Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22443 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Τα 40kW τα έχετε επιβεβαιώσει ότι τα χρειάζεστε? Γιατί μου φαίνονται τεράστια, ακόμα και για τριόρωφες μεζονέτες σαν την δικιά μου των 180-200τμ. Χωρίς να είμαι ακόμη σε φάση αναζήτησης, το ψιλοκοιτάω και γω το πέλλετ, αλλά στην κατηγορία 20-25KW.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22444 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

Asteris έγραψε: Τα 40kW τα έχετε επιβεβαιώσει ότι τα χρειάζεστε? Γιατί μου φαίνονται τεράστια, ακόμα και για τριόρωφες μεζονέτες σαν την δικιά μου των 180-200τμ. Χωρίς να είμαι ακόμη σε φάση αναζήτησης, το ψιλοκοιτάω και γω το πέλλετ, αλλά στην κατηγορία 20-25KW.


Αστερη αυτο ειναι τεραστια υποθεση ... τα σωματα που εχω σπιτι σε θερμιδες βγαινουν 31.000 kcal πραγμα που σημαινει πως ειμαστε στα 38.5 ΚW ηδη . Υπαρχει ομως προοπτικη να βαλω αργοτερα και το ημιυπογειο στην καλυψη του λεβητα οποτε τα 46 KW με μερικη οικονομια στα σωματα του πανω σπιτιου που ειναι 170m2
ειναι μια χαρα !!Και τα λιγοτερα και τα περισσοτερα με καλυπτουν στην προκειμενη , μενει να αποφασισω το καυσιμο την τιμη και το ποιος θα τα εγκαταστησει !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22466 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Sp4wN φιλε οπως ειπα περιμενω να δω την εκθεση εκει σιγουρα μπουρουμε να χτυπησουμε καλη τιμη και να δουμε πληθος απο λεβητες.
Οπως ειπα ειμαι εφοδιασμενος με 1 τονο πετρελαιο και 6 τονους ξυλα αρα φετος θα πολεμησω μεχρι εσχατων.Σε περιπτωση προωρης καυσης του πετρελαιου θα κινηθω για αλλαγη λεβητα.
Φιλε σε ακουω πολυ σκασμενο ηρεμισε και θα βρεθει μια ακρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22469 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

erimitis έγραψε: Sp4wN φιλε οπως ειπα περιμενω να δω την εκθεση εκει σιγουρα μπουρουμε να χτυπησουμε καλη τιμη και να δουμε πληθος απο λεβητες.
Οπως ειπα ειμαι εφοδιασμενος με 1 τονο πετρελαιο και 6 τονους ξυλα αρα φετος θα πολεμησω μεχρι εσχατων.Σε περιπτωση προωρης καυσης του πετρελαιου θα κινηθω για αλλαγη λεβητα.
Φιλε σε ακουω πολυ σκασμενο ηρεμισε και θα βρεθει μια ακρη


Πλακα μου κανεις ρε Δημητρη ? Δε διαβασες παραπανω ? Παλευουμε για τους λεβητες και ερχεται ο αλλος ο υδραυλικος και μου λεει για εγκατασταση λεει θελω 1200 περιπου ευρω !! Τα παιρνεις στο κρανιο η οχι ?
Ειναι παντως θεμα που δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο κ αυτο με κανει ανησυχο . Φαντασου ομως οτι εγω ουτε 1 τονο πετρελαιο εχω ,ουτε ξυλα !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22472 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal
Φιλε μου Sp4wN αμα τα βαλεις κατω θες κατα μεσο ορο 2500 για τον λεβητα κανα 400 εγκατασταση χεστα για φετος δοχεια αδρανειας κτλ κτλ και κανα χιλιαρικο για πελλετ τωρα, μη σου πω χθες, που οι τιμες ειναι ακομα συγκρατημενες.
Μιλα με κοσμο απο την μερια του πελλετ να εξασφαλισεις τιμες αδερφε.Μεχρι ποτε εκτιμας οτι θα πρεπει να εχεις ολοκληρωση την εγκατασταση εκτιμο μεχρι αρχες Οκτωβριου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22474 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Vesta 40kW vs Primus Mavil 34,000kcal

erimitis έγραψε: Φιλε μου Sp4wN αμα τα βαλεις κατω θες κατα μεσο ορο 2500 για τον λεβητα κανα 400 εγκατασταση χεστα για φετος δοχεια αδρανειας κτλ κτλ και κανα χιλιαρικο για πελλετ τωρα, μη σου πω χθες, που οι τιμες ειναι ακομα συγκρατημενες.
Μιλα με κοσμο απο την μερια του πελλετ να εξασφαλισεις τιμες αδερφε.Μεχρι ποτε εκτιμας οτι θα πρεπει να εχεις ολοκληρωση την εγκατασταση εκτιμο μεχρι αρχες Οκτωβριου


Αν ομως τα βαλεις κατω απο την αλλη πλευρα ... για τον Μενσα παραδειγμα ,θες 1900 για το λεβητα κανα 500αρι πες για εγκατασταση χωρις δοχεια πες και οσα καψεις σε πυρηνα που ειναι φτηνος και εχω και εδω στην περιοχη . Οποτε απο τη μια λες εχω ενα δυνατο μηχανημα πελλετ και οικονομικο και απο την αλλη εχω εναν σκουπιδοφαγο που θα καψει μεν λιγο παραπανω αλλα θα καιει οτι μπορω να καψω εγω !!

Συμπερασμα ... Αν βγει κοντα στα 2.500 Ε ο λεβητας πελλετ δε βγαινει το budget !!Αν μιλαμε για τιμες κοντα στα 2.000 ,τοτε νομιζω αξιζει να κανω μια μικρη υπερβαση .
Αρχες Οκτωβρη νομιζω πρεπει να χω το λεβητα και να ξεκιναω για εγκατασταση !! Ειναι καλο οριο νομιζω.Το θεμα ειναι πως πρεπει να ξερω τι θα καψω για το λογο ακριβως που ειπες !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ