Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21517 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Κατ'αρχήν να σας συνχαρώ για τις έρευνες που κάνετε όπως στο φίλτρο σόμπας αλλά και στο ποτηράκι καύσης και σας εύχομαι ότι καλύτερο στην Ελληνική όσο και στην αλλοδαπή αγορά γιατί χρειάζεται κάτι τέτοιο η πατρίδα μας
Τώρα στο θέμα μας με την κινέζικη σόμπα....

Moschalis έγραψε:

Και στο κάτω κάτω για 8 δολάρια όπως λες δεν θα πληρώσω 1230 ευρώ (επιπλέον 200 ευρώ) για την 12άρα moshalis.skroutzstore.gr/c.Sompes-pellet...e=Sompa-pellet-12-KW
Αντί για 1033 ευρώ την δική μου 13άρα. www.pelletherm.gr/shop/106/nbpa.html
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ελπίζω για τον καθένα μας να καλύπτει τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του.


Καλημέρα σας,
Γιατι λοιπόν πληρώνετε 200 ευρώ παραπάνω:
η διαφορά υλικών είναι 162 ευρώ, τα υπόλοιπα 38 περίπου, είναι ΦΠΑ για το αγαπητό κράτος.

1)παίρνετε λοιπόν τελείως διαφορετικό Vacuum switch (αισθητήρας υποπίεσης), ρυθμιζόμενος.
Το vacuum switch στην δικιά μου είναι ενα ηλεκτρονικό switch δηλαδή χωρίς μηχανικά μέρη που σημαίνει πως δεν φθείρετε και δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση.Δηλαδή δεν είναι ένας απλός διακοπτης on/off , (φίλος ηλεκτρονικός μου είπε ότι του κάνει εντύπωση που έχει κατι τέτοιο η σόμπα μου και δεν έχουν βάλει ένα απλό μπουτόν...... Μου είπε και την ονομασία του αλλά δεν τη συγκράτησα.Η λειτουργία αυτού του vacuum switch είναι να βλέπει αν ο χώρος καύσης κλείνει ερμητικά κυρίως απο το κορδόνι της πόρτας

2)Διακοπτάκι ασφαλείας, σταματάει να δουλεύει ο κοχλίας όταν ανοίξουμε το καπάκι. Μην φάει κανένα χέρι .
Καλά πάλι τραβηγμένο.... να φάει το χέρι..... δεν έχουμε κλείσει μέσα κροκόδειλους, εγώ προσωπικά θα το είχα απομονώσει διότι δεν θέλω να αλάζει η συχνότητα τροφοδοσίας όταν προσθέτω εν λειτουργία πέλλετ.


3) Αεροκουρτίνα, στην σόμπα σας αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει αεροκουρτίνα το τζάμι λερώνει πάρα πολύ γρήγορα.
Αεροκουρτίνα έχει και η δικιά μου γι'αυτό όπως έχω ξαναπεί δεν μαυρίζει καθόλου το τζάμι παρά τις διαφορετικές μάρκες πέλλετ που έκαψα όλη τη σεζόν


4) Βερμικουλίτης, Εσωτερικά στο χώρο καύσης υπάρχει επένδυση απο πυρίμαχο υλικό (βερμικουλιτης).
Οχι δεν έχει η δικιά μου και θα μου άρεσε να έχει αλλά δεν τρελαινομαι κιόλας


5) "Ξύστρα " για καθάρισμα των σωλήνων (τούμπο).Θα ήθελα να είχε και η δικιά μου όπως και κάθε σόμπα πέλλετ , βέβαια δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα που δεν το έχει αλλά οκ είναι ένα σήν

και πολλές άλλες διαφορές.
Πολλές άλλες διαφορές! καλές η κακές?
Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι οι δικές μας είναι καλύτερες απο την συγκεκριμένη σόμπα που έχετε. Αυτο όπως πάντα θα το αποφασίσει ο τελικός χρήστης.

Και τέλος όσον αφορά το θέμα των παιδιών και των πλαϊνών καπακιών.
Νομίζω πως είναι καλύτερα να έχεις παιδί με σημάδι απο κάψιμο, απο το να μην έχεις καθόλου παιδί.Καλά αυτό κι αν δεν είναι απάντηση μιας και όπως είπα παραπάνω είναι τραβηγμένο απο τα μαλιά και όχι μόνο , παραπάνω εξηγώ γιατί δεν θα ξαναεπεκταθώ

Σας ευχαριστώ,

ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ


Και να συμπληρώσω ότι η δικιά μου έχει καλύτερο display με καλύτερη ανάλυση που οκ δεν είναι κάτι σημαντικό , περισσότερο είναι θέμα καλαισθησίας
Eπίσης η δική μου έχει μεγαλύτερη Χωρητικότητα Δεξαμενής που σημαίνει πως έχεις μεγαλύτερη αυτονομία.
Τώρα το +200 ευρώ είναι περίπου 20% παραπάνω που για εμένα αυτές οι 1-2 λεπτομέρειες δεν τα αξίζουν Τώρα αν είχατε παρόμοια τιμή και ήθελα σήμερα σόμπα πέλλετ θα κοίταγα και την δική σας.
Βέβαια ο καθένας κάνει τις επιλογές του και εγώ μέσα απο αυτό το φόρουμ μιλάω ως απλός καταναλωτής χωρίς κάποιο προσωπικό όφελος(γιατί αναφέρθηκε κι'αυτό)


ΥΓ. Α και να συμπληρώσω ότι στην 10άρα την τύπου στήλος έχει και διπλό τζάμι που αυτό είναι ένα + ασφαλείας αλλά επειδή δεν το θεώρησα ούτε αυτό σημαντικό και μου άρεσε η τζακόσομπα κατέληξα στην 13άρα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21544 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Το vacuum switch στην δικιά μου είναι ενα ηλεκτρονικό switch δηλαδή χωρίς μηχανικά μέρη που σημαίνει πως δεν φθείρετε και δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση.Δηλαδή δεν είναι ένας απλός διακοπτης on/off , (φίλος ηλεκτρονικός μου είπε ότι του κάνει εντύπωση που έχει κατι τέτοιο η σόμπα μου και δεν έχουν βάλει ένα απλό μπουτόν...... Μου είπε και την ονομασία του αλλά δεν τη συγκράτησα.Η λειτουργία αυτού του vacuum switch είναι να βλέπει αν ο χώρος καύσης κλείνει ερμητικά κυρίως απο το κορδόνι της πόρτας[/color]

Γεια σου γείτονα sta1 βάζεις σε παρακαλώ μια φωτογραφία του vacuum switch που λες γιατί κάτι τέτοιο δεν έχω δει και θα ήθελα να δω πως δουλεύει .
ευχαριστώ.

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21566 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Είναι οι 2 φωτό με το μαύρο vacuum switch στο παραπάνω ποστ του κύριου Μόσχαλη.
Στην πάνω μαύρη το vacuum switch είναι κλειστό με τον σωλήνα υποπίεση απο πάνω , στις 2 κάτω,
Στη δεξιά φωτό δίχνει τη φούσκα (εξού και vacuum) με ένα εξέχων πλαστικό το οποίο παρεμβάλει ανάμεσα σε ένα ηλεκτρονικό φωτοκύταρο (αριστερή φωτό) και έτσι διαβάζει τη θέση της φούσκας και κατ επέκταση την καλή στεγανότητα του χώρου καύσης.
Φαντάσου τις 2 φωτό αγκαλιασμένες αντικριστά σε μία.
Δικά μου λόγια και απλά , ο φίλος ηλεκτρονικός μου τα είπε επιστημονικά αλλά η αρχή λειτουργείας του είναι αυτή. :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21570 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Από την στιγμή που έχει μεμβράνη έχει μηχανικά μέρη , και η διαφορά τους είναι ότι το ένα έχει φωτοκύτταρο και το άλλο πιθανότατα έλασμα . Συν το ότι το ένα είναι ρυθμιζόμενο ενώ το άλλο όχι.
Πίστεψέ με έχω δει και φωτοκύτταρο καμένο .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21571 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Να ρωτήσω κάτι? Αυτές οι σόμπες καπνίζουν καθόλου?? Εννοώ να περνάει η μυρωδιά στο χώρο μέσα στο σπίτι. Και όταν τις καθαρίζεις λερώνεται ο χώρος ?? Γιατί θέλω να την βάλω στο σαλόνι και η γυναίκα θα με φάει!!!! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21590 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
"Ας μοιραστούμε την γνώση και τις εμπειρίες μας με σκοπό να καταφέρουμε όλοι να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης και τις πράξεις μας πάνω στην ενέργεια και το περιβάλλον ..."

ADMIN SOS
Δεν αντέχω άλλο φτάνει ποια με της δυο ομάδες των κινεζων εμπορων που πάει κόντρα ο ένας στον άλλον μαζί με τους κλακαδόρους περιφερειάρχες σε αυτό το φόρουμ.
Πλησιάζει ο χειμώνας και είμαι έτοιμος να ανάψω την κινεζα όπως είπα στο παρελθών και προσπαθώ να καταλάβω για κάποια προβλήματα και δυστυχώς τίποτα.
Ο ένας λέει ότι έβαλε διακοπτακι για να μην κοπούν τα χέρια του παιδιού μου.
Ο άλλος λέει ότι δεν έχει διπλό τζάμι για ασφάλεια
Ο άλλος λέει δεν έχει αεροκουρτηνα για να μην μαυρίζει η και μυρίζει.
Ο άλλος έβαλε ειδικό σπέσιαλ sw. vacum για ασφαλεια.
Έψαξα να δω πόσο ακριβά είναι όλα αυτά για να βάλω και στην δικιά μου που δεν έχει
ώστε να μην καεί το σπίτι μου και κοπούν τα χέρια μας και γεμίσουμε με κάπνες και πνιγούμε και είδα ότι η ζωή μου εξαρτάται από 0.55 λεπτά του ευρώ για το διακοπτακι
7,35 ευρώ το sw. vacum και ένα κομμάτι λαμαρίνα με μια σχισμή 0.20 λεπτά του ευρώ για αεροκουρτηνα να μην μαυρίζω και 14 ευρώ για διπλό πυρίμαχο τζάμι 800C. Σύνολων 22 ευρώ.
Τελικά μήπως είναι καλύτερα να την πετάξω και να μην ασχοληθώ καθόλου με κινεζα
και τέλος καθόλου με σόμπα πελλετ.
Επειδη φοβαμε μην γεμιση η ελλαδα με δαχτηλα κομενα και σπιτια καμενα, Ας μου απαντηση ένας τεχνικός εαν υπαρχη και όχι έμπειροι χρήστες σόμπας που ασχολούνται καλοκαιριάτικα με της σόμπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ