Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21204 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Nasikas έγραψε: προδίδουμε την ηλικία μας με τους δοσάδες Μαστορα :dry:
Οι οποίοι ήταν προσφιλές θέμα σε γελοιγραφίες της εποχής- ιδίως του Κ. Μητρόπουλου.


Επι του θέματος: Θα ξεκινήσω με μια μικρή ιστορία αφοερωμενη στον φίλι sta1.

- Κρύο απόγιομα- σουρουπο Σεπτέμβρη στο χωριό της μάνας μου, την Σαμαρίνα.
Δεκαπεντάχρονος θα ήμουν τοτε, και παίζαμε μπάλα με τα παιδιά στο γήπεδο στον πανω μαχαλά.
Ξαφνικά ακουγονται οι καμπανες του χωριού.
ΦΩΤΙΑααα --πυρκαγιάαααα
Το μαζεύουμε τρέχοντας ακολουθώντας τον καπνό και κάποιους άλλους που κατηφόριζαν.
Στον δρόμο μας σταματάει ωρυόμενη μια γιαγιά.
- Που πάτε χωρίς κουβάδες και γκιούμνια. Με τι θα κουβαλήσετε νερό απ την βρύση ;
- α παράτα μας ωρ μπαμπω....είπα μεσα απο τα δόντια μου.

Μετά απο λίγα λεπτά, άρχισα να παγώνω.
΄Με έζωνε η υποψία ότι το σπιτι που καιγόταν ήταν της γιαγιάς μου.
Καί όντως...αυτό ήταν.
Ακόμα έχω σημάδι απο το έγκαυμα που έπαθα ανεβαίνοντας στην σκεπή. Γιατί η φωτιά προήλθε απο το μπουχαρί.- απο την καμινάδα. (Άλλοι καιροί τότε,-κλιματική αλλαγή- ο Σεπτέμβρης στην Σαμαρίνα ήταν κρύος και τον Οκτώβρη χιόνιζε)

Μετά απο 2 μέρες, κάθισα να διαβάσω τα υποχρεωτικά βιβλία που μας έδινε ο πατερας καθε καλοκαίρι να διαβάζουμε και με το παιγνίδι τα ειχα αμελήσει.
Ξαναπάγωσα. Τίτλος βιβλίου "ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΜΠΑΝΑ" και στην ΄μεσα σελίδα του εξωφύλλου "
στην εισαγωγή με μεγάλα γράμματα "ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΜΠΑΝΑ. ΧΤΥΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ"
(συνεχίζεται...)


Α ρε Κωστα τι μου θυμισες τωρα.
Αρχες ανοιξης του '93.
3η λυκειου μαθημα δεσμης πρωινη βαρδια.
Καθομαι διπλα διπλα στο θρανιο με τον κολλητο (ακομη κολλητοι κ κουμπαροι πλεον)πλαι στο παραθυρο κ περνα η πυροσβεστικη με αναμμενα φαρους κ σειρηνες.
Ατακα κολλητου "ποιανου μαλακα το σπιτι καιγεται" γελωντας!
Στο διαλειμμα μαθαινουμε οτι ειχε παρει φωτια το δικο του σπιτι απο την καμιναδα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
(Ευτυχως με μικρες ζημιες)
Το δουλεμα που επεσε δεν περιγραφεται!!!
Ακομα το αναφερουμε κ γελαμε.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21272 από adamantios
Απαντήθηκε από adamantios στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
NB-P15 11KW μηπως την εχει κανεις αυτη την σομπα θα με βοηθουσε πολυ ευχαριστω..επισης sta 1 εσυ που εχεις την 13αρα για πες σου βγαλε κανενα προβλημα?με βολευει αυτη γιατι την βρισκω και με δοσεις..απο που την πηρες;επισης αν χρειαστει καποιο ανταλακτικο θα μπορεσω να βρω οτι χρειαζομαι; φανταζομαι εγκεφαλος κλπ οι σομπες 11kw k 13kw να ειναι ιδιες μονο τα τετραγωνικα να διαφερουν ε?για πες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21297 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Φαντάζομαι ξέρεις.....απλώς αναφέρω και για άλλους.

Η σόμπα που έχει ο sta 1 είναι 12-13 τζακόσομπα. Δηλαδή κοντή, χοντρή, :lol: με τζάμι σε τρεις πλευρές που θυμίζει κλειστό τζάκι.



Η σόμπα που αναφέρεις είναι "στήλη" ψηλή, αδύνατη, με τζάμι μόνο στην μπροστινή πλευρά.



Ανταλλακτικά όταν και όποτε θα χρειαστεί θα σου παρέχει το κατάστημα από όπου θα την αγοράσεις με τον τεχνικό φυσικά......εκτός εάν την πάρεις από το super market όπου εκεί θα σου δώσουν το τηλ του τεχνίτη που συνεργάζονται, και αυτός θα σου περάσει ότι ανταλλακτικό χρειαστεί.

Εκτός και εάν πέσεις σε κανένα εξουσιοδοτημένο κοπρόσκυλο της saturn Χαλκιδικής ονόματι Χρήστος, και σε κατακλέψει αλλάζοντας "εγκέφαλο" αφήνοντας την μονάδα και πάλι χωρίς να λειτουργεί. :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": adamantios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21330 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

adamantios έγραψε: NB-P15 11KW μηπως την εχει κανεις αυτη την σομπα θα με βοηθουσε πολυ ευχαριστω..επισης sta 1 εσυ που εχεις την 13αρα για πες σου βγαλε κανενα προβλημα?με βολευει αυτη γιατι την βρισκω και με δοσεις..απο που την πηρες;επισης αν χρειαστει καποιο ανταλακτικο θα μπορεσω να βρω οτι χρειαζομαι; φανταζομαι εγκεφαλος κλπ οι σομπες 11kw k 13kw να ειναι ιδιες μονο τα τετραγωνικα να διαφερουν ε?για πες


Υπάρχουν αρκετοί , μαζί και εγώ που ξεκίνησα το θέμα , ναι είναι η σόμπα που λες αυτή που έχω ... Προβλήματα πέρα από την αντίσταση που την αλλάζεις και μόνος , και μου την έδωσαν χωρίς κόστος , δεν είχα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": adamantios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21356 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

adamantios έγραψε: NB-P15 11KW μηπως την εχει κανεις αυτη την σομπα θα με βοηθουσε πολυ ευχαριστω..επισης sta 1 εσυ που εχεις την 13αρα για πες σου βγαλε κανενα προβλημα?με βολευει αυτη γιατι την βρισκω και με δοσεις..απο που την πηρες;επισης αν χρειαστει καποιο ανταλακτικο θα μπορεσω να βρω οτι χρειαζομαι; φανταζομαι εγκεφαλος κλπ οι σομπες 11kw k 13kw να ειναι ιδιες μονο τα τετραγωνικα να διαφερουν ε?για πες

Οπως τα λένε τα παιδιά.
Η δικιά μου είναι η τζακόσομπα η 13άρα και δούλεψε απροβλημάτιστα όλο το χειμώνα.
Δε μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. :)
Και θα το ξαναπώ , ΜΗΝ παρει κανένας την 6άρα.
1ον δεν αξίζει τη διαφορά τιμής και
2ον δεν έχει καμία σχέση νε τις άλλες 2 (11άρα και 13άρα) και απο ποιότητα και απο απόδοση.
Απο μένα η την 11άρα που λες ή την 13άρα την τζακόσομπα. :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sta1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": adamantios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21480 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Και στο κάτω κάτω για 8 δολάρια όπως λες δεν θα πληρώσω 1230 ευρώ (επιπλέον 200 ευρώ) για την 12άρα moshalis.skroutzstore.gr/c.Sompes-pellet...e=Sompa-pellet-12-KW
Αντί για 1033 ευρώ την δική μου 13άρα. www.pelletherm.gr/shop/106/nbpa.html
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ελπίζω για τον καθένα μας να καλύπτει τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του.


Καλημέρα σας,
Γιατι λοιπόν πληρώνετε 200 ευρώ παραπάνω:
η διαφορά υλικών είναι 162 ευρώ, τα υπόλοιπα 38 περίπου, είναι ΦΠΑ για το αγαπητό κράτος.

1)παίρνετε λοιπόν τελείως διαφορετικό Vacuum switch (αισθητήρας υποπίεσης), ρυθμιζόμενος.





Το άσπρο είναι το δικό μας το μαύρο της άλλης σόμπας.

2)Διακοπτάκι ασφαλείας, σταματάει να δουλεύει ο κοχλίας όταν ανοίξουμε το καπάκι. Μην φάει κανένα χέρι .


3) Αεροκουρτίνα, στην σόμπα σας αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει αεροκουρτίνα το τζάμι λερώνει πάρα πολύ γρήγορα.



4) Βερμικουλίτης, Εσωτερικά στο χώρο καύσης υπάρχει επένδυση απο πυρίμαχο υλικό (βερμικουλιτης).


5) "Ξύστρα " για καθάρισμα των σωλήνων (τούμπο).


και πολλές άλλες διαφορές.
Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι οι δικές μας είναι καλύτερες απο την συγκεκριμένη σόμπα που έχετε. Αυτο όπως πάντα θα το αποφασίσει ο τελικός χρήστης.

Και τέλος όσον αφορά το θέμα των παιδιών και των πλαϊνών καπακιών.
Νομίζω πως είναι καλύτερα να έχεις παιδί με σημάδι απο κάψιμο, απο το να μην έχεις καθόλου παιδί.

Σας ευχαριστώ,

ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ