Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4074 από antisakis

N1k0s έγραψε: Κατά την διαδικασία υπάρχει τριβή οπότε και θερμότητα , λογικό να μειώνεται η υγρασία ... το θέμα είναι να μην πέφτει κάτω από 4-5% γιατί θα θρυματίζεται εύκολα και δεν θα έχει συνοχή κατά την μεταφορά και στο ντεπόζιτο αφού θα δημιουργεί σκόνη ... Με χαλαέι λίγο ότι δεν έχει κομμένες άκρες αλλά σπασμένες ... Ολα έτσι σε βγαίνουν ;


Γεια σου νικο ,
το οτι δεν εχει καλες ακρες ωφειλεται στο χοντρο θρυμμα
αυτο ομως δεν με χαλαει καθολου αφου δεν υπαρχουν ιχνοι θρυμματος στο πελλετ.
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4078 από antisakis
"OANNHSEA"
Πως το πρόσθεσες το νερό;

νερο και ανακατεμα με τα χερια
αλλα πριν επρεπε να θρυμματισω τα κακοφτιαγμενα πελλετ για να υγρανθει το υλικο σωστα.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4079 από OANNHSEA

antisakis έγραψε: "OANNHSEA"
Πως το πρόσθεσες το νερό;

νερο και ανακατεμα με τα χερια
αλλα πριν επρεπε να θρυμματισω τα κακοφτιαγμενα πελλετ για να υγρανθει το σωστα.


Όχι καλέ μου έτσι...
Δοκίμασε το παρακάτω:
Πάρε μία μεγάλη σέσουλα και ένα μπουκάλι πλαστικό αναψυκτικού του μισού λίτρου. Στο καπάκι του αναψυκτικού κάνε πολλές μικρές τρύπες προς όλες τις κατευθύνσεις και γέμισε του νερό.
Με το ένα χέρι θα ρίχνεις το υλικό (που θα είναι σκόνη) με την σέσουλα στην χοάνη του μηχανήματος και με το άλλο θα ρίχνεις το νερό από το μπουκάλι...
Με το σύστημα αυτό η ανάμιξη είναι πολύ καλύτερη... :evil:
Δοκιμασμένο και σε μεγάλη ποσότητα...

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ατμοποιητή τον οποίο θα έχεις μόνιμα συνδεδεμένο με την χοάνη του μηχανήματος και ο οποίος θα δουλεύει στο μέγιστο της παραγωγικής του ικανότητας...
Το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4080 από antisakis

OANNHSEA έγραψε:

antisakis έγραψε: "OANNHSEA"
Πως το πρόσθεσες το νερό;

νερο και ανακατεμα με τα χερια
αλλα πριν επρεπε να θρυμματισω τα κακοφτιαγμενα πελλετ για να υγρανθει το σωστα.


Όχι καλέ μου έτσι...
Δοκίμασε το παρακάτω:
Πάρε μία μεγάλη σέσουλα και ένα μπουκάλι πλαστικό αναψυκτικού του μισού λίτρου. Στο καπάκι του αναψυκτικού κάνε πολλές μικρές τρύπες προς όλες τις κατευθύνσεις και γέμισε του νερό.
Με το ένα χέρι θα ρίχνεις το υλικό (που θα είναι σκόνη) με την σέσουλα στην χοάνη του μηχανήματος και με το άλλο θα ρίχνεις το νερό από το μπουκάλι...
Με το σύστημα αυτό η ανάμιξη είναι πολύ καλύτερη... :evil:
Δοκιμασμένο και σε μεγάλη ποσότητα...

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ατμοποιητή τον οποίο θα έχεις μόνιμα συνδεδεμένο με την χοάνη του μηχανήματος και ο οποίος θα δουλεύει στο μέγιστο της παραγωγικής του ικανότητας...
Το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...


Λιγο δυσκολο αυτο με το μπουκαλι αλλα εναν ψεκαστηρα εστω χειρος με το μπεκ στην χοανη πιο ευκολο το βλεπω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4087 από OANNHSEA

Λιγο δυσκολο αυτο με το μπουκαλι αλλα εναν ψεκαστηρα εστω χειρος με το μπεκ στην χοανη πιο ευκολο το βλεπω...

Εάν το νομίζεις πιο εύκολο, κάντο να το δούμε και αυτό... B)


Αλήθεια βρε παίδες, ο Δήμος που είναι;
Γιατί δεν τον ξανακούσαμε;;;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #4089 από fillmore
Σας χαιρετώ και εγώ λοιπόν σαν υποψήφιος παραγωγός πέλλετ για ιδιόχρηση. Εχω διαβάσει πολύ προσεχτικά όλη την ενότητα και πραγματικά μπράβο σας για την προσπάθεια. Αν και η πείρα μας λείπει, η διάθεση και το μεράκι περισσεύουν.
Εδώ στην περιοχή μου έχω αρκετά κλαδέματα από αμπέλια. Στο βουνό δίπλα έχει κλαδέματα από κερασιές. Στελέχη από βαμβάκια θα ψάξω να βρω και έχω βάλει στην πρίζα κάποιους φίλους ερασιτέχνες γεωργούς να βάλουν φέτος αγριαγκινάρα. :whistle:

Χώρος υπάρχει αρκετός για αποθήκευση. Ρεύμα τριφασικό επίσης. Αλλά η διαδικασία μου φαινόταν βουνό μέχρι που σας διάβασα!!!!....πολλές απορίες μου λύθηκαν με τις αναλύσεις σας. Κύριο μέλημα είναι η αγορά μηχανημάτων. Δεν υπάρχει και πληθώρα στην αγορά και σε μερικές οι τιμές δεν πλησιάζονται. Δεν θέλω να διαθέσω πάνω από 2000.00ε για όλη την ιστορία. Ενα μηχανουργείο εδώ κοντά μου ξεκίνησε να φτιάχνει πειραματικά μύλο πέλλετ, σφυρόμυλο(καταστροφέα), και αργότερα θα φτιάξει και ξηραντήρια όπως μου είπε. Ακόμα δεν γνωρίζει τιμές αλλά η πρέσα πέλλετ λέει πως βγάζει 350kg/h. Θα τον ρωτήσω αν με αφήνει να βγάλω φωτογραφίες και να τις ανεβάσω στο φόρουμ μέχρι τέλος της εβδομάδας και να μου βγάλει τιμές για το ποιο οικονομικό πακέτο.
Προς το παρών περιμένω τον άλλο μήνα να αρχίσουν τα κλαδέματα για να τα μαζεύω να δω πόσα μπορώ να συγκεντρώσω χωρίς να βάλω το χέρι στην τσέπη.

Βασικό εργαλείο επίσης είναι το υγρασιόμετρο. Δεν αναφερθήκαμε και πολύ σε αυτό. Μια δυο τιμές αναφέρθηκαν αν θυμάμαι καλά και αυτές τσουχτερές. Με ένα γκουγκλάρισμα που έκανα βρήκα μετρητές και με 30,00ε 40,00ε 60,00 100,00. Εκτός από την κλίμακα μέτρησης πρέπει να προσέξουμε και κάτι άλλο σε αυτά τα μηχανάκια; Πως να ξέρουμε πόσο αξιόπιστο είναι κάποιο που έχει χαμηλή τιμή; Αντισάκης εσύ ποιο χρησιμοποιείς; Οποιος ξέρει και μπορεί να μου προτείνει κάτι!!!!!!......μάλλον ο εξοπλισμός μου θα αρχίσει από αυτό.
.......εάν μένει κανένας κοντά (Αξιούπολη-Κιλκίς) και θέλει να συνεργαστούμε ευχαρίστως το συζητάμε.
.......καλή προσπάθεια σε όλους τους πανταχού πελλετοποιητές!!!!!......... :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.225 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ