελος αν δεχτουμε οτι το σπιτι εχει 20 KW Απωλειες τα σωματα οπως και να χει εχουν 31.000 θερμιδες αναγκες ... αυτα για να ζεσταθουν πρεπει να παρουν και την αντιστοιχη ενεργεια ... Αν εσυ εχεις εναν λεβητα 25 KW λεω εγω θα υπολειτουργουν ετσι για να πιασεις θερμοκρασια ο λεβητας θα χρειαστει το διπλασιο χρονο . Εγω υδραυλικος η μηχανολογος μηχανικος οπως ξερεις δεν ειμαι.Αυτα μου λενε , αυτα σου λεω και γω !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22510 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Sp4wN έγραψε: Για Primus Mavil εχει κανεις νεοτερα ? Τελευταια φορα που ρωτησα ειχα ακουσει 2.600 με ΦΠΑ
και το αφησα !! Ξερει κανεις τπτ καλυτερο ?

Παπας , Ερημιτης εσεις σε τι φασεις βρισκεστε ? Εμενα και Ο Βεστα στα 2.300 μ αρεσει και ο Μενσα στην τιμη που τον βρισκουμε μ αρεσει . Αλλα επειδη και ο πυρηνας ειναι καλη λυση καλυτερα προτιμω γενικα στερεων καυσιμων παρα μονο Πελλετ !!


Για καυσιμο εγω βλεπω μονο πελλετ.Με το ξυλο ουσιαστικα δεν κερδιζεις τιποτα.Απλα παραπανω χαμαλικι.Εχω 165τ.μ. εκαιγα 3 τονους πετρελαιο.Δηλαδη 5-6 τ. πελλετ.Δεν θα χρειαστω 15 τονους ξυλα? Εχουμε λοιπον πελλετ 6τ=1800ευρω
Ξυλα 15τ.=1900 ευρω.Αλλα και 1500 να μου κοστισουν παλι δε λεει.?Που να τα βαλω 12-15 τονους ξυλα?
Μενει λοιπον ο πυρηνας.Αυτο το καυσιμο δεν το ξερω.Απο αυτα που διαβαζω εδω βλεπω οτι υπαρχουν διαφορες ποιοτητες.Παλι ομως λογω αποδοσης χρειαζονται μεγαλες ποσοτητες καυσιμου ,πραγμα που σημαινει παραπανω κουβαλημα.Επισης γινεται λογος για μυρωδιες πολυ σταχτη κ.λ.π.Ενδιαφερον παρουσιαζει το καλαμποκι λογ αποδοσης (6-7KW),αλλα αυτο καιγεται μονο σε συνδυασμο με πελλετ.

Μετα απο ολα αυτα θα ελεγε κανεις οτι ψηφιζω δαγκωτο λεβητα μονο για πελλετ.Κι ομως κατι στο πισω μερος του μυαλου μου λεει να μην παρω λεβητα μονο για πελλετ.Οτι ειναι λαθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ