Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17471 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

mastoras έγραψε:
Και το εργοστάσιο στην Κίνα που παράγει όλες αυτές τις γνωστές σόμπες, είναι αυτό.

www.nbpelletstove.com/about.asp


Οταν λέμε όλες, εννοούμε όλες?? Οι δικές μας πάντως ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με τo παραπάνω εργοστάσιο.....
Μετά απο ένα μήνα+ στη Κίνα , και πολλά 干杯 ( βάλτε το στη μετάφραση του google) μπορώ να σας ενημερώσω για τα περισσότερα εργοστάσια κατασκευής σομπών πέλλετ.

Υ.Γ. Κρίμα που δεν είχα δει το forum νωρίτερα, θα χαρώ να απαντήσω σε ερωτήσεις και απορίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17478 από Biomaster
Απαντήθηκε από Biomaster στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Δεν θέλω να φανώ καχύπτος, αλλά με το που έγραψα την ερωτηση μου, σε πολυ λίγο χρόνο είχα απάντηση απο τον κύριο Μοσχαλη (επισημη) με νέα εγγραφή μέλους, και μόλις 2 post, μάλον κάποιο μέλος του forum εδώ δεν είναι και πολύ αθώο (μάλον μισθοδοτείτε απο τον κο Μοσχαλη), όλα αυτά τα αναφερω για την ευαισθησία που έχει το forum να μην προμοτάρει εμπόρους όπως διαβάζω συχνά.
Anyway, ευχαριστώ τον κό Μοσχαλη για την διευκρίνηση. Βασικά η τελική απόδοση θα δείξει πόσα kw είναι τελικά 9, 11,75, ή 12kw. Θα πρέπει να δω και τις άλλες σόμπες του ανταγωνισμού, απο κοντά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17479 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Οταν λέμε όλες, εννοούμε όλες?? Οι δικές μας πάντως ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με τo παραπάνω εργοστάσιο.....
Μετά απο ένα μήνα+ στη Κίνα , και πολλά 干杯 ( βάλτε το στη μετάφραση του google) μπορώ να σας ενημερώσω για τα περισσότερα εργοστάσια κατασκευής σομπών πέλλετ.

θαρρώ πως ειχα γραψει ότι αυτο ειναι το εργοστασιο που ειχα εισάγει δειγματα πριν 3+ χρόνια.

Και ειχα αναφερει για το θεμα της πραγματικής δυναμης σε κιλοβατ καθε σόμπας και του τι εχουν δει τα ματια μου στην αγορά...
Και στην αναγκη θέσπισης μητρωου- φορέα ελέγχου σομπων και λεβήτων και δημιουργία μητρωου πέλλετ που θα βοηθησει επι πλεον και οικονομικά-δημοσιονομικά την χώρα απο τα μαυρα φορτία που κατακλυζουν...

(πριν λίγο παρεξηγηθηκε φίλος αγρότης με ξηραντηρια καπνου που δεν του έκοβα μισό ΦΠΑ--- στην περιοχή όλοι το πηραν μαυρο μου είπε...)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17503 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Δεν ξέρω τι παίζει με "βαφτίσια" KW σομπών από "νονούς" εμπόρους, αλλά με δεδομένη τη νοοτροπία αρπαχτής - κοροϊδίας ορισμένων Ελλήνων εμπόρων, δε μου φαίνεται καθόλου απίθανο να συμβαίνει.
Επί τούτου δε γνωρίζω να πω κάτι περισσότερο.

Για να λέμε και κάποια θετικά όμως, πραγματώνοντας έτσι και ένα σκέλος του λόγου ύπαρξης των forum, συγκεκριμένα αυτό της ενηέρωσης των υποψηφίων αγοραστών για σωστές συμπεριφορές εμπόρων, θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία και μάλιστα με τη συγκεκριμένη εταιρία (ΜΟΣΧΑΛΗΣ).

Όπως έχω γράψει σε άλλο post μου, ψαχνόμουν για κινέζικη αερίθερμη πελλετόσομπα.
Οι επιλογές μου ήταν οι ΝΒ PΑ 13 KW και η HP 22 12 KW, που εισάγουν οι γνωστές 2 Βολιώτικες εταιρίες.

Πριν 1 μήνα περίπου, κατέβηκα βόλτα ΠΣΚ στο Βόλο και σκόπευα να πάω και στους 2 για να δω τις σόμπες από κοντά. Επειδή πήγα Σάββατο πρωί, ήταν δυστυχώς κλειστά.

Έκανα λοιπόν την έρευνά μου αναγκαστικά τηλεφωνικά.

Επειδή έχω πρόβλημα στο σπίτι με αναγκαστική οριζόντια διαδρομή μπουριών 5 μέτρα περίπου, πήρα πρώτα στο ΜΟΣΧΑΛΗ, θεωρώντας ότι θα μπορούσε να μου δώσει λύση, μιας και η κύρια ενασχόλησή του είναι οι καμινάδες.

Μίλησα με τον κ. Γιάννη ΜΟΣΧΑΛΗ. Εν ολίγοις, μου είπε να ξεχάσω το σενάριο (οποιασδήποτε) αερόθερμης πελλετόσομπας, διότι με τέτοια καμινάδα δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει σωστή απαγωγή καυσαερίων, άρα ούτε και σωστή καύση.

Συμφωνήσαμε να του στείλω φωτογραφίες του σπιτιού για να τις μελετήσει και να μου πει την τελική γνώμη του.

Του έστειλα φωτογραφίες με γραμμένες τις επίμαχες αποστάσεις την Κυριακή το απόγευμα και την επόμενη μέρα είχε ήδη απαντήσει, επίσης αρνητικά, εξηγώντας μου και τους λόγους.

Η απάντησή του αυτή, με γλίτωσε από άσκοπη σπατάλη χρημάτων, ταλαιπωρία, απογοήτευση.
Θα μπορούσε κάλλιστα να μου πουλήσει παραμύθι, να πάρω τη σόμπα και μετά να τραβάω τα μαλλιά μου.

Ο κύριος αυτός όμως με προστάτευσε, παρόλο που δε με γνώριζε καν.

Εκτίμησα αφάνταστα τη στάση του και νομίζω ότι έχω χρέος να ενημερώσω το forum, προς όφελος τόσο των υποψηφιων αγοραστών, όσο και του ιδίου. Θεωρώ πως είναι στα πλαίσια της (επιδιωκόμενης) ενημέρωσης των συμφορουμιτών και όχι διαφήμιση, γι' αυτό και πήρα το θάρρος και την πρωτοβουλία να το κάνω.

Μάλιστα, στο απαντητικό e-mail μου, ζήτησα τη συγκατάθεσή του ώστε να δημοσιεύσω την απάντησή του στο forum, ωστόσο δε μου απάντησε ακόμα και για το λόγο αυτό δεν την παραθέτω.

Με το post μου αυτό δε θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις ή να αναιρέσω τα λεγόμενα του φίλου Biomaster, απλά συνέπεσε χρονικά η διαπίστωσή του με την περίπτωσή μου και θεώρησα χρέος μου να το μοιραστώ μαζί σας.

Φίλε stoikon, γι' αυτό το λόγο δεν επικοινώνησα ακόμα μαζί σου, άργησα στο ψάξιμο που σου είχα πει, το οποίο με οδήγησε στον αποκλεισμό την εναλλακτικής αυτής. Και πάλι σ' ευχαριστώ για την προθυμία σου να βοηθήσει πάντως!

Παίδες συγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι, αλλά έπρεπε να τα πω!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Ορθογραφικά λάθη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17521 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

GT έγραψε: Δεν ξέρω τι παίζει με "βαφτίσια" KW σομπών από "νονούς" εμπόρους, αλλά με δεδομένη τη νοοτροπία αρπαχτής - κοροϊδίας ορισμένων Ελλήνων εμπόρων, δε μου φαίνεται καθόλου απίθανο να συμβαίνει.
Επί τούτου δε γνωρίζω να πω κάτι περισσότερο.

Για να λέμε και κάποια θετικά όμως, πραγματώνοντας έτσι και ένα σκέλος του λόγου ύπαρξης των forum, συγκεκριμένα αυτό της ενηέρωσης των υποψηφίων αγοραστών για σωστές συμπεριφορές εμπόρων, θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία και μάλιστα με τη συγκεκριμένη εταιρία (ΜΟΣΧΑΛΗΣ).

Όπως έχω γράψει σε άλλο post μου, ψαχνόμουν για κινέζικη αερίθερμη πελλετόσομπα.
Οι επιλογές μου ήταν οι ΝΒ PΑ 13 KW και η HP 22 12 KW, που εισάγουν οι γνωστές 2 Βολιώτικες εταιρίες.

Πριν 1 μήνα περίπου, κατέβηκα βόλτα ΠΣΚ στο Βόλο και σκόπευα να πάω και στους 2 για να δω τις σόμπες από κοντά. Επειδή πήγα Σάββατο πρωί, ήταν δυστυχώς κλειστά.

Έκανα λοιπόν την έρευνά μου αναγκαστικά τηλεφωνικά.

Επειδή έχω πρόβλημα στο σπίτι με αναγκαστική οριζόντια διαδρομή μπουριών 5 μέτρα περίπου, πήρα πρώτα στο ΜΟΣΧΑΛΗ, θεωρώντας ότι θα μπορούσε να μου δώσει λύση, μιας και η κύρια ενασχόλησή του είναι οι καμινάδες.

Μίλησα με τον κ. Γιάννη ΜΟΣΧΑΛΗ. Εν ολίγοις, μου είπε να ξεχάσω το σενάριο (οποιασδήποτε) αερόθερμης πελλετόσομπας, διότι με τέτοια καμινάδα δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει σωστή απαγωγή καυσαερίων, άρα ούτε και σωστή καύση.

Συμφωνήσαμε να του στείλω φωτογραφίες του σπιτιού για να τις μελετήσει και να μου πει την τελική γνώμη του.

Του έστειλα φωτογραφίες με γραμμένες τις επίμαχες αποστάσεις την Κυριακή το απόγευμα και την επόμενη μέρα είχε ήδη απαντήσει, επίσης αρνητικά, εξηγώντας μου και τους λόγους.

Η απάντησή του αυτή, με γλίτωσε από άσκοπη σπατάλη χρημάτων, ταλαιπωρία, απογοήτευση.
Θα μπορούσε κάλλιστα να μου πουλήσει παραμύθι, να πάρω τη σόμπα και μετά να τραβάω τα μαλλιά μου.

Ο κύριος αυτός όμως με προστάτευσε, παρόλο που δε με γνώριζε καν.

Εκτίμησα αφάνταστα τη στάση του και νομίζω ότι έχω χρέος να ενημερώσω το forum, προς όφελος τόσο των υποψηφιων αγοραστών, όσο και του ιδίου. Θεωρώ πως είναι στα πλαίσια της (επιδιωκόμενης) ενημέρωσης των συμφορουμιτών και όχι διαφήμιση, γι' αυτό και πήρα το θάρρος και την πρωτοβουλία να το κάνω.

Μάλιστα, στο απαντητικό e-mail μου, ζήτησα τη συγκατάθεσή του ώστε να δημοσιεύσω την απάντησή του στο forum, ωστόσο δε μου απάντησε ακόμα και για το λόγο αυτό δεν την παραθέτω.

Με το post μου αυτό δε θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις ή να αναιρέσω τα λεγόμενα του φίλου Biomaster, απλά συνέπεσε χρονικά η διαπίστωσή του με την περίπτωσή μου και θεώρησα χρέος μου να το μοιραστώ μαζί σας.

Φίλε stoikon, γι' αυτό το λόγο δεν επικοινώνησα ακόμα μαζί σου, άργησα στο ψάξιμο που σου είχα πει, το οποίο με οδήγησε στον αποκλεισμό την εναλλακτικής αυτής. Και πάλι σ' ευχαριστώ για την προθυμία σου να βοηθήσει πάντως!

Παίδες συγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι, αλλά έπρεπε να τα πω!

Δεν πρέπει να ξεχωρίζεις τους καλούς απο τους κακούς εμπόρους.
Απο ....κάποιο μαγαζί της Δυτ.Σαλονικης κινδυνευεις να χαρακτηριστείς μισθοδοτουμενος.
Ειδοποίησες λέει τον κ. Μοσχάλη για το σχόλιο του ΒμαστερΧ.....και 3.15 ωρες μετα απαντησε.

Αυτός ειναι και ο λογος Γιωργο που δεν πρέπει να γραφω σε φορουμς με ανωνυμους. Εκ των οποίων πλειστοι σπεκουλακαδοροι, κλακαδόροι εισαγωγέων πελλετ και σομπων.....


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17522 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Moschalis έγραψε:

mastoras έγραψε:
Και το εργοστάσιο στην Κίνα που παράγει όλες αυτές τις γνωστές σόμπες, είναι αυτό.

www.nbpelletstove.com/about.asp


Οταν λέμε όλες, εννοούμε όλες?? Οι δικές μας πάντως ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με τo παραπάνω εργοστάσιο.....
Μετά απο ένα μήνα+ στη Κίνα , και πολλά 干杯 ( βάλτε το στη μετάφραση του google) μπορώ να σας ενημερώσω για τα περισσότερα εργοστάσια κατασκευής σομπών πέλλετ.

Υ.Γ. Κρίμα που δεν είχα δει το forum νωρίτερα, θα χαρώ να απαντήσω σε ερωτήσεις και απορίες.


Καντε ενα κόπο ομως να διαβάστε τους ορους χρήσης πρίν συνεχίσετε εαν δεν το κάνατε

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ