Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12705 από dr.panosv
νασικας
- Ενα ανατρεπόμενο επικαθημενο παιρνει 20+ τονους
- Δεν χρειαζεσαι 3 τονους πριονιδι για ενα τονο πελλετ. Με χρηση βιομαζας στον λεβητα του ξηραντηριου, ερχεται κατι παραπανω απο 2 κιλα το καλοκαιρι και 2,5 τον Χειμωνα.

πραγματικα ηθελα να παραγω μονος μου...αλλα κανω πισω γιατι βλεπω οτι δεν αξιζει αν οντως δεν μαζευεις την πρωτη υλη,
αλλα και παλι αν θες 2 τονους, δηλαδη σε ογκο τα 2/3 ενος τριαξονικου για ενα τονο πελλετ μιλαμε για πολυ πραμα,ποσα κλαδια να μαζεψεις...μονο αν εισαι αγροτης κ εχεις τα μηχανηματα,τοτε μαζευεις τα υπολειματα απο πχ καλαμποκι.
επισης στην παρουσα φαση μου ειναι αδυνατο να αποθηκευσω-χειριστω 20 τονους για να ριξω τα μεταφορικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12739 από antisakis
"Nasikas"

Τετοιο μηχανημα για παραδειγμα, καποιος φιλος μου το κατασκευασε μόνος του. Και προχωραει με σωστα βηματα και χαμηλο κοστος.


Νομιζω πως ειναι οτι καλυτερο εχω δει
απο θρυμματιστες
το καταλληλοτερο για τους ελαιωνες και πολλα αλλα κλαδεματα
θα μπορεσω να βγαλω και ενα μεροκαματο

Το θεμα μου ειναι το μετα
με αυτο το μηχανημα καθημερινα θα εχω αρκετα μεγαλη παραγωγη θρυμματος
και το ξηραντηριο πλεον θα ειναι αναποφευκτο
θα ηθελα ομως να το δω απο κοντα αν γινεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12749 από Nasikas

θα ηθελα ομως να το δω απο κοντα αν γινεται

τα τηλέφωνά μου τα εχω δωσει παντού.Καλεσέ με ή.. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Το δυστυχημα ειναι οτι (δωθε μεριά)δεν εχουμε κλαδεματα αυτη την εποχη για να το δεις σε λειτουργία (το χειροποίητο).


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12758 από ^silent_power^

antisakis έγραψε: "Nasikas"

Τετοιο μηχανημα για παραδειγμα, καποιος φιλος μου το κατασκευασε μόνος του. Και προχωραει με σωστα βηματα και χαμηλο κοστος.



Νομιζω πως ειναι οτι καλυτερο εχω δει
απο θρυμματιστες
το καταλληλοτερο για τους ελαιωνες και πολλα αλλα κλαδεματα
θα μπορεσω να βγαλω και ενα μεροκαματο

Το θεμα μου ειναι το μετα
με αυτο το μηχανημα καθημερινα θα εχω αρκετα μεγαλη παραγωγη θρυμματος
και το ξηραντηριο πλεον θα ειναι αναποφευκτο
θα ηθελα ομως να το δω απο κοντα αν γινεται


καλησπερα σε ολο το φορουμ!Σακη τι κανεις?
πριν δυο εβδομαδες ενας φιλος πειρε τηλ στον φωτοπουλο για το ιδιο μηχανημα του βιντεο.ρωτησε για την τιμη.δεν του την ειπαν γιατι λεει δεν ηταν το αφεντικο εκει....!
παντως οπως ειχαμε πει αν θυμασαι σακη αυτα τα μηχανηματα περνουν πετρες.
σας ξανα ανεφερα οτι στο χωριο μου εχει καποιος εναν τετοιο καταστροφεα που γεμιζει πισω σε τρειλορ για λιπασμα. σημερα το πρωι τον βρηκα και συζητησαμε για το μηχανημα.επειδη απο κατω ειναι ολο ανοιχτω και δεν τροφοδοτειτε μονο απο μπροστα και τα σφυρια καποιες φορες εχουν επαφη με το χωμα,υποχρεωτηκα περνει και πετρες.γι αυτο και μονο,το συκωσαν απο το εδαφος πιο πανω.μου ειπε οτι πλεον δεν περνει τιποτα παρα μονο αρκετη σκονη μιας και η περιστροφη δημιουργει αερα.αν αυτο δεν ειναι προβλημα μου ειπε,τοτε κανει για την δουλεια που το θελουμε. μονο οταν εχει υγρασια δεν εχει προβλημα(δεν συκωνεται σκονη. κανονισαμε να παω να το δω να δουλευει.μου ειπε οτι θα προσπαθησει μεσα στην μεγαλη εβδομαδα να παμε.αν οχι,τοτε μετα το πασχα.επειτα θα σας γραψω τα συμπερασματα μου.εννοειτε πως θα παρω και ετοιμο τριμμα για ξυρανση. ας ελπισουμε οτι το τριμμα θα ειναι αρκετα καθαρο για να γινει πελλετ. αν ολα πανε καλα...τοτε θα εχουμε κανει ενα μεγαλο βημα μπροστα μιας και η πρωτη υλη θα ειναι ευκολο να μαζευτει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12765 από Nasikas

στο χωριο μου εχει καποιος εναν τετοιο καταστροφεα :woohoo: :woohoo:
που γεμιζει πισω σε τρειλορ για λιπασμα. σημερα το πρωι τον βρηκα και συζητησαμε για το μηχανημα.επειδη απο κατω ειναι ολο ανοιχτω και δεν τροφοδοτειτε μονο απο μπροστα και τα σφυρια καποιες φορες εχουν επαφη με το χωμα,υποχρεωτηκα περνει και πετρες.γι αυτο και μονο,το συκωσαν απο το εδαφος πιο πανω.μου ειπε οτι πλεον δεν περνει τιποτα παρα μονο αρκετη σκονη μιας και η περιστροφη δημιουργει αερα.αν αυτο δεν ειναι προβλημα μου ειπε,τοτε κανει για την δουλεια που το θελουμε. μονο οταν εχει υγρασια δεν εχει προβλημα(δεν συκωνεται σκονη. κανονισαμε να παω να το δω να δουλευει.
μου ειπε οτι θα προσπαθησει μεσα στην μεγαλη εβδομαδα να παμε.

αν οχι,τοτε μετα το πασχα.επειτα θα σας γραψω τα συμπερασματα μου.εννοειτε πως θα παρω και ετοιμο τριμμα για ξυρανση. ας ελπισουμε οτι το τριμμα θα ειναι αρκετα καθαρο για να γινει πελλετ. αν ολα πανε καλα...τοτε θα εχουμε κανει ενα μεγαλο βημα μπροστα μιας και η πρωτη υλη θα ειναι ευκολο να μαζευτει!

Για ποιο χωριό μιλάς ;
Ημαθία ή Θεσσαλία ; ( :evil: Υπάρχει και άλλος που δεν τον ξέρω ;)
-Τι ειδους απόκλαδα θα βρεις στην αράδα την Μεγ. Εβδομάδα; (Εληά μονον;)
- Αν το χωράφι ειναι πετρωδες η μοναδική λύση ειναι η πηρούνα. Αν σηκώσεις πολύ τον καταστροφέα απο το έδαφος, μενουν κλαδια κατω. Αρα πρεπει να ξαναπεράσεις καταστροφέα= κόστος.
Αυτή η δουλειά εχει ως εξής : Λες στους παραγωγούς του χωριου σου ότι τους απαλλάσεις απο τον κόπο και τα εξοδα να βαλουν καταστροφεα. Αν ειναι τεμπελόσκυλα τους ζητάς και 2 ευρω το στρεμμα :)
Σε περιοχές με μεγαλη δενδροκαλλιέργεια μπορεις ανετα να μαζεψεις 200-300 τονους. (15-20.000 δεντρα ροδακινιας μαξιμουμ) Και για ηλεκτροπαραγωγη αν τους πουλήσεις, κατω απο 12.000 ευρω δεν θα πιασεις. Αν τα κανεις μπριγκεττα πας για παραπανω.
Περισσοτερα απο κοντα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #12768 από thlanarass
pellet απο χαρτονι μπορει να καει σε σομπα η' λεβητα.
Εχει δοκιμασει κανεις?
Βγαζει πολυ σταχτη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.242 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ