Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3829 από mastoras

terisds έγραψε: mastora,μπορεις να κανεις και το αλλο,μπορεις να παρεις μια μηχανη rugerini(δεν ξερω αν το γραφω σωστα)και η πελλετιερα που θα παεις να ειναι με pto,και ο σφυρομυλος το ιδιο,ωστε να αλλαζεις το καθε μηχανημα που χρειαζεσαι,αλλα εσυ εχεις και τρακτερ.Τωρα δεν ξερω με τις στροφες που θελει το καθε εργαλειο,αλλα με εναν μειωτηρα γινεται.Αν και η κατασκευη της πελλετιερας δεν ειναι δυσκολο πραγμα,βιντεο υπαρχουν στο youtube.


terisds ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά δεν είμαι αγρότης. Είμαι άνθρωπος της πόλης που ζει σε αγρόκτημα και φορτώθηκε προίκα ένα παμπάλαιο τρακτέρ του 1965. Το έχω επισκευάσει 100φορές και με το ζόρι μπορεί μόνο να μας οργώνει το 1.5 στρεμ ερασιτεχνικό οπωρώνα που έχουμε. Οι υπόλοιποι λεβιέδες που έχει επάνω το τρακτέρ δεν τους έχω πειράξει ποτέ.....ασε που δεν έχει φρένα και σταματάει κόβοντας την ισχυ του μοτερ.

Οπότε δεν το βλέπω να μπλέκω με τα pto, μειωτήρες, και άλλα συμπράγκαλα του τρακτέρ.

Όσο για την κατασκευή της πελλετιέρας, δεν υπάρχει λόγος για ιδιοκατασκευή.....είναι πάμφθηνες για την αγορά τους. 1000ευρώ με πετρελαιοκινητήρα, και το αμέσως μεγαλύτερο 1850ευρω με ηλεκτροκινητήρα 380v.

Όσο για τον σφυρόμυλο οι τιμές ξεκινάνε από 600-800ευρώ για κλαδιά και τρίμματα, τόσο όσο κάνουν και οι κλαδοτεμαχιστές με βενζίνη.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3830 από mastoras

antisakis έγραψε: antisakis το τεχνολογικό μηχάνημα στην φωτογραφία παμπάλαιο χιλιοεπισκευασμένο και πωλείται 500ευρώ σύμφωνα με τα λεγόμενα του έμπορα.

Ειναι μικρο για να χρησιμοποιηθει και ως κλαδοτεμαχιστης για σφυρομυλος ομως πιστευω να κανει δουλεια.

κοσκινο δεν εχει αυτο;


Αντε πάλι με το κόσκινο :evil: :evil: ....και αυτή η διάτρητη λαμαρίνα γύρω από τον μύλο με τα μαχαίρια τι είναι ? :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3838 από OANNHSEA

αν εχεις σφηρομυλλο δεν χρειαζεται να εχεις κλαδοτεμαχιστη, γιατι βαζεις μεσα τα κλαδια και σου τα βγαζει απευθειας σκονη ή σε οποιο αλλο μεγεθος εσυ θες επιλεγοντας το καταληλο κοσκινο.

Πόσο σίγουρος είσαι;;; :silly:
Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι εάν έχεις π.χ. αυτόν τον σφηρόμυλο δεν χρειάζεσαι chipper;
www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...%CF%C9&pid=789&ord=1

Η εξάρτηση σφυρόμυλου και chipper, έγκειται στο πόσο μεγάλος είναι ο σφυρόμυλος που έχεις, η ισχύς του και η ικανότητα του να καταστρέφει μεγάλα κομμάτια ξύλου και τι κόσκινο έχει...
Μόνο εάν έχεις ένα μεγάλο σφυρόμυλο με κόσκινο 1mm δεν χρειάζεσαι chipper...

ΟΑΝΝΗΣΕΑ πες μας δυο λογια πως λειτουργει ο αεριοποιητης. απο οτι καταλαβαινω, οταν η κοπρια αρχιζει να σβηνει αποβαλει καποια αερια που αυτα μπορουν να αποθηκευτουν. στους Χ.Υ.Τ.Α υπαρχει κατι αναλογο για να περνουν το βιοαεριο που αποβαλουν τα σκουπιδια.
ποσο βιοαεριο μπορουν να βγαλουν,ας πουμε πχ 5 τονοι κοπριας?
γραψε δυο λογια για το μηχανημα που ανεφερες(αεριοποιητης)
μπορω να εχω οσους τονους αχωνευτης κοτισιας κοπριας.

Ώπα "αθόρυβη ισχύ"...
Μπερδεύεις το βιοαέριο με τον αεριοποιητή...
Το βιοαέριο, το οποίο είναι σε μεγάλο ποσοστό μεθάνιο, παράγεται από την ζήμωση των αποβλήτων σε ειδικές δεξαμενές..
Η αεριοποίηση, δημιουργεί καύσιμο αέριο - γκαζοζέν, κατά την εν κενό αέρα καύση τους...
Με λίγα χοντρικά λόγια:
Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις την κοπριά, την ρίχνεις σε ένα αναδευτήρα, μετά στο θάλαμο χώνευσης για να βγει το βιοαέριο και ύστερα αποξηραίνεις τα κατάλοιπα για τα χρησιμοποιήσεις με άλλους τρόπους.
Στην δεύτερη περίπτωση, απλώς ρίχνεις την υγρασία του υλικού περίπου στο 20%, το κάνεις μεγάλο πέλλετ και το ρίχνεις στον αεριοποιητή. Από την καύση του υλικού παίρνεις το γκαζοζέν και κάνεις παιχνίδι.
Διαφορά: το μεθάνιο που παίρνεις μπορείς άνετα να το αποθηκεύσεις σε ανοξείδωτες δεξαμενές σχεδόν απ άπειρον - το γκαζοζέν έχει μόνο μερικές μέρες ζωής...


Γ

ια ποιο λόγο η καύση του πέλλετ από κοπριά θα επιφέρει πρόωρη φθορά στον καυστήρα;

Το νάτριο που έχει μέσα, αντιδρά κάτω από υψηλές θερμοκρασίες με τα άλλα υλικά.
Βέβαια δεν εννοώ ότι θα το πάρεις στα χέρια στον ένα χρόνο λειτουργίας, αλλά θα έχεις κάπου 15% μικρότερη διάρκεια ζωής.

σιγουρα μας κανεις πλακα!! δεν εξηγηται αλιως!

Γιατί βρε ^silent_power^ σας κάνω πλάκα;;;
Θα ρίξει την υγρασία από μερικούς τόνους κλαδέματα κατά τουλάχιστον 20% μέσα σε τρεις ημέρες;!;!;!

Ειμαι σίγουρος πως εχεις τριφασικό, προς εκπληξη μερικων που παρομοιάζουν τα σημερινά μαντριά, με αυτά των ....βουκολικων ταινων της δεκαετίας του 50.

jose pelleto,
Εάν τώρα έχουν και τριφασικό τα μαντριά, εγώ τα παρατάω όλα στην Αθήνα και ανεβαίνω πάνω να σαλαγάω και να παίζω την φλογέρα... :lol: :silly: :woohoo: :evil:
Α ναι, την τιμή μόνο δεν είπαμε στον Δήμο για το μηχάνημα που του τράβηξε την προσοχή...
pellet-mill.de/shop/article_PM%25203.0E/...aid%3DPM%25203.0E%26
Και υπάρχει και αντιπροσωπεία της εταιρείας στην Ελλάδα το στέκι της οποίας έχω βάλει κάποιες σελίδες πιο πριν...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3844 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

αν εχεις σφηρομυλλο δεν χρειαζεται να εχεις κλαδοτεμαχιστη, γιατι βαζεις μεσα τα κλαδια και σου τα βγαζει απευθειας σκονη ή σε οποιο αλλο μεγεθος εσυ θες επιλεγοντας το καταληλο κοσκινο.

Πόσο σίγουρος είσαι;;; :silly:
Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι εάν έχεις π.χ. αυτόν τον σφηρόμυλο δεν χρειάζεσαι chipper;
www.gmi.gr/gr_product.asp?cat=%D0%C5%CB%...%CF%C9&pid=789&ord=1.

Η εξάρτηση σφυρόμυλου και chipper, έγκειται στο πόσο μεγάλος είναι ο σφυρόμυλος που έχεις, η ισχύς του και η ικανότητα του να καταστρέφει μεγάλα κομμάτια ξύλου και τι κόσκινο έχει...
Μόνο εάν έχεις ένα μεγάλο σφυρόμυλο με κόσκινο 1mm δεν χρειάζεσαι chipper....


εννοειτε πως με σφυρομηλο σαν και αυτον που ανεβασες δεν μπορεις να κανεις κατι.αυτος ειναι για να παρει ψιλο υληκο και να το κανει ακομη πιο ψιλο.ο δικος μου ειναι ακριβως του ιδιου στυλ και οπω ειχα πει χρειαζεται μετατροπη η ουρα του για να μπορεις να βαζεις κλαδια. ριξε μια ματια στην σελιδα 10 και θα δεις οτι ειχα ανεβασει και σκιτσο με το πως πρεπει να μετατραπει.
ο σφηρομυλλος μου ειναι μεγαλος και εχω αρκετα κοσκινα. επισης ξερω οτι πουλανε κοσκινο σε οτι μεγεθος θες.εχω κοσκινο ακομη και για αλευρι.
τι εννοεις λεγοντας οτι μονο με κοσκινο 1mm δεν χρειαζεσαι chipper? εγω εαν βαλω πιο χοντρο κοσκινο δεν μπορω να παρω τρυμμα? δεν καταλαβαινω τι εννοεις...sorry...!

ΟΑΝΝΗΣΕΑ πες μας δυο λογια πως λειτουργει ο αεριοποιητης. απο οτι καταλαβαινω, οταν η κοπρια αρχιζει να σβηνει αποβαλει καποια αερια που αυτα μπορουν να αποθηκευτουν. στους Χ.Υ.Τ.Α υπαρχει κατι αναλογο για να περνουν το βιοαεριο που αποβαλουν τα σκουπιδια.
ποσο βιοαεριο μπορουν να βγαλουν,ας πουμε πχ 5 τονοι κοπριας?
γραψε δυο λογια για το μηχανημα που ανεφερες(αεριοποιητης)
μπορω να εχω οσους τονους αχωνευτης κοτισιας κοπριας.

Ώπα "αθόρυβη ισχύ"...
Μπερδεύεις το βιοαέριο με τον αεριοποιητή...
Το βιοαέριο, το οποίο είναι σε μεγάλο ποσοστό μεθάνιο, παράγεται από την ζήμωση των αποβλήτων σε ειδικές δεξαμενές..
Η αεριοποίηση, δημιουργεί καύσιμο αέριο - γκαζοζέν, κατά την εν κενό αέρα καύση τους...
Με λίγα χοντρικά λόγια:
Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις την κοπριά, την ρίχνεις σε ένα αναδευτήρα, μετά στο θάλαμο χώνευσης για να βγει το βιοαέριο και ύστερα αποξηραίνεις τα κατάλοιπα για τα χρησιμοποιήσεις με άλλους τρόπους.
Στην δεύτερη περίπτωση, απλώς ρίχνεις την υγρασία του υλικού περίπου στο 20%, το κάνεις μεγάλο πέλλετ και το ρίχνεις στον αεριοποιητή. Από την καύση του υλικού παίρνεις το γκαζοζέν και κάνεις παιχνίδι.
Διαφορά: το μεθάνιο που παίρνεις μπορείς άνετα να το αποθηκεύσεις σε ανοξείδωτες δεξαμενές σχεδόν απ άπειρον - το γκαζοζέν έχει μόνο μερικές μέρες ζωής....[/quote]

χμμ ok..ειμαι παντελος ασχετος, δεν το κατεχω το θεμα και δεν ακουγεται ευκολη διαδικασια.

σιγουρα μας κανεις πλακα!! δεν εξηγηται αλιως!
Γιατί βρε ^silent_power^ σας κάνω πλάκα;;;
Θα ρίξει την υγρασία από μερικούς τόνους κλαδέματα κατά τουλάχιστον 20% μέσα σε τρεις ημέρες;!;!;!.

το μας κανεις πλακα πήγαινε σε αυτον που εγραψε αυτο το κουφο, περι τριων ημερων κλπ. οχι σε εσενα..με συνχωρεις αν σε μπερδεψα.!

Ειμαι σίγουρος πως εχεις τριφασικό, προς εκπληξη μερικων που παρομοιάζουν τα σημερινά μαντριά, με αυτά των ....βουκολικων ταινων της δεκαετίας του 50.

jose pelleto,
Εάν τώρα έχουν και τριφασικό τα μαντριά, εγώ τα παρατάω όλα στην Αθήνα και ανεβαίνω πάνω να σαλαγάω και να παίζω την φλογέρα... :lol: :silly: :woohoo: :evil:
][/quote]
το μεσημερι εβλεπα στην τν οτι καποιος βοσκος εξωπλησε το μαντρι του με ολοκληρομενο συστημα παρακολουθησης(καμερες κλπ). 3000 ευρω εσκασε. μιλαμε για υπερπαραγωγη! ουτε το big brother τετοιο εξοπλισμο.!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3845 από ^silent_power^
ριξτε μια ματια στην πατεντα που εκανε καποιος στο χωριο μου.καταστροφεας για κλαδια ο οποιος στελνει το τριμμα πισω σε trailer!το χρησιμοποιει για λιπασμα.φυσικα και ξερω οτι παιρνει χωματα.αλλα για μπρικετα θα εκανε δουλεια νομιζω.αν συκωθει πιο πανω,κληστει ολο απο κατω με χοντρη λαμαρινα και τροφοδοτειτε μονο απο μπροστα, θα μειωνοταν αρκετα το χωμα!
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ^silent_power^.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3846 από γιωργος
σιγουρα μας κανεις πλακα!! δεν εξηγηται αλιως!

Γιατί βρε ^silent_power^ σας κάνω πλάκα;;;
Θα ρίξει την υγρασία από μερικούς τόνους κλαδέματα κατά τουλάχιστον 20% μέσα σε τρεις ημέρες;!;!;!


δεν το λετε οτι θελουμε να κανουμε εξαγωγη πελλετ στη
βουλγαρια τοτε ΣΑΚΗ φτιαξε 3 ξυραντηρια :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.220 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ