Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10006 από kostas.b
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τα καλα τους λογια.

Eπισης να ευχαριστησω και τα παιδια του hellaspellet team και ιδιαιτερα τον Μιχαλη που με τις συμβουλες του και τις ρυθμισεις που εκανε στον λεβητα μου το πελλετ μου αναψε και καηκε σε τελειο βαθμο.

Ευχομαι σε ολους μας να καταφερουμε καποια στιγμη να γινουμε ανεξαρτητοι ενεργειακα οσων αφορα την θερμανση του σπιτιου μας.
Πιστευω πως ολοι μπορουμε να το πετυχουμε αλλος με λιγοτερο και αλλος με περισσοτερο ισως παιδεμα.

Η συνεργασια, το μερακι, η αφθονη πρωτη υλη, η χαρα της δημιουργειας, και η ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων ειναι μερικα απο τα συστατικα που οταν συνυπαρξουν και δεσουν μεταξυ τους μπορουμε να πετυχουμε την απολυτη οικονομια στη θερμανση του σπιτιου μας.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kostas.b.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10007 από KERBEROS
Εγώ να προτείνω κάτι; Ίσως λίγο πρόωρο, δεν ξέρω.

Επειδή δεν έχουμε όλοι τους χώρους και τη δυνατότητα να παράγουμε πέλλετ, είναι δυνατόν κάποιοι από εσάς που ασχολούνται με την ιδιόχρηση να έχουν παραγωγή μεγαλύτερη μελλοντικά, ώστε να προκύψουν συνεργασίες με μέλη του φόρουμ; Ίσως είναι αφελές το ερώτημα, αλλά οι καταστάσεις είναι δύσκολες πλέον.
Δεν αντέχεται άλλο το μάδημα... :(

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10008 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

KERBEROS έγραψε: Εγώ να προτείνω κάτι; Ίσως λίγο πρόωρο, δεν ξέρω.

Επειδή δεν έχουμε όλοι τους χώρους και τη δυνατότητα να παράγουμε πέλλετ, είναι δυνατόν κάποιοι από εσάς που ασχολούνται με την ιδιόχρηση να έχουν παραγωγή μεγαλύτερη μελλοντικά, ώστε να προκύψουν συνεργασίες με μέλη του φόρουμ; Ίσως είναι αφελές το ερώτημα, αλλά οι καταστάσεις είναι δύσκολες πλέον.
Δεν αντέχεται άλλο το μάδημα... :(


Εμείς αν εχεις ορεξη θα φτιάξουμε τους "trolofos pellets mills" χωρος υπάρχει...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10014 από KERBEROS

jnet έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Εγώ να προτείνω κάτι; Ίσως λίγο πρόωρο, δεν ξέρω.

Επειδή δεν έχουμε όλοι τους χώρους και τη δυνατότητα να παράγουμε πέλλετ, είναι δυνατόν κάποιοι από εσάς που ασχολούνται με την ιδιόχρηση να έχουν παραγωγή μεγαλύτερη μελλοντικά, ώστε να προκύψουν συνεργασίες με μέλη του φόρουμ; Ίσως είναι αφελές το ερώτημα, αλλά οι καταστάσεις είναι δύσκολες πλέον.
Δεν αντέχεται άλλο το μάδημα... :(


Εμείς αν εχεις ορεξη θα φτιάξουμε τους "trolofos pellets mills" χωρος υπάρχει...


Μη μου βάζεις ιδέες...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10015 από davidperry

jnet έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Εγώ να προτείνω κάτι; Ίσως λίγο πρόωρο, δεν ξέρω.

Επειδή δεν έχουμε όλοι τους χώρους και τη δυνατότητα να παράγουμε πέλλετ, είναι δυνατόν κάποιοι από εσάς που ασχολούνται με την ιδιόχρηση να έχουν παραγωγή μεγαλύτερη μελλοντικά, ώστε να προκύψουν συνεργασίες με μέλη του φόρουμ; Ίσως είναι αφελές το ερώτημα, αλλά οι καταστάσεις είναι δύσκολες πλέον.
Δεν αντέχεται άλλο το μάδημα... :(


Εμείς αν εχεις ορεξη θα φτιάξουμε τους "trolofos pellets mills" χωρος υπάρχει...



εγω παντως μπορω να συνεισφερω σε μελλοντικο συνεταιρισμο 700τμ αποθηκευτικο χωρο με βιομηχανικο δαπεδο, ρευμα, κλαρκ, οτι αλλο χρειαστει και φυλαξη στον Αγ. Αθανασιο κοντα (διπλα βαλκαν εξπορτ) για παραγωγη και αποθηκευση. Επισης προσωπικη εργασια....... :P

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10018 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

OANNHSEA μου επιτρεπεις να σε λεω δασκαλο?!? το αξιζεις πιστευω!

Αξίζω και άλλα πράγματα, αλλά το καημένο το κορίτσι το έβαλες μέσα σε πλοίο να ταλαιπωρήται...
Κακούργε... :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Σε αντάλλαγμα θα έρθω στο βορά και θα με κεράσεις μπουγάτσα... :evil: :evil: :evil:


χαχαχα...εισαι απαικτος!
ελα βρε πως κανεις ετσι?ουτε θα καταλαβεις ποτε θα περασει ο καιρος...!
ελα οποτε θες! μπες σε ενα τρενο και ανεβα!τα αλλα αστα σε εμας!θα σε φιλοξενησουμε μετα χαρας!!

Δυλαδη οταν ξυρενουμε ενα υλικο και απο πρασινο που ειναι γινει καφε...η λιγνινη παραμενη μεσα και δεν την χανουμε κατα την διαρκεια της ξυρανσης?

Η λιγνίνη δεν μπορεί να χαθεί - χωρίζεται σε σκληρή και μαλακή...
Σκληρή των δέντρων και μαλακή από τα "φρέσκα" φυτά.
Λογικό είναι εάν έχεις το κλάδεμα μία πενταετία στην αποθήκη, η λιγνίνη θα ατονήσει και θα πρέπει να την "ζωντανέψεις"...
Αυτό κάνουν οι μεγάλες βιομηχανίες που παράγουν πέλλετ από ξύλο - για αυτό άλλωστε υπάρχει εκεί το conditioner και η πρόσθεση που κάνουν σε λάδι και σε κάποιο συνδετικό...[/quote]

τι ακριβως κανει το conditioner?

σε μπρικεττα θα κολουσε το ειδιο καλα?

Βεβαίως και κολλάει το ίδιο καλά...
Μάλιστα όσο πιο μικρό είναι ο κόκκος, τόσο πιο καλή μπριγκέτα γίνεται...[/quote]

οκ!
οσω πιο μικρο τοσο το καλητερο αλλα μεχρι ενα σημειο γιατι αν το κανεις σκονη πιστευω τοτε δεν κολαει...ή οχι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.359 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ