Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5837 από antisakis

kappas έγραψε:

antisakis έγραψε: στο χωριο μου, τα τρακτερ με 140 αλογα οργωνουν με πενταγυινο. ή εισαι εμπορος και προσπαθεις να αποθαρυνεις τον κοσμο που προσπαθει ή μας δουλευεις ''ψιλο γαζι''!!! εκτος και αν ο φιλο σου ειχε καμια πελλετιερα που βγαζει 5 τονους την ωρα!!!!!!!!!!!
οσω για την ποιοτητα του πελλετ...μαλον δεν επεξεργαζοταν σωστα την πρωτη υλη που ειχε.
οσω για της ωρες που ετρωγε και δεν αξιζε....καλα τη περιμενε..οτι θα γλειτωνε ενα σωρο λεφτα χωρις να κανει τιποτα?!?!?!?!?
προτιμω να δουλεψω πανω σε αυτα τα μηχανηματα, να γλιτωσω ενα σορο λεφτα και με τιποτα να τα στειλω στους βουλγαρους.
sorry αν γινομαι κακος αλλα αυτη ειναι η αληθεια.


Σωστος !!!!!!!
(μαλον το τρακτερ του δεν εχει αλογα αλλα γαιδουρια !!!!)


Νομίζω ότι είναι αυτό www.mascus.co.uk/Agriculture/Used-Tracto...ractor/wg0kscof.html[/quote]

1)Η δικη μου πελλετιερα "kappas" δουλευει με ηλεκτρικο μοτερ 10 hp
το τρακτερ του φιλου εχει 140 hp το βλεπεις λογικο να μη μπορει να την δουλεψει;;;


Και επίσης να πω πως πέρσι που την αγόρασε έβγαλε "πελετ" από ότι μπορεις να φανταστης αλλα φέτος παρήγγειλε pellet από βουλγαρία για τον λόγο ότι αγανάκτησε, πρωτον με την ποιότητα του pellet που έβγαζε και δεύτερον ότι οι ώρες που έτρωγε δε άξιζε.

2)φιλε "kappas" ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει
και με την αναφορα στο φιλαρακι σου μπορεις να πεισεις τον καθε ασχετο
εμενα δεν με πειθεις εχω καψει και δικο μου και βιομηχανικο πελλετ
ξερω πιο ειναι το καλυτερο
στο μονο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι οτι χρειαζεται πολυ δουλεια
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5843 από ^silent_power^

kappas έγραψε: Όχι έμπορας δεν είμαι ταξιτζής είμαι και κάνω και αγρότης με ένα 6610 ford 80ri απλά σου λέω τι ida ο έρμος , την επομενη φορα θα τραβήξω video αν μπορώ , το "πενταγινο" 11kari η 18ari πεζή και αυτό ρολο ;)


ελα φιλε..δεν ειμαστε εδω για να μαλωνουμε και ουτε εχω καμια ορεξη να σου πηγαινω κοντρα και να σου τα πριζω. εχεισ δικιο οτι 5γυινο με 5 γυινο εχει διαφορα. αλλα να ξερεις οτι και μεγαλητερων ιντσων φτερο να εχεις στο αροτρο σου, αποκλειετε να χρειαστης να πεσεις με αυτο το τρακτερ κατω απο 4γυινο. το renault ares που ανεβασες αν δεν κανω λαθος ξεκιναει απο 110-120 αλογα και ανεβαινει.ακομη και το μικροτερης ιπποδυναμης μοντελο να εχει...δεν δικαιολογειτε το ζωρισμα που τρωει. πιστευω οτι καταλαβαινεις και εσυ ο ιδιος οτι αυτο δεν ειναι λογικο που δεν μπορει να γυρισει την πελλετιερα.στο δικο σου τρακτερ την δοκιμασες? εψαχνα να βρω τα βιβλια οδηγιων απο τα τρακτερ του πατερα μου για να δω ποσση διαφορα εχουν οι ιπποι του κινητηρα με αυτες του πτο.τελικα βρηκα ενα βιβλιο απο το ΙΜΤ 539. 39 αλογα κινητηρας. εχει 36 αλογα στο πτο, δυλαδη οι απολιες ειναι μηδαμυνες. πες των φιλο σου εαν δεν μπορει να την γυρισει...τοτε καπου υπαρχει προβλημα. πολλα τρακτερ εχουν φρενο στο πτο, για να το φρεναρεις οταν το ξεκοπλαρεις.ας ριξει μια ματια μηπως εχει και το δικο του κατι τετοιο και εχει κολησει. ας κανει μια δοκιμη με ενα αλλο μηχανημα στο πτο για να δει αν δουλευει το πτο του κανοονικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5844 από ^silent_power^
καλημερα σακη! στην αποθηκη που εφτιαξες για να αποθηκευεις το τριμμα...οταν το στοιβιαζεις ολο μεσα...θα μπορει αυτο να ξεραθει. εννοω αυτο που θα ειναι κατω πως θα εχει επαφη με τον αερα για να ξεραθει? εχεις σκεφτει κατι γι αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5864 από antisakis

^silent_power^ έγραψε: καλημερα σακη! στην αποθηκη που εφτιαξες για να αποθηκευεις το τριμμα...οταν το στοιβιαζεις ολο μεσα...θα μπορει αυτο να ξεραθει. εννοω αυτο που θα ειναι κατω πως θα εχει επαφη με τον αερα για να ξεραθει? εχεις σκεφτει κατι γι αυτο?


Στρατο γεια θα σου εξηγησω το σκεπτικο μου.
Το πατωμα εχει γινει με τσιμεντο
πανω του στρωνουμε μπαλετες και γεμιζουμε τα κενα (τα κενα που εχουν οι μπαλετες)
με σανιδια για να γινει ενα ισιο πατωμα
με μπαλετες κλεινουμε και τις πλευρες στο υψος που θελουμε οπως και το πατωμα.
το ξυλο με τις συστολες διαστολες αφηνει κενα οποτε εχουμε καποιον αερα και απο κατω.

Το μηκος της αποθηκης ειναι δεκα μετρα και δυομιση το πλατος
το φορτηγακι μου παιρνει δυομιση τρια κυβικα το πολυ
το κλαδι στο χωραφι καποιες μερες θα χασει υγρασια εως οτου το μαζεψω
αν το σκορπισω στο ενα τριτο της αποθηκης σημερα
στο ενα αυριο και στο αλλο μεθαυριο στο πρωτο θα περασουν τρεις μερες μεχρι να πεσει το
επομενο πανω του.
ενα ακομα θετικο στοιχειο ειναι οτι μεσα στην αποθηκη δεν πεφτει ποτε σκια

Αν χρειαστει ανακατεμα εχω δυο εναλακτηκες
α)την παναρχαια λυση με τα χερια
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

β)με εναν φυσητηρα σαλιγκαρο εαν βρω τετοιον που χρειαζομαι

τωρα κατα ποσο θα δουλεψει το σχεδιο δρασης θα το δουμε την ανοιξη.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5885 από kostas.b
Καλησπερα στην πελλετοπαρεα.

Η απογοητευση μου σχετικα με την ανοδικη πορεια της τιμης του πελλετ ειναι παρα πολυ μεγαλη.Δεν μπορω να θυμηθω προιον που να εχει ανεβασει σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα την τιμη του με αποτελεσμα τα περι μισης τιμης κοστολογιο θερμανσης σε σχεση με το πετρελαιο ν' ανεικουν στην σφαιρα της φαντασιας μονο των εμπορων.

Ως χρηστης εχοντας τον λεβητα της adgreen και καιγοντας κατα μεσο ορο κοντα στα 50 κιλα την ημερα πελλετ δεν μπορω να πω οτι πετυχαινω την οικονομια που θα ηθελα και προσδοκουσα οταν αλλαζα τον τροπο θερμανσης μου.
Ειναι για μενα φανερο οτι ο λεβητας δεν μπορει να ειναι υπευθυνος γι' αυτο αν και δεν ανεικει στην κατηγορια των γαλαζοαιματων λεβητων.Το καυσιμο ομως που τον Αυγουστο το ειχα αγορασει προς 220 ευρω τον τονο τωρα πλεον εχει 280 στην περιοχη με τασεις ν' αυξηθει περετερω παρα να σταθεροποιηθει παιζει τον μεγαλυτερο ρολο στον παραγοντα οικονομικη θερμανση.

Ο εμπαιγμος ακομα και τον βουλγαρογυφτων που οπως φαινεται θα τους κανουμε ανθρωπους ειναι κατι παραπανω απο εμφανης και για το λογο αυτο θελησα να βαλω ενα τελος.
Αποφασισα λοιπον να φτιαξω το δικο μου πελλετ αρχικα απο πυρηνοξυλο υλικο το οποιο το βρισκω ετοιμο στην μορφη που το θελω για να μπει στην πελλετιερα.

Το μηχανημα λοιπον παραγγελθηκε την περασμενη δευτερα και σημερα το παρελλαβα.Αγορασα και 6,5 τονους πυρηνοξηλο και σημερα το απογετμα εβγαλα τα πρωτο μου πελλετ αν και οχι παρα πολυ μιας και τον περισσοτερο χρονο προσπαθουσα να εξοικιωθω με την μηχανη παρα να παραξω πελλετ.

Η πελλετιερα αγοραστηκε απο τον Σαλονικιδη Γιωργο τον gmi.gr δηλαδη παλικαρι πολυ εξηγημενο και ψαγμενο σε τετοια θεματα.Μας κοστισε και λεω μας γιατι την αγορασα μαζι μ' εναν φιλο 1890 ευρω και ειναι τριφασικη με το μοτερ των 10hp.Αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να ειναι η ιδια με εκεινη του συμφορουμιτη antisakis ενω σαν σχεδιο ειναι ολοιδια με εκεινη που κοστιζει 5500 χιλ ευρω.

Αρχικα μου ειπε ο αντιπροσωπος να την στρωσω και αυτο εκανα.Η συνταγη του στρωσηματος ειναι 5 κιλα αμμο ποταμισια ψιλη 5 κιλα αλευρι και 3 κιλα πυρηνελαιο.Το μειγμα που δημιουργουμε το περναμε περιπου εικοσι φορες απο την πελλετιερα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα η μητρα και τα ρολερ να γυαλισουν.
Στους φιλους που ισως παρουν εγω θα προτεινα να ριξουν μονο αμμο και πυρηνελαιο γιατι το αλευρι μετα απο καποια ωρα πετρωσε και βουλωσε τις τρυπες της μητρας με αποτελεσμα να χρειαστει να τις ανοιξω ξανα μια μια.
Το πελλετ που εφτιαξα βγηκε ζεστο αχνιστο θα ελεγα λογω υψηλης υγρασιας του πυρηνα ομως μετα απο λιγη ωρα απλωμα κρυωσε και σκληρηνε αρκετα.Αυριο θα το ριξω στον λεβητα για να δω τι θα κανει.Υγρασιομετρο εχω παραγγηλει εδω και μια εβδομαδα απο ebay αλλα ακομα δεν μου εχει ερθει.Ελπιζω πως οταν ερθει θα μπορεσω να κανω καλυτερη δουλεια.

Εχω φιλους με αμπελια που καινε τονους κλαδεματων καθε χρονο και απλα θα τους κανω μεγαλη χαρη αν τα συγκεντρωσω καπου εγω.Επισης οταν αλωνισζουν τα καλαμποκια πολλες ροκες μενουν στα χωραφια οποτε τον Σεμπτεβρη σκεφτομαι να δωσω δυο μεροκαματα και να βαλω εργατες να μου τις μαζεψουν μεσα απο τα χωραφια.Σκοπος μου ειναι να φιαξω πελλετ απο πυρηνα καλαμποκι και κληματα.
Σκετο μπαρουτι δηλαδη.

Το πρωτο βημα εγεινε.Η συνεχεια θα ειναι ποιο δυσκολη και ποιο κουραστικη.Η χαρα ομως της δημιουργιας που ενοιωσα μεσα μου σημερα οταν γεμισε ο πρωτος κουβας με το δικο μου πελλετ ειναι κατι που δεν μπορει να το περιγραψει κανεις με λογια.
Εγω ενας ανθρωπος που μολις τον Νοεμβριο του 10 ακουσα για πρωτη φορα την λεξη πελλετ στην ζωη μου εχω φτασει σε σημειο δεκατεσσερεις μηνες μετα να παραγω το δικο μου.
Μαγεια παιδια απλα μαγεια.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #5897 από stergiosbik

kostas.b έγραψε: Καλησπερα στην πελλετοπαρεα.

Η απογοητευση μου σχετικα με την ανοδικη πορεια της τιμης του πελλετ ειναι παρα πολυ μεγαλη.Δεν μπορω να θυμηθω προιον που να εχει ανεβασει σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα την τιμη του με αποτελεσμα τα περι μισης τιμης κοστολογιο θερμανσης σε σχεση με το πετρελαιο ν' ανεικουν στην σφαιρα της φαντασιας μονο των εμπορων.

Ως χρηστης εχοντας τον λεβητα της adgreen και καιγοντας κατα μεσο ορο κοντα στα 50 κιλα την ημερα πελλετ δεν μπορω να πω οτι πετυχαινω την οικονομια που θα ηθελα και προσδοκουσα οταν αλλαζα τον τροπο θερμανσης μου.
Ειναι για μενα φανερο οτι ο λεβητας δεν μπορει να ειναι υπευθυνος γι' αυτο αν και δεν ανεικει στην κατηγορια των γαλαζοαιματων λεβητων.Το καυσιμο ομως που τον Αυγουστο το ειχα αγορασει προς 220 ευρω τον τονο τωρα πλεον εχει 280 στην περιοχη με τασεις ν' αυξηθει περετερω παρα να σταθεροποιηθει παιζει τον μεγαλυτερο ρολο στον παραγοντα οικονομικη θερμανση.

Ο εμπαιγμος ακομα και τον βουλγαρογυφτων που οπως φαινεται θα τους κανουμε ανθρωπους ειναι κατι παραπανω απο εμφανης και για το λογο αυτο θελησα να βαλω ενα τελος.
Αποφασισα λοιπον να φτιαξω το δικο μου πελλετ αρχικα απο πυρηνοξυλο υλικο το οποιο το βρισκω ετοιμο στην μορφη που το θελω για να μπει στην πελλετιερα.

Το μηχανημα λοιπον παραγγελθηκε την περασμενη δευτερα και σημερα το παρελλαβα.Αγορασα και 6,5 τονους πυρηνοξηλο και σημερα το απογετμα εβγαλα τα πρωτο μου πελλετ αν και οχι παρα πολυ μιας και τον περισσοτερο χρονο προσπαθουσα να εξοικιωθω με την μηχανη παρα να παραξω πελλετ.

Η πελλετιερα αγοραστηκε απο τον Σαλονικιδη Γιωργο τον gmi.gr δηλαδη παλικαρι πολυ εξηγημενο και ψαγμενο σε τετοια θεματα.Μας κοστισε και λεω μας γιατι την αγορασα μαζι μ' εναν φιλο 1890 ευρω και ειναι τριφασικη με το μοτερ των 10hp.Αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να ειναι η ιδια με εκεινη του συμφορουμιτη antisakis ενω σαν σχεδιο ειναι ολοιδια με εκεινη που κοστιζει 5500 χιλ ευρω.

Αρχικα μου ειπε ο αντιπροσωπος να την στρωσω και αυτο εκανα.Η συνταγη του στρωσηματος ειναι 5 κιλα αμμο ποταμισια ψιλη 5 κιλα αλευρι και 3 κιλα πυρηνελαιο.Το μειγμα που δημιουργουμε το περναμε περιπου εικοσι φορες απο την πελλετιερα και αυτο εχει σαν αποτελεσμα η μητρα και τα ρολερ να γυαλισουν.
Στους φιλους που ισως παρουν εγω θα προτεινα να ριξουν μονο αμμο και πυρηνελαιο γιατι το αλευρι μετα απο καποια ωρα πετρωσε και βουλωσε τις τρυπες της μητρας με αποτελεσμα να χρειαστει να τις ανοιξω ξανα μια μια.
Το πελλετ που εφτιαξα βγηκε ζεστο αχνιστο θα ελεγα λογω υψηλης υγρασιας του πυρηνα ομως μετα απο λιγη ωρα απλωμα κρυωσε και σκληρηνε αρκετα.Αυριο θα το ριξω στον λεβητα για να δω τι θα κανει.Υγρασιομετρο εχω παραγγηλει εδω και μια εβδομαδα απο ebay αλλα ακομα δεν μου εχει ερθει.Ελπιζω πως οταν ερθει θα μπορεσω να κανω καλυτερη δουλεια.

Εχω φιλους με αμπελια που καινε τονους κλαδεματων καθε χρονο και απλα θα τους κανω μεγαλη χαρη αν τα συγκεντρωσω καπου εγω.Επισης οταν αλωνισζουν τα καλαμποκια πολλες ροκες μενουν στα χωραφια οποτε τον Σεμπτεβρη σκεφτομαι να δωσω δυο μεροκαματα και να βαλω εργατες να μου τις μαζεψουν μεσα απο τα χωραφια.Σκοπος μου ειναι να φιαξω πελλετ απο πυρηνα καλαμποκι και κληματα.
Σκετο μπαρουτι δηλαδη.

Το πρωτο βημα εγεινε.Η συνεχεια θα ειναι ποιο δυσκολη και ποιο κουραστικη.Η χαρα ομως της δημιουργιας που ενοιωσα μεσα μου σημερα οταν γεμισε ο πρωτος κουβας με το δικο μου πελλετ ειναι κατι που δεν μπορει να το περιγραψει κανεις με λογια.
Εγω ενας ανθρωπος που μολις τον Νοεμβριο του 10 ακουσα για πρωτη φορα την λεξη πελλετ στην ζωη μου εχω φτασει σε σημειο δεκατεσσερεις μηνες μετα να παραγω το δικο μου.
Μαγεια παιδια απλα μαγεια.


Γεια σου Κωστα κ καλες καυσεις!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.225 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ