Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17103 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

mastoras έγραψε:

stoikon έγραψε: Σήμερα έκανα την εγκατάσταση της ΗΡ22 12KW έγινε το πρώτο άναμμα για να δούμε πως δουλεύει με τα μπουριά. Αν και με τόση ζέστα δεν είναι για σόμπα. Την δούλεψα για ένα 20 λεπτά. Πρόβλημα κανένα.
Ανεβάζω βίντεο πριν κάνω τα μερεμέτια.


Καλορίζικη και απο εμένα και καλές καύσεις. :)

Να ρωτήσω κάτι όμως. Αναφέρει το manual ότι πρέπει να τροφοδοτούμε την σόμπα αποκλειστικά με αέρα απο το εξωτερικό περιβάλλον με προέκταση? Δεν θα ήταν αρκετή μια οπή με περσίδα στον τοίχο στο ύψος της εισαγωγής του αέρα ?

Βέβαια στην δική σου περίπτωση βλέπω ότι "παίρνεις" αέρα απο τον κοινόχρηστο.........αλλά ήθελα να μάθω τι λένε οι οδηγίες χρήσεως της συγκεκριμένης σόμπας.


Πρέπει να γνωρίζεις ότι για να γίνει μια καλή και σταθερή καύση χρειάζεται και σταθερή ροή αέρα. Σ'ένα χώρο που ανοιγοκλείνουν πόρτες, αποροφυτήρας, χαραμάδες κ.τ.λ. αποκλείεται να έχουμε σταθερή ροή, άρα όχι καλή καύση. Ο αέρας πού έρχεται από έξω είναι μόνο για να γίνεται η καύση.

σχέδιο εγκατάστασης

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17104 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

akis kyriakidis έγραψε: Σχετικά με τη σειρά ΗΡ 24 , ΗΡ 24Α , ΗΡ 60 & ΗΡ 22, βάση του τεχνικού της εγχειριδίου καθώς και της επίσημης γνώμης του Αντιπροσώπου της είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η εισαγωγή Νωπού Αέρα όχι από τον Χώρο αλλά από ΕΞΩ για να είναι σε ισχύ η εγγύηση του προιόντος .


Πιθανόν οι παραπάνω σόμπες θα διαθέτουν κάποιο είδους φίλτρου για να δέχονται μια ομαλή και σταθερή ροή φρέσκου αέρα.

Και το λέω αυτό γιατί είναι διαπιστωμένο ότι εάν η είσοδος [εισαγωγή] δέχεται έστω και ελάχιστες ριπές αέρα, δυσλειτουργεί η καύση.

Σίγουρα δεν είναι το σωστό να "αναπνέει" η σόμπα τον αέρα του δωματίου.

Πιστεύω μια οπή με περσίδα πίσω από την σόμπα είναι η ιδανικότερη περίπτωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17129 από γιαννης-δραμα
Στο εγχειριδιο της ravelli λεει οτι μεχρι 50m3/h δεν χρειαζεται εισαγωγη απεξω.Εγω περσι παντως ενοιωθα απο τα κουφωματα μερικες φορες κρυο αερα και μαλλον θα κανω αυτο που λεει ο mastoras(12mm με τρυπανι).Παντως η δικια μου ειναι μεταβαλομενης ροης με αισθητηρα και δεν ειχα προβληματα στην καυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17144 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
οντως καλα ειναι να περνει καθαρο αερα γιατι ειναι σαν να αναπνειες μεσα σε μια σακουλα ποσο θα αντεξεις να αναπνεεις εκει καπου θα σκασεις. εγω θα εχω εξωτερικη παροχη αερα με ενα καπελο πισω απο την εξωτερικη μοναδα του aircondition οποτε να εχει μια ομαλη εισαγωγη αερα χωρις να ειναι εκτεθιμενο ετσι χυμα, στο κατω κατω το aircondition δεν θα δουλευει οταν δουλευω την σομπα θα το χρησιμοποιησω για προστασια. και περιμενω και το φιλτρο νερου να τελειωση να δκιμαστει να περασει πιστοποιηση και να το βαλω φυσικα απο εκει που πηρα και την σομπα.

ΑΑΑ να μην το ξεχασω εχει εκθεση στις 13-14-15 του μηνα Αλεξανδρουπολη για θερμανση(πελλετ) το σαββατο 14 θα ειμαι εκει θα εχω γυρισει απο την πρωτη βδομαδα διακοπων στην χαλκιδικη....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17170 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Τι έχετε να πείτε γι' αυτό το καπάκι σιφονιού.




Καλές διακοπές στην Χαλκιδική love.bacardi :)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17202 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
θα παω τωρα γιατι μετα εχει εγκατασταση και δοκιμες,,,,μην φανταστειτε τιποτα τρελλο μεχρι 2-3 αυγουστου μετα εχω 15 μερες αδεια παλι αλλα τοτε σκιαθο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ