Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4386 από OANNHSEA
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

terisds έγραψε:

kinezos έγραψε: τι λετε γιαυτο


Κοιταξε, λεει αποδοση το πολυ 50 κιλα,δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο,εχει 3 μοτερ,τριφασικο ρευμα, υγρασια πως την κανονιζεις,οταν βαζει υγρα και ξερα μαζι,και στο φιναλε μηπως καιει πιο πολυ ρευμα απο οτι εχει αποδοση σε υλικο???? :angry:


Έχει 1 μοτέρ - όχι τρία.
Το κόστος του ηλεκτρικού δεν αντιστοιχεί στο κόστος του υλικού - είναι πολύ μικρότερο.
Μετράς την υγρασία στα ξύλα, αλλά θα είναι +- 2%.
Αλλά τα προβλήματα του είναι:
Μεγάλο κόστος...
Τριφασικό...
Δεν ξέρουμε κάτι για την συντήρηση του...
Αφήστε δε που ο Jose pelleto είπε ότι η εδώ αντιπροσωπεία δεν του απάντησε...
Δείτε το καλύτερα εδώ:
pellet-mill.de/shop/article_PM%25203.0E/...aid%3DPM%25203.0E%26

Κατά την γνώμη μου, αυτό το μηχάνημα μπορεί να είναι κόμπακτ δύο σε ένα, μπορεί να μην μπλέκεις με σκόνες, αλλά δεν αξίζει...
Με ένα μονοφασικό μοτέρ και μισή τιμή θα ήταν ευκαιρία...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4409 από Castell
Antisakis για αρχή θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που μοιράζεσαι την εμπειρία σου με εμάς. Επίσης μου δημιουργήθηκαν απορίες σχετικά με τον κλαδοτεμαχιστή...δεν νομίζω ότι έχεις κάποιον του εμπορίου μιας και αυτοί στην ουσία παράγουν κομμάτια ξύλου 4~6 εκ τα οποία θα κούραζαν αφάνταστα την πρέσα (πόσο μάλλον την κινεζούλα) οπότε έστω και ο πιο μικρό σφυρόμυλος κρίνετε απαραίτητος...ή αλλάζουμε κόσκινο στον κλαδοτεμαχιστή και επαναλαμβάνουμε (όλοι οι κλαδοτεμαχιστές έχουν κόσκινα) νομίζω αυτοί απο τον Θεοχαρίδη είναι απλά ένα πιάτο με λεπίδες που περιστρέφετε. ΑΡΑ αν απο τις 4 λεπίδες βάλεις πχ 6 θα σου δίνει μικρότερο τρήμα αλλά θα θέλει περισσότερη ώρα ? επίσης αν προσέξουμε τα χοντρά κλαδιά πχ 6 εκ το εισάγει απο το πλάι που είναι πιο χαμηλά...δλδ κοντά στις λεπίδες με αποτέλεσμα να βγάζει και μικρότερο τρήμα...?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4414 από antisakis

Castell έγραψε: Antisakis για αρχή θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που μοιράζεσαι την εμπειρία σου με εμάς. Επίσης μου δημιουργήθηκαν απορίες σχετικά με τον κλαδοτεμαχιστή...δεν νομίζω ότι έχεις κάποιον του εμπορίου μιας και αυτοί στην ουσία παράγουν κομμάτια ξύλου 4~6 εκ τα οποία θα κούραζαν αφάνταστα την πρέσα (πόσο μάλλον την κινεζούλα) οπότε έστω και ο πιο μικρό σφυρόμυλος κρίνετε απαραίτητος...ή αλλάζουμε κόσκινο στον κλαδοτεμαχιστή και επαναλαμβάνουμε (όλοι οι κλαδοτεμαχιστές έχουν κόσκινα) νομίζω αυτοί απο τον Θεοχαρίδη είναι απλά ένα πιάτο με λεπίδες που περιστρέφετε. ΑΡΑ αν απο τις 4 λεπίδες βάλεις πχ 6 θα σου δίνει μικρότερο τρήμα αλλά θα θέλει περισσότερη ώρα ? επίσης αν προσέξουμε τα χοντρά κλαδιά πχ 6 εκ το εισάγει απο το πλάι που είναι πιο χαμηλά...δλδ κοντά στις λεπίδες με αποτέλεσμα να βγάζει και μικρότερο τρήμα...?


Ο θρυμματιστης μου η Καταστροφέας κλαδιών η κλαδοτεμαχιστης.
Αν εξαιρεσουμε την πλαγια τρυπα οπου υπαρχει εξτρα σταθερο μαχαιρι για τα χοντρα κλαδια
και το κοσκινο 2.7 cm ο μηχανισμος του και ο τροπος λειτουργιας δεν διαφερουν απο εναν σφυρομυλο σε τιποτα.
Εχει 4 σειρες τρελα σφυρια (μαχαιρια)και το μονο που χρειαζεται ειναι ενα ψιλο κοσκινο για να
δουλεψει ως σφυρομυλος.
απλα το χλωρο κλαδι πρεπει να περασει δυο φορες απο τα χερια μου,
το ξερο κλαδι ομως μπορεις να το ριξεις κατευθειαν σε σφυρομυλο γιατι και το καλαμποκι
ακομη χλωρο δεν μπαινει σε σφυρομυλο δεν σπαει δεν αλεθεται.
αν προσθεσω μαχαιρια και το κοσκινο παραμεινει οπως εχει δεν κανω τιποτα,
βαζοντας ομως ενα ψιλο κοσκινο 5-6-7 mm το θρυμμα δεν μπορει να φυγει απο μεσα αν δεν πιασει τις διαστασεις του κοσκινου και ισως αργει λιγο παραπανω..

Ο θρυμματιστης μου


www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=295&cat=57

Ενας μεγαλος σφυρομυλος ειναι ο παρακατω
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4420 από mastoras
Antisakis εάν έμπαινες τώρα στην διαδικασία αγοράς ενός θρυμματιστή ξύλου, τι θα έπαιρνες ? :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4423 από mastoras





Το ένα κοστίζει 700και κάτι και το άλλο 900και κάτι ευρώ. Απο εδώ και πέρα πεταγόμαστε ξαφνικά στα 2800...και βάλε.

Κάτι ενδιάμεσο δεν υπάρχει......

Τους καπλαμάδες πιστεύω ότι καλύτερα θα τους κόψει ο μπλέ σφυρόμυλος.
Αλλά τα κλαδιά και τα φύλλα, από τα πουρνάρια, και τις ελιές πιστεύω ότι καλύτερα θα ευχαριστηθούν το πορτοκάλι μηχάνημα με τον βενζινοκινητήρα.

Και επειδή το μπλέ μηχάνημα δεν το έχει παραδοτέο ο MGM .....πάω να πάρω το πορτοκαλί από τον θεοχαρίδη.....γιατί αγανάκτησα B)
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4437 από OANNHSEA
Βρε mastoras,
Το ένα είναι κλαδοτεμαχιστής - ένα μπορείς να βρεις κλαδοτεμαχιστή με μάτι κόσκινου 1 ή 2 mm τότε να τον πάρεις...
Εάν τα κομμάτια είναι μεγαλύτερα θα κουράσετε την μηχανή και θα φθαρούν πιο γρήγορα η μήτρα και το ρόλερ... Το έχουμε ξαναπεί: οι πρέσες αυτές είναι για ζωοτροφή και εν δυνάμει κάνουν για ξύλο...

Οπότε το λογικό είναι να τα πάρεις και τα δύο.
Το ένα να σου τα κάνει chips και το άλλο να σου τα κάνει σκόνη...

Και επειδή το μπλέ μηχάνημα δεν το έχει παραδοτέο ο MGM .....πάω να πάρω το πορτοκαλί από τον θεοχαρίδη.....γιατί αγανάκτησα

Το φέρνει και άλλος στην ελληνική αγορά...
Δεν έχεις κάνει καλή έρευνα αγοράς...

Αλήθεια, τι πάει να πει "αγανάκτησα";
Το αμάξι σου μάλλον το πήρες με πιο γρήγορη απόφαση και ας έκανε πιο πολλά λεφτά και χωρίς να "αγανακτήσεις"...
Γιατί λοιπόν να "αγανακτήσεις" για ένα μηχάνημα που θα σου κάνει παραγωγή;;;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.281 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ