Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4440 από mastoras
Εάν τα κομμάτια είναι μεγαλύτερα θα κουράσετε την μηχανή και θα φθαρούν πιο γρήγορα η μήτρα και το ρόλερ... Το έχουμε ξαναπεί: οι πρέσες αυτές είναι για ζωοτροφή και εν δυνάμει κάνουν για ξύλο...

Αυτό το ξεκαθαρίσαμε πλέον. Αλλά επειδή με τα λίγα χρήματα που διάθετουμε δεν υπάρχει η ιδανική μηχανή για να μας βγάλει έτοιμο το υλικό και με την κοκομετρία που χρειάζεται η πελλατομηχανή, θα ταλαιπωρούμαστε με τον να αλλάζουμε κόσκινα, να ξαναπερνάμε πολλά χέρια το υλικό, και να έχουμε την απαραίτητη υπομονή στην μικρή απόδοση που θα βγάζει η μηχανή θρυματίσματος του ξύλου.

Δεν γίνεται αλλιώς :(
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4442 από antisakis
"mastoras"
Και επειδή το μπλέ μηχάνημα δεν το έχει παραδοτέο ο MGM .....πάω να πάρω το πορτοκαλί από τον θεοχαρίδη.....γιατί αγανάκτησα

Το μπλε ειναι ενας πολυ καλος και καθαρα σφυρομυλος τα κλαδια εχουν και παρακλαδια δεν μπορεις να του βαλεις κλαδι αν δεν γινει πρωτα θρυμμα οποτε δεν κανει για κλαδοτεμαχιστης.

το πορτοκαλι ειναι κλαδοτεμαχιστης και μπορει γινει σφυρομυλος
θα πεις τον θεοχαριδη να σου φτιαξει γιατι μπορει και 3-4 κοσκινα ακομα 5-6-7mm
ωστε να μην τρεχεις για πατεντες παρε σωληνακια και λαμες αν θες να βαλεις προσθετα μαχαιρια
και εισαι οκ .
το θρυμμα που βγαζει απειραχτο το μηχανημα ειναι μεγαλο για την πελετιερα.
Εγω οταν πηρα τηλ και του ζητησα κοσκινα με ειπε οτι δεν εχει και οτι δεν μπορει να βρει τοσο
μικρα αλλα μπορουσε να φτιαξει ενα κοσκινο 2 cm,
και δεν ξανα επικοινώνησα μαζι του
μετα πηρα στον gmi και ειπε οτι θα μου δωσει αλλα δεν πηγα να παρω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4444 από mastoras
Οπότε το λογικό είναι να τα πάρεις και τα δύο.
Το ένα να σου τα κάνει chips και το άλλο να σου τα κάνει σκόνη...


Ακριβώς......αυτή είναι η τελειότερη λύση σε κάθε περίπτωση. ;)

Χρειάζονται και τα δύο εργαλεία ΚΛΑΔΟΤΕΜΑΧΙΣΤΗΣ και ΣΦΥΡΟΜΥΛΟΣ.

Ομως 800ευρώ το ένα και 1000ευρώ το άλλο ....σύνολο 1800ευρώ....που για την ώρα δεν υπάρχουν.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, θα πάρω τον κλαδοτεμαχιστή, να αρχίσω σιγά σιγά να μαζεύω ροκανίδια σε σακκιά από τις κροκέτες των σκύλων που έχω μαζέψει πολλές........ και βλέπουμε στην συνέχεια :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4448 από mastoras

antisakis έγραψε: θα πεις τον θεοχαριδη να σου φτιαξει γιατι μπορει και 3-4 κοσκινα ακομα 5-6-7mm
ωστε να μην τρεχεις για πατεντες παρε σωληνακια και λαμες αν θες να βαλεις προσθετα μαχαιρια
και εισαι οκ .


Οκ antisakis έγινες απόλυτα κατανοητός, και βοήθησες πάρα πολύ, και εσύ και ο φίλος ο OANNHSEA.

Δεν χρειάζεται να πω τίποτα να μου φτιάξει ο Θεοχαρίδης, μηχανοτεχνίτης είμαι οπότε θα την βρω την άκρη, με τα κόσκινα.

Ακόμα μια φορά ευχαριστώ όλους σας !!!! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4455 από antisakis
"OANNHSEA"
Το ένα είναι κλαδοτεμαχιστής - ένα μπορείς να βρεις κλαδοτεμαχιστή με μάτι κόσκινου 1 ή 2 mm τότε να τον πάρεις...

Συμφωνω οτι χρειαζονται και τα δυο χωρις δευτερη κουβεντα
και οτι δεν θα βρει τετοιο πραγμα .
1-2 mm νομιζω πως ειναι υπερβολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4462 από antisakis
"mastoras"

Οκ antisakis έγινες απόλυτα κατανοητός, και βοήθησες πάρα πολύ, και εσύ και ο φίλος ο OANNHSEA.

Δεν χρειάζεται να πω τίποτα να μου φτιάξει ο Θεοχαρίδης, μηχανοτεχνίτης είμαι οπότε θα την βρω την άκρη, με τα κόσκινα.

Ακόμα μια φορά ευχαριστώ όλους σας !!

Καλα ρε μαστορα εισαι μηχανοτεχνιτης και σε προβληματιζει ο σφυρομυλος και κλαδοτεμαχιστης;;;;;;;;
αντε εγω να παω το αγορασω εσυ γιατι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ