Πιστοποιήσεις pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49987 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

giogud έγραψε: Το θέμα είναι να μην χρειάζεται ο μέσος χρήστης να φωνάζει ειδικό ή να γίνεται αυτός σε κάθε παλέτα που αγοράζει. .


A γεια σου.....

"Οπως πηρα τις σομπες" το αλφα δεν το Bio με ολα....
εχω βαλει τις φωτο τις εχετε δει....

γιατι αντε εγω ειμαι κατσαβιδακιας και δε χαλιεμαι μη πω γουσταρω να χαρχαλευω ( παντα με ενημερωση του πωλητη για το τι εκανα στη σομπα που θα πρεπει να καλυψει με εγγυηση με το ξεχναμε αυτο )

Αλλοι που ουτε τα μπουρια στο τοιχο δε μπορουν να βιδωσουν???
η να το πω αλλιως - ολοι οδηγητε αυτοκινητα - τα κανετε εσεις σερβις????

ολοι λετε ( μια που λεμε τα πραματα με το ονομα τους ) οτι η Αλφα ειχαι μια κακη παρτιδα.
η ερωτηση ειναι κατ' αρχην αν........... το ηξεραν οτι τους βηκε κακη...
κι αν το ηξεραν τι εκαναν...

αποκει και περα - δεν εχω αποριψει προσωπικά την Αλφα... ναι κι ας με παιδεψε τωρα που τις εχω "φερει" θα της δωσω μια ευκαιρια ακομα....
αν βρω καποιον που να εχει σιγουρη παρτιδα ( να το προβλημα...) να του παρω ενα δυο τσουβαλια...
γιατι ΝΑΙ θελω να υποστηριξω το ελληνικό προιον κι οχι το Σερβικο Βουλγαρικο κ.λ.π. ( οσο ελληνικη τελος παντων ειναι η πρωτη υλη.... ας πουμε... "ελληνικης συναρμολογησης" )

και ναι - περιμενα - θα ηθελα απο μια εργοστασιαρα σαν την Αλφα να παρει καποια πιστοποιηση...
Αλλιως να μην ψεγουμε τις βιοτεχνιουλες στο ρεντη....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50008 από kostas tz
Απαντήθηκε από kostas tz στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
μιπος θα επρεπε να ανοιξουμε ενα κενουργιο θεμα και εκει να εκθεσουμε τις γνωμες και τις γνωσης οι ποιο εμπιροι σχετικα με ποια ειναι τα αιτια διμιουργιας κληγκερ?????? :unsure:

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostas tz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50028 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Θα ξεχάσω και όσα ξέρω μου φαίνεται…
Οι «πολέμιοι» των πιστοποιήσεων έχω την αίσθηση πως ελάχιστη έως μηδενική εμπειρία έχουν από συστήματα ποιότητας και δη την εφαρμογή τους… δηλαδή τα ISO HACCP 18001, κτλ, είναι απλά υπογραφές που παίρνουν τα κεντρικά γραφεία μιας εταιρείας και τα εργοστάσια κάνουν ότι θέλουν… τι άλλο θα ακούσουμε!

Ακούσαμε βέβαια ήδη για «λαδωμένες» πιστοποιήσεις, ακούσαμε για χρυσοπληρωμένες, κτλ . Γίνεται, αλλά τα κάνουν τα λαμόγια, οι σοβαροί και μεγάλοι που θέλουν να έχουν διάρκεια και μέλλον στην αγορά δε τα κάνουν.
Αυτοί που τα προβάλλον ως επιχειρήματα, έχουν κάτι για να τα αποδείξουν, ή λένε ότι τους κάτσει?Eπικαλούνται το πατριωτικό συναίσθημα και άλλα κουλά (δεν έχουν να φάνε άρα μη πάρετε το πιστοποιημένο πάρε το ελληνικό στην ίδια τιμή), να πω λαϊκισμός? Να πω άγνοια / ημιμάθεια? Ή να σκεφτώ συμφέρον?

Η ποιότητα κύριοι κοστίζει, κοστίζει γιατί πρέπει να έχεις τεχνογνωσία, τεχνολογία, συστήματα/διαδικασίες και εκπαιδευμένο ανθρώπινο δυναμικό να τα εφαρμόζεις και να τα εξελίσσεις

Η ουσία όμως αποκρύπτεται, τα συστήματα ποιότητας είναι για να διασφαλίζουν την ομοιομορφία της παραγωγής και τη παράδοση προϊόντων με συγκεκριμένες προδιαγραφές (όπως έχει οριστεί) = σταθερή παραγωγή χωρίς αποκλίσεις, καθώς και όλα τα στάδια μέχρι τη παράδοση στο καταναλωτή, εξού και η έννοια της ιχνηλασιμότητας.

Και άντε δε περιμένω να έχετε εμπειρία από την εφαρμογή ISO- HACCP κτλ σε μεγάλες βιομηχανίες, μπήκατε στο site του ENplus να διαβάσετε?
«How is the conformity to ENplus regulations checked?
Pellet plants get audited once a year to inspect the production process and the quality management. Pellet samples are taken and analyzed in specialized labs. Traders are checked as well and agree to follow strict rules. Producers and traders are free to choose any accredited company listed on the ENplus website for the audits and tests. Training courses for new auditors are organized to ensure the same quality of audits all over Europe.»


Θέλω πέλλετ με σταθερά χαρακτηριστικά και προδιαγραφές, να μη σπάω το κεφάλι μου σε ρυθμίσεις σε κάθε τσουβάλι…. Και το θέλω σε προσιτή τιμή, δε με ενδιαφέρει η «καταγωγή» του, με ενδιαφέρει η σταθερότητα και η τιμή του.

Άρα όταν έχω να διαλέξω ανάμεσα σε πιστοποιημένο και μη προϊόν, τα οποία κυμαίνονται σε παραπλήσιες τιμές εννοείται πως θα πάω για το πιστοποιημένο.

Φυσικά ο καθένας μπορεί να διαλέξει ότι θέλει και ότι σηκώνει η τσέπη του, αλλά οι λοιπές «αγανακτισμένες» αντιδράσεις καλό είναι να λείπουν….
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by oddios.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, jps, Grecu_, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50039 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
σκοπος μου δεν ειναι να αντιπαρατεθω (αν και συμφωνω σε πολλα απ αυτα που εγραψες)
θα διαφωνησω ομως σε ενα σημειο ...οτι δεν θα πρεπει να μας ενδιαφερει η προελευση
θα πρεπει και θα παραπρεπει αν θελουμε να παμε λιγο μπροστα
να θυμισω μηπως τι εκανε η ευρωπη για να περιορισει τις ιαπωνικες εισαγωγες ... φορρους ...για ποιο λογο... φυσικα να προστατευσει την βιομηχανια της ... (δεν εκανε το ιδιο με την κινα ...αλλα ειναι αλλο θεμα)
στο διαταυτα ...καλο θα ειναι οι καταναλωτες να προτιμουμε τα Ελληνικα προιοντα ...καλο θα ειναι οι κατασκευαστες να προσπαθησουν λιγο περισσοτερο για να μας πεισουν ...καλο θα ηταν οι εμποροι να περιορισουν τα κερδη τους και να συμπλευσουν με τους κατασκευαστες .

ευχολογια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50040 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Χτες το βράδυ έσειλα e-mail στο φορέα πιστοποίησης ENplus για να πάρω μια επίσημη απάντηση κατά πόσο η σέρβικη εταιρία Gota Pellets,το προϊόν της οποίας εμπορεύεται ο κύριος Κεχίδης και στο σακί του οποίου είναι τυπωμένο το σήμα ENplus,είναι όντως πιστοποιημένη ή όχι.
Αυτό το πέλλετ αγόρασε και ο mastoras που όπως έχει αναφέρει,γνωρίζει τους ανθρώπους,την πιάτσα και την αγορά.
Η επίσημη απάντηση που έλαβα από τον ENplus ήταν η εξής:

Thank you for your message. This company is indeed not ENplus certified. We will take measures against this fraud.

Best regards,

Peter Rechberger
General Manager European Pellet Council

c/o AEBIOM - European Biomass Association
Renewable Energy House
63-65 Rue d'Arlon
1040 Brussels, Belgium
VAT : BE 0871 481 553

Phone: +32 24 00 10 61
Fax: +32 25 46 19 34
Mobile: +32 48 74 78 972
Skype: peterrechberger
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και για όσους δε γνωρίζουν αγγλικά,

Σας ευχαριστώ για το μήνυμα σας.Αυτή η εταιρία όντως δεν είναι πιστοποιημένη κατά ENplus.Θα λάβουμε μέτρα κατά αυτής της απάτης.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jps.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daco, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50051 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

jps έγραψε: Αυτό το πέλλετ αγόρασε και ο mastoras που όπως έχει αναφέρει,γνωρίζει τους ανθρώπους,την πιάτσα και την αγορά.


Βλέπω ότι το τραβάς το θέμα, και μάλιστα σε προχωρημένο βαθμό.

Ας τα πιάσουμε όμως τα πράγματα ένα ένα με την σειρά.

Τα συμπεράσματα ότι εγώ γνωρίζω την πιάτσα, τους ανθρώπους, την αγορά, τα έβγαλες απο τα παρακάτω λεγόμενα μου ?

Αυτά κατάλαβες από όλα αυτά που έγραψα .......η θέλεις να με παρουσιάσεις στον κόσμο ΜΑΛΑΚΑ

Γιατί αυτό είναι το μόνο εύκολο ....το δύσκολο είναι να αντιληφθείς την πραγματικότητα.
Και την πραγματικότητα φίλε μου την βλέπεις και την μαθαίνεις στο πεζοδρόμιο, στην αγορά, στις επαφές με τον κόσμο.


Η έχω γράψει και κάτι άλλο που πιθανόν να μου διαφεύγει ?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.148 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ