Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12769 από OANNHSEA
Πρώτον καίγεται πολύ καλά...
Δεύτερον θα πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις...
Τρίτον η στάχτη είναι πολύ λεπτή...

Με λίγα λόγια: είναι καλό το πέλετ από χαρτόνι και από χαρτί - όχι όμως από ιλουστρασιόν.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12829 από ^silent_power^

Nasikas έγραψε:

στο χωριο μου εχει καποιος εναν τετοιο καταστροφεα :woohoo: :woohoo:
που γεμιζει πισω σε τρειλορ για λιπασμα. σημερα το πρωι τον βρηκα και συζητησαμε για το μηχανημα.επειδη απο κατω ειναι ολο ανοιχτω και δεν τροφοδοτειτε μονο απο μπροστα και τα σφυρια καποιες φορες εχουν επαφη με το χωμα,υποχρεωτηκα περνει και πετρες.γι αυτο και μονο,το συκωσαν απο το εδαφος πιο πανω.μου ειπε οτι πλεον δεν περνει τιποτα παρα μονο αρκετη σκονη μιας και η περιστροφη δημιουργει αερα.αν αυτο δεν ειναι προβλημα μου ειπε,τοτε κανει για την δουλεια που το θελουμε. μονο οταν εχει υγρασια δεν εχει προβλημα(δεν συκωνεται σκονη. κανονισαμε να παω να το δω να δουλευει.
μου ειπε οτι θα προσπαθησει μεσα στην μεγαλη εβδομαδα να παμε.

αν οχι,τοτε μετα το πασχα.επειτα θα σας γραψω τα συμπερασματα μου.εννοειτε πως θα παρω και ετοιμο τριμμα για ξυρανση. ας ελπισουμε οτι το τριμμα θα ειναι αρκετα καθαρο για να γινει πελλετ. αν ολα πανε καλα...τοτε θα εχουμε κανει ενα μεγαλο βημα μπροστα μιας και η πρωτη υλη θα ειναι ευκολο να μαζευτει!

Για ποιο χωριό μιλάς ;
Ημαθία ή Θεσσαλία ; ( :evil: Υπάρχει και άλλος που δεν τον ξέρω ;)
-Τι ειδους απόκλαδα θα βρεις στην αράδα την Μεγ. Εβδομάδα; (Εληά μονον;)
- Αν το χωράφι ειναι πετρωδες η μοναδική λύση ειναι η πηρούνα. Αν σηκώσεις πολύ τον καταστροφέα απο το έδαφος, μενουν κλαδια κατω. Αρα πρεπει να ξαναπεράσεις καταστροφέα= κόστος.
Αυτή η δουλειά εχει ως εξής : Λες στους παραγωγούς του χωριου σου ότι τους απαλλάσεις απο τον κόπο και τα εξοδα να βαλουν καταστροφεα. Αν ειναι τεμπελόσκυλα τους ζητάς και 2 ευρω το στρεμμα :)
Σε περιοχές με μεγαλη δενδροκαλλιέργεια μπορεις ανετα να μαζεψεις 200-300 τονους. (15-20.000 δεντρα ροδακινιας μαξιμουμ) Και για ηλεκτροπαραγωγη αν τους πουλήσεις, κατω απο 12.000 ευρω δεν θα πιασεις. Αν τα κανεις μπριγκεττα πας για παραπανω.
Περισσοτερα απο κοντα.


γραφω και στο προφιλ μου. νεα τριγλια χαλκιδικης. ναι και ομως υπαρχει. το μηχανημα το εχει εδω και αρκετο καιρο. αυτην τη στιγμη υπαρχουν απο ελια και αμπελι αν και του αμπελιου ειναι σε μεγαλες κουβαρες και δεν μπορεις να περασεις απο πανω με τον καταστροφεα.
οταν λεω πιο πανω μην φανταζεσε μισο μετρο πανω.ισα ισα να μην βρισκει.
οταν ειναι για πελετ μπορεις να πηγαινεις σε οχι πετρωδες χωραφια.
στην περιοχη μου αν τους πεις να τους παρεις τα κλαδεματα...θα κανουν κολοτουμπες. και σε καποιους μπορεις να ζητησεις αν θες και τα πετρελαια.
οι ποσοτητες που λες με ενα σωστο μηχανημα μαζευονται αλλα ειναι δυσκολο να τις διαχειρηστης. για ηλεκτροπαραγωγη το εψαξα καιρο πριν αλλα δεν συμφερε λογο μεταφορας μιας και τα κλαδια ποιανουν πολυ ογκο. σκεφτηκα την συμπιεση τους αλλα και παλι δεν συμφερε. μονο σε μορφη μπαλας ισως αλλα δεν εχουμε μηχανηματα που να μπορουν να κανουν μπαλες τα κλαδια. για μπρικεττα συμφερει αλλα τοτε θα χρειαστεις σοβαρες υποδομες για να μπορεις να διαχεισιστεις την πρωτη υλη.το θετικο ειναι οτι η πρωτη υλη ειναι δωρεαν ακομη.
ανυπομονω να δω απο κοντα τι μπορει να κανει το εν λογω μηχανημα. ας ελπισουμε οτι δεν θα περνει πετρες. αν οχι, τοτε η συλλογη γινεται ευκολοτερη απο ποτε. αν παλι περνει πετρες τοτε κανει μονο για μπρικεττες. ξερεις καποιον που μπορουμε να δοκιμασουμε να φτιαξουμε μπρικεττες απο το τριμμα ελιας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12842 από OANNHSEA

ανυπομονω να δω απο κοντα τι μπορει να κανει το εν λογω μηχανημα. ας ελπισουμε οτι δεν θα περνει πετρες. αν οχι, τοτε η συλλογη γινεται ευκολοτερη απο ποτε. αν παλι περνει πετρες τοτε κανει μονο για μπρικεττες. ξερεις καποιον που μπορουμε να δοκιμασουμε να φτιαξουμε μπρικεττες απο το τριμμα ελιας?

Αμάν πια με τους ενδοιασμούς που έχετε!!!!
Ναι βρε - γίνεται μπριγκέτα...
Ακόμα και τα φύλλα μπορούν να κάνουν μπριγκέτα και να καεί σωστά!!!
Δεν είναι σαν το πέλλετ που έχεις κάποιο βαθμό δυσκολίας...

Για ηελκτροπαραγωγή θα πας σε αεριοποίηση...
Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12868 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

ανυπομονω να δω απο κοντα τι μπορει να κανει το εν λογω μηχανημα. ας ελπισουμε οτι δεν θα περνει πετρες. αν οχι, τοτε η συλλογη γινεται ευκολοτερη απο ποτε. αν παλι περνει πετρες τοτε κανει μονο για μπρικεττες. ξερεις καποιον που μπορουμε να δοκιμασουμε να φτιαξουμε μπρικεττες απο το τριμμα ελιας?


Αμάν πια με τους ενδοιασμούς που έχετε!!!!
Ναι βρε - γίνεται μπριγκέτα...
Ακόμα και τα φύλλα μπορούν να κάνουν μπριγκέτα και να καεί σωστά!!!
Δεν είναι σαν το πέλλετ που έχεις κάποιο βαθμό δυσκολίας...

Για ηελκτροπαραγωγή θα πας σε αεριοποίηση...
Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...


καλησπερα δασκαλε!η γκεισα σου ηρθε ή ακομη την περιμενεις?!?!?
για τους φιλους του πελλετ εχω τους ενδοιασμους μου, μιας και δεν ξερουμε ακομη αν θα μπορουν να συλλεγουν τη πρωτη τους υλη ευκολα. για την μπρικεττα δεν εχω ενδοιασμους.ξερω οτι γινεται μπριγκεττα το υλικο που θα βγαζει ο καταστροφεας.ας εχει και χωμα μεσα,ας εχει και πετρες! κανενα προβλημα! αυτο που με απασχολη ειναι αν το χειροποιητο μηχανημα(παλινδρομικη μπρικεττομηχανη) που θα κατασκευαστει στο μηχανουργειο θα δουλευει οπως πρεπει να δουλευει.
εχω δωσει στοιχεια σε ενα μηχανουργειο με το τι ακριβως θελω και περιμενω να μου ετοιμασει το σχεδιο του μηχανηματος σε 3d.η συλλογη μου θα ειναι ευκολη με καταστροφεα.το τριμμα σκεφτομαι να το στεγνωνω σε θερμοκηποιο(ανεβαζει απιστευτες θερμοκρασιες μεσα!).πρεπει επισης να δω ποσσο χοντρα θα βγαινουν τα κλαδια μιας και δεν θελω να τα περναω και απο τον σφυρομυλλο.ειχα ακουσει οτι εαν εχει ολα του τα σφυρια ο καταστροφεας απο κατω τοτε βγαζει ψιλο.αν παλι εχει λιγα σφυρια βγαζει χοντρο.
τωρα αυτο που πρεπει να προσεξω ειναι να φτιαχτει η μπρικεττομηχανη σωστα για να μην εχω μετατροπες μετα για να την κανω να δουλεψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12873 από mastoras
antisakis έπεσε ποτέ μέσα στην πρέσα κανένα μικρό πετραδάκι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12884 από fillmore
Μετά από ένα μήνα δουλειά!!!!!!!......κάπου εδώ τελειώνει η περίοδος περισυλλογής πρώτης ύλης!!!!!!!!!!!..........θέλω λοιπόν εδώ να κάνω μια παρουσίαση για το πως σκέφτομαι να δουλέψω για να την μετατρέψω σε πέλλετ.



Από ψηλά η κλιματσοθάλασσά μου:




Από κοντά ο ίδιος χώρος:



Κλαδέματα πεύκου:



Κλαδέματα Ελιάς:



Κλαδέματα από μεσέδες του βουνού όπου υπάρχει άπειρο υλικό σε αυτή τη μορφή:



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.498 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ