Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20869 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Διαβάζοντας πολλά νήματα και προσπαθώντας να βρω λύση για οικονομική θέρμανση αφού πέρυσι με πετρέλαιο έκαψα 2,5 τόνους, κατέληξα στη λύση της αερόθερμης σόμπας. Επειδή έχω και χτιστό τζάκι στο σπίτι θα ήθελα να ρωτήσω αν το μπουρί των καυσαερίων μπορεί να τοποθετηθεί μέσα στο υπάρχον τζάκι και να χρησιμοποιήθεί η καμινάδα του τζακιού. Αν να , πώς πρέπει να γίνει η ένωσή τους?? Θα δουλέψει καλά ή καλύτερα μπουρί στο μπαλκόνι? Και σε τί ύψος πρέπει να σηκωθεί??
Το σπίτι μου είναι 105 περίπου τμ. Θα με καλύψει η σόμπα ΗP22 12kw?? Και κάτι τελευταίο. Πόσο θόρυβο κάνει γιατί η γυναίκα έχει θέμα με τους θορύβους?? Περισσότερο από ένα κλιματιστικό??? Σας ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20870 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
παρόλο που κινδυνεύω να δεχτω επιθεση πάλι....με τρώει και θα γραψω..

Απο χθες που διάβασα το θέμα με την επικινδυνότητα ή όχι των "σε κοινή θέα καλωδίων" , έψαχνα να βρω στα αχανή αρχεία μου μία φωτό που τράβηξα σε μαγαζί πελάτη μου πριν μερικούς μήνες.


Και εννοείται ότι την φωτό την έβγαλα επειδή μου είχε κάνει εντύπωση η τσιγγουνιά του εισαγωγέα.
Καθόσον για τσιγγουνιά πρόκειται.
Τον κάθε Κινέζο ΤΣΟΥ-ΛΗ τον βάζεις να σου κάνει ότι θέλεις.

Όταν το 2009 είχα φερει το πρωτο δείγμα απο Κίνα και είδα τις ατέλειες, είχα πει στον ΤΣΟΥ-ΛΗ να προσθέσει και να αλλάξει κάποια πράγματα. (πχ πυράντοχες βίδες, καλύτερο μη θορυβωδες βιντυλατερ, άλλη πλακέτα, κλπ.)
Μου έβγαλε κόστος 28,5 δολάρια παραπάνω και εξεπλάγη που το δέχτηκα αμέσως.
Το 2ο δείγμα ήταν σαφως καλύτερο, αλλά είχε και πάλι ατέλειες.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20871 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
ας βάλει κάποιος και φωτό της άλλης σόμπας.
Λείπει ο αδελφός μου που έχει την 10.5 κιλοβατ και κωλύομαι.

Και μια δωδεκάρα που αγόρασε γείτονας, είναι χωρίς καπάκια (τα εβγαλε να τα βαψει κιτρινόμαυρα ο ΑΕΚάρας..)
Αλλά και πάλι φαίνεται ότι δεν υπαρχει κάτι σε κοινή θέα. Το πισω καπάκι που βλέπουμε ειναι βιδωτό.




Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20926 από dimkais
Απαντήθηκε από dimkais στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Καλημέρα σε όλους.
Όπως πολλοι, έτσι και εγώ άρχισα πριν κανα μήνα περίπου να ψάχνω τρόπους για να μειώσω τα έξοδα των 3.5 περίπου τόνων πετρελαίου που χρειαζόμουν για να ζεσταθώ ειδικά μετά τις εξαγγελίες για άνοιγμα τιμής στο 1.40!
Η αλήθεια είναι οτι μου βγήκαν τα μάτια στο διάβασμα εδω μέσα αλλά απο άσχετος τελείως (ακόμα άσχετος είμαι απλά ξέρω 2-3 πράγματα) απέκτησα κάποιες γνώσεις ωστε να μην παω αδιάβαστος για αγορά!
Ξεκίνησα για καυστήρα pellet μικρού μεγέθους μιας και δεν έχω χώρο αλλά γρήγορα η λύση αυτή απορίφθηκε μιας και ξέφευγε απο τις οικονομικες δυνατότητες μου (το κράτος μερίμνησε για καλή περικοπή μισθού μιας και είμαι στρατιωτικός)!
Μου έμεινε σόμπα pellet ως μοναδική λύση λοιπόν.
Με όσα διάβασα εδω, δεν κοιταξα καθόλου προς ιταλιά, βουλγαρία κλπ αλλά απο την αρχή κοίταξα τις κινέζικες...
Επισκέφτηκα λοιπόν ενα μαγαζί στην Αγ. Παρασκευή για να δώ την μια πρόταση και η αλήθεια είναι οτι απογοητεύτηκα. Μαζί και ο μπατζανακης μου μιας και θέλουμε και οι δύο. Όπως έχει υπωθεί, δεν μου άρεσε τα πλαινά που άνοιγαν τελείως και εμεναν εκτεθημένα τα καλώδια καθώς και την ώρα της εκκινησης ο καπνός που έβγαζε ήταν ανευ προηγουμένου!Τον ρώτησα και μου είπε οτι μάλλον δεν θα έχει κάτσει καλα το "πιατάκι".Του λέω, αν δεν ξερεις εσυ να το βάλεις καλά, ποιος θα το βάλει? Πήγα να ανοίξω το καπάκι παροχής pellet και "έβρισκε".Του λέω τι γίνεται εδώ?Μου απαντάει, δεν έχει ανάγκη τράβα το! Την μία σόμπα που την άναβε συνέχεια (6 KW) την έβαλε εκεί μπροστά και μου μύριζε αρκετά θα έλεγα. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο απο μια σόμπα που έχει βγάλει ολόκληρη σεζόν! Και τέλος οσο συζητάγαμε όλο για ζημίες έλεγε τις οποίες έλυνε τελικα κλπ.
Τέλος πάντων, ο άνθρωπος εκει δεν μου φάνηκε γνώστης.Αυτή είναι η μία και μοναδική επίσκεψη που έχω κάνει και δεν μου άρεσε.
Σήμερα ή αυριο θα κοιτάξω να βρω που υπάρχει κοντά μου και μία σόμπα από την άλλη εταιρία να δω τι παίζει και με αυτή!
Συγνώμη ας σας κούρασα!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20935 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

dimkais έγραψε: Καλημέρα σε όλους.
Όπως πολλοι, έτσι και εγώ άρχισα πριν κανα μήνα περίπου να ψάχνω τρόπους για να μειώσω τα έξοδα των 3.5 περίπου τόνων πετρελαίου που χρειαζόμουν για να ζεσταθώ ειδικά μετά τις εξαγγελίες για άνοιγμα τιμής στο 1.40!
Η αλήθεια είναι οτι μου βγήκαν τα μάτια στο διάβασμα εδω μέσα αλλά απο άσχετος τελείως (ακόμα άσχετος είμαι απλά ξέρω 2-3 πράγματα) απέκτησα κάποιες γνώσεις ωστε να μην παω αδιάβαστος για αγορά!
Ξεκίνησα για καυστήρα pellet μικρού μεγέθους μιας και δεν έχω χώρο αλλά γρήγορα η λύση αυτή απορίφθηκε μιας και ξέφευγε απο τις οικονομικες δυνατότητες μου (το κράτος μερίμνησε για καλή περικοπή μισθού μιας και είμαι στρατιωτικός)!
Μου έμεινε σόμπα pellet ως μοναδική λύση λοιπόν.
Με όσα διάβασα εδω, δεν κοιταξα καθόλου προς ιταλιά, βουλγαρία κλπ αλλά απο την αρχή κοίταξα τις κινέζικες...
Επισκέφτηκα λοιπόν ενα μαγαζί στην Αγ. Παρασκευή για να δώ την μια πρόταση και η αλήθεια είναι οτι απογοητεύτηκα. Μαζί και ο μπατζανακης μου μιας και θέλουμε και οι δύο. Όπως έχει υπωθεί, δεν μου άρεσε τα πλαινά που άνοιγαν τελείως και εμεναν εκτεθημένα τα καλώδια καθώς και την ώρα της εκκινησης ο καπνός που έβγαζε ήταν ανευ προηγουμένου!Τον ρώτησα και μου είπε οτι μάλλον δεν θα έχει κάτσει καλα το "πιατάκι".Του λέω, αν δεν ξερεις εσυ να το βάλεις καλά, ποιος θα το βάλει? Πήγα να ανοίξω το καπάκι παροχής pellet και "έβρισκε".Του λέω τι γίνεται εδώ?Μου απαντάει, δεν έχει ανάγκη τράβα το! Την μία σόμπα που την άναβε συνέχεια (6 KW) την έβαλε εκεί μπροστά και μου μύριζε αρκετά θα έλεγα. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο απο μια σόμπα που έχει βγάλει ολόκληρη σεζόν! Και τέλος οσο συζητάγαμε όλο για ζημίες έλεγε τις οποίες έλυνε τελικα κλπ.
Τέλος πάντων, ο άνθρωπος εκει δεν μου φάνηκε γνώστης.Αυτή είναι η μία και μοναδική επίσκεψη που έχω κάνει και δεν μου άρεσε.
Σήμερα ή αυριο θα κοιτάξω να βρω που υπάρχει κοντά μου και μία σόμπα από την άλλη εταιρία να δω τι παίζει και με αυτή!
Συγνώμη ας σας κούρασα!

Κατ αρχήν επιφυλάσομαι για όσα όσα γράφεις και θα σου πω γιατί....
Το συγκεκριμένο μαγαζί στην Αγ.παρασκευή το επισκεπτόμουνα κάθε 5-6 μέρες για όλη τη σεζόν και τα παιδιά πλέον τα γνωρίζω προσωπικά μιας και μένω μερικά μέτρα μακριά.

1ον. Είναι το πρώτο σου ποστ και κατευθείαν να τα χώσεις για τις συγκεκριμένες σόμπες.
2ον. ΔΕΝ έχουν ανάψει εκεί την 6άρα σόμπα παρά μόνο την 10άρα
3ον. Επειδή κάθε φορά που πήγαινα για να πάρω μερικά τσουβαλια πέλλετ (εξού και η συχνότητα 5-6 μέρες) η σόμπα δούλευε απροβλημάτιστα (και στήν έναυση μιας και μερικές φορές τύχαινε και είχε πελάτη που του τη διγμάτιζαν οπότε χάζευα και γω)και τα καπάκια άνοιγαν σωστά και όλα.
4ον. Δεν θα παραξενευτώ αν και κάποιος καινούριος με 1 ή ελάχιστα ποστ πει

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20936 από dimkais
Απαντήθηκε από dimkais στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Αυτο που θέλετε είναι να ξεκινάει ο κόσμος να λέει την γνώμη του μετά τα 50 ποστ?

Σόμπα ναι εκ παραδρομής έγραψα 6αρα ...Εχεις δίκιο!

Για όλα τα άλλα αυτή είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη.Μην είσαι τόσο καχύποπτος.....

Πήγαινε λοιπόν και κοίτα την σόμπα την 13αρα (όχι την χαλασμένη που επιστρέψανε στην είσοδο δίπλα) αλλά την άλλη να δεις οτι σκαλώνει το καπακι!!!

Ο πρώτο ς που ηταν εκει δεν ηταν γνωστης! Μετά ήρθε άλλος ένας (με μουσάκι αν θυμαμαι καλα) αλλά δεν μιλήσαμε πολύ!
Κέρδος δεν έχω κανενα και δεν γνωριζω κανεναν!!!Κατι άλλο δυστυχως δεν μπορώ να κανω για να σε πείσω όπως δεν μπορείς να αλλάξεις και εσύ την δική μου γνώμη!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.307 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ