Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23757 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

sta1 έγραψε:

Moschalis έγραψε:
Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρουσα ιδέα, μας "βάζεις στην πρίζα". Ισως να είναι το επόμενο project, θα έχετε καταλάβει ότι εδώ μέσα είμαστε σαν το εργαστήριο του "Κύρου Γρανάζη". :)
Προς το παρόν δεν υπάρχει δυστυχώς χρόνος , μιας που αρχίζει η σαιζόν και ήδη βρισκόμαστε σε έναν ήρεμο αλλά συνεχόμενο οργασμό!
Πάντως συνήθως οι καλες ιδέες κολλάνε στις λεπτομέρειες. Π.Χ. έχει φτιάξει(σχεδόν) ο ηλεκτρονικός μας (Σταύρος - ο γράφων), σύστημα ελέγχου καυσαερίων με αισθητήρα λάμδα με το σκεπτικό να μπορεί να συνδεθεί με σχεδόν όλες τις σόμπες (με την προϋπόθεση να ανοιχτεί η σόμπα και να παρεβληθεί το κύκλωμα στο μοτέρ του κοχλία και του ανεμιστήρα καυσαερίων). Οταν τελείωσε το πρωτότυπο (για όσους ασχολούνται βασισμένο σε μικροεπεξεργαστή PIC18f852) και προσπαθήσαμε να κάνουμε έρευνα για μαζική παραγωγή ήταν τόσο τεράστια τα έξοδα πιστοποίησης και πατέντας που τελικά το πρότζεκτ ακυρώθηκε. Και μιλάμε για κοστολογια στην Κίνα τελειως "ξεφτίλα", αισθητήρας λ με 5 ευρώ, και κόστος κατασκευής πλακέτας κάπου στα 15. Ηταν όμως ΤΟΟΟΟΟΣΟ μεγάλο το μπέρδεμα για να εισαχθεί απο Κίνα με τα πιστοποιητικά που θα έπρεπε να βγάλουμε εδώ , να τα παραχωρήσουμε στους Κινέζους, με τα πνευματικά δικαιώματα κτλ, που σταμάτησε πριν καν ξεκινήσει. Φυσικά τα σημαντικά προβλήματα τα δημιουργούσε η Ελληνική πλευρά (δυστυχώς).

Με δυο λόγια ενδιαφέρουσα άποψη αλλά πως θα πάρεις πιστοποίηση για όλο αυτό το ¨μεταβλητό" συστημα? Απο ποιό εργαστήριο θα είσαι καλλυμένος και για ποιόν τρόπο συνδεσμολογίας? Και σκέψου τον κάθε ηλικιωμένο (δεν έχω κάτι με τους παππούδες) που θέλει να έχει μόνο ένα "ON-OFF", άντε να του εξηγήσεις τι και πως θα ρυθμίσει , για το κάθε διαφορετικό πέλλετ.

Το θέμα του UPS , δεν είναι τόσο απλό , στα μοτέρ στέλνεις τάση "κομμένη" απο FET , αυτό αν περάσει απο UPS δε νομίζω να δουλέψει με τίποτα. Εκτός και αν βάλεις το UPS σε όλη τη σόμπα , αλλά για πείτε μου όσοι έχετε UPS σε υπολογιστή , αλλάζετε κάθε ένα με ενάμιση χρόνο τις μπαταρίες? Συν το ότι όταν ξεκινάει η σόμπα και δουλέυει η αντίσταση μαζί με όλα τα μοτεράκια, τραβάει περίπου 500WATT, θέλεις δηλαδή τουλάχιστον 800 VA, και κάτι καλό που να βγάζει ημίτονο και όχι σχεδόν τετράγωνο που βγάζουν τα περισσότερα φτηνιάρικα UPS, με το οποίο αναρωτιέμαι αν θα δουλέψει το κύκλωμα μείωσης της τάσης με τα FET (zero crossing).

Το ξέρω σας κούρασα με τεχνικούς όρους , και σίγουρα όλα τα παραπάνω λύνονται αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα στην ελληνική αγορά πιστεύετε ότι είναι καιρός για τόση έρευνα και τεχνολογία? Βάζουμε λοιπόν δυστυχώς ή ευτυχώς κάποια όρια και προχωράμε.

Παρόλα αυτά , το κρατάμε σαν ιδέα , μ'αρέσει που έχετε φαντασία , το επόμενο καλοκαίρι πιθανόν να το ξαναδούμε μαζί με τον Γιάννη.

Ευχαριστώ για το χρόνο , ίσως να είχε ενδιαφέρον ένα τόπικ με ιδέες και πατέντες για σόμπες ή λέβητες.

Μπόζας Σταύρος

Κατ αρχήν συγχαρητήρια για τις ιδέες σας , μου αρέσει που το ψάχνετε...
Το πρότζεκτ με τον αναλυτή καυσαερίων μέσω αισθητήρα λ μου αρέσει , δεν το είχα σκεφθεί, είναι κάτι εφικτό και πολύ απλό στη σύνδεση (διαβάζει τα καπναέρια και προσαρμόζει ανάλογα τον κοχλία τροφοδοσίας και το μοτέρ των καπναερίων με αποτέλεσμα την τέλεια καύση μμμμ )
Προτείνω να πατεντάρετε την ιδέα αλλιώς κακώς την αναφέρατε.....
Οσο για το ups, δεν είναι απαραίτητο ups καθαρού ημιτόνου , και τροποποιημένου ημίτονου κάνει , το πρόβλημα είναι στο επαγωγικό ρεύμα και στην αντοχή του ups σε αυτό.


Σταυρο οπως ειπα μπραβο για ολη την προσπαθεια που κανετε.
Ελπιζω να πανε ολα καλα με το φιλτρο καθως εκτος απο την δικια σας καρδοφορια τα ελληνικα σπιτια θα καταφερουν να ξαναζεσταθουν καθως τωρα το κοστος τοποθετησης 9 μετρων καμιναδας καθιστα απαγορευτικο την αγορα σομπας πελλετ.
<Οσον αφορα τον αισθητηρα λαμδα δεν ειναι δυνατον οι πολλωνοι να βγαζουν λεβητα με αισθητηρα λαμδα και να μην μπορουμε εμεις.
Αυτο που βλεπω και μου αρεσει ειναι οτι εχετε πιασει τον παλμο του κοσμου και οτι θα στηριξεται τους πελατες σας τουλαχιστον αυτη την εντυπωση μου δινεται.
Μην το βαζεται κατω συνεχιστε στους δυσκολους καιρους χρειαζομαστε πρωτοπορους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23777 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Καλημέρα σας,
Ετοιμασίες για την έκθεση, σκεφτηκε ο Σπύρος να φτιάξει μια σόμπα "στον αέρα" και ιδού:




Λειτουργεί άψογα, δουλεύουν όλα ρολόι, μέχρι και ο χώρος καύσης (κόκκινο κουτί) λειτουργεί σωστά και δημιουργεί την κατάλληλη υποπίεση για να λειτουργήσει ο αισθητήρας υποπίεσης.
Λειτουργούν όλα μόνο που δεν καίει πέλλετ , αλλά αέρα κοπανιστό . :lol:

Michalisgr? Αυτή είναι η σόμπα σου, η μόνη διαφορά είναι το κουτί με το κοντρόλ και το κουτί με το τροφοδοτικό και τους αισθητήρες. Με την πρώτη ευκαιρία φέρνεις τη σόμπα και στα περνάμε :).
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23797 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,
Λειτουργεί άψογα, δουλεύουν όλα ρολόι, μέχρι και ο χώρος καύσης (κόκκινο κουτί) λειτουργεί σωστά και δημιουργεί την κατάλληλη υποπίεση για να λειτουργήσει ο αισθητήρας υποπίεσης.
Λειτουργούν όλα μόνο που δεν καίει πέλλετ , αλλά αέρα κοπανιστό . :lol:
.


Τα εξαρτήματα που βλέπουμε είναι αυτά που βρίσκονται στο εσωτερικό καποιας συγκεκριμενης σόμπας που εισάγετε ή είναι από διάφορες?
Πάντως πολύ καλη η ιδέα του Σπύρου για να καταλαβαίνει κάποιος πως λειτουργεί.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23800 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Τα υλικά που βλεπετε είναι κατά 99% τα υλικά που έχουν όλες οι σόμπες μας. Η διαφορά είναι σε κάποια μοντέλα το μεγαλύτερο ανεμιστηράκι ανακυκλωσης , και φυσικά τα διαφορετικα προγράμματα στον εγκέφαλο. Εννοείται πως ο χώρος καύσης που βλέπετε στο πίνακα , δεν είναι της σόμπας, είναι "Σπυροχώρος καύσης", μόνο και μόνο για να να δημιουργείται η κατάλληλη υποπίεση. Ολα τα υλικά πάντως απο πλεξούδα μέχρι αισθητήρες θερμοκρασίας είναι αυτά που έχουν πάνω οι σόμπες. Και ναι δουλεύει κανονικά, έχω αλλάξει το πρόγραμμα του πάνελ (Σταύρος - γράφων) ώστε η σόμπα να νομίζει ότι είναι ζεστή και να δουλεύει σαν κανονική.

Ο Γιάννης δίπλα πουλάει σόμπες, δεν το είδε ακόμα , του το έχουμε για έκπληξη :)

Και μερικές φωτο απο τον προγραμματισμό των σομπών στα ελληνικά και το τελυταίο check - control πριν φύγουν για πελάτη.






Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23834 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Αυτο ειναι!!! καποιος που δεν φοβαται να δειξει αυτος ειναι ο χωρος που δουλευω απλα και ξεκαθαρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #23841 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Moschalis έγραψε: Michalisgr? Αυτή είναι η σόμπα σου, η μόνη διαφορά είναι το κουτί με το κοντρόλ και το κουτί με το τροφοδοτικό και τους αισθητήρες.

Με την πρώτη ευκαιρία φέρνεις τη σόμπα και στα περνάμε :).


Μπορούμε να αλλάξουμε και στην δική μου σμπαραλιασμένη Κινέζικη που ειχα φερει απο άλλο εργοστασιο πριν χρόνια και λειτουργεί μόνον στο ΜΑΧ. ??



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.505 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ