Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3583 από Nasikas
ριξτε μια ματια σε ενα ενδιαφερον αρθρο. μιλαει για την ενεργειακη αξιοπιοιση των ελαιωνων. χιλιαδες τονοι κλαδεματα καιγονται.
amfissapress.gr/epikairotita/7-2009-10-13-09-45-40/3346--a-


Υπέροχο άρθρο. Το είχα σχολιάσει στις 30-12-10

Σχετικά με την συλλογή κλαδιών απο ελαιώνες, μακάρι να βρεθεί τρόπος να μειωθεί το κόστος, αλλά και να απομακρύνεται το χώμα.
Προσφορότερη- εξυπνότερη λύση βρίσκω την ιδέα να επισκεφτείτε ελαιοτριβεία.
Δεκάδες τόνοι φύλλων πάνε σχεδόν χαμένοι. (γίνεται κάποια χουμοποίηση δηλαδή για εμπλουτισμό σε οργανική ουσία,άλλά αν ζητήστε λίγους τόνους θα σας τους δώσουν πολύ πολύ φτηνά νομίζω)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3584 από Nasikas
και όσοι ζείτε σε Δυτ. Μακεδονία, ενδιαφέρον θα έχει η ημερίδα στις 17 Γενάρη στην Πτολεμαίδα.

.....
11:00 κα. Κατερίνα Φίλιου (Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας): Bιωσιμότητα βιομάζας

11:20 Διάλειμμα για καφέ

12:00 Δρ. Γεώργιος Νταλός (Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Διαχείρισης Αγρο-οικοσυστημάτων): Παραγωγή pellets από δασικά και αγροτικά υπολείμματα
12:20 Dr Luigi Crema (FBK): Pellets and current status in Province of Trento-Italy
12:40 Mr. Jorge Herrero (CESEFOR): Pellets and current status in Castilla y Leon-Spain


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3593 από antisakis
Καλη χρονια σε ολους και απο μενα με υγεια πανω απο ολα..
καλως ηρθαν και οι νεοι ιδιοπαραγωγοι, απο οτι ειδα χρωσταω καποιες απαντησεις αλλα θα περιμενετε
λιγο παιδια γιατι εχω μπλεξει ,
δεν υπαρχει pellets και εχω μεινει βρηκα 4 15κιλα βουλγαρικο και τα πληρωσα 20 ευρω
περιμενω να φερει σημερα με 310 320 τον τονο βουλγαρικο,
αυτος που πουλαγε alfa wood ειπε οτι θα φερει μετα 20 μερες δεν υπαρχει ουτε για δειγμα.
Η ιστορια ξεκινα πριν 12 μερες οταν φυγαμε ταξιδι
εκλεισα τον καυστηρα γιατι η δεξαμενη περνει περιπου 150 κιλα και δεν θα εβγαζε 10ημερο αλλα δεν
ειχα και πελλετ ουτε και μπορουσα να βρω,
αφησα λοιπον τα 200 κιλα για τον γυρισμο με την προυποθεση οτι κατι θα βρω στο 4ημερο που θα βγαζαν τα κιλα αυτα.
Φτασαμε στο χωριο 4 η ωρα το απογευμα προχθες ανοιγω τον λεβητα και τον φουλαρω 150 κιλα
χθες μεχρι τις 2 η ωρα το μεσημερι τα εφαγε ολα ριχνω και τα ρεστα 45 κιλα και μεχρι το απογευμα
καταφεραμε να πιασουμε τους 23 βαθμους.
Το θετικο ειναι οτι δοκιμασα την πελλετιερα χθες να δω πως θα μου παει ο καινουργιος χρονος
με θρυμματα ελιας απο τον ^silent_power^
και οξυας δικα μου
το αποτελεσμα παρακατω

Pellets απο ελια
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

pellets απο ελια και οξυα
Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3602 από thlanarass

^silent_power^ έγραψε: καλησπερα παιδια! χρονια πολλα και καλη χρονια σε εσας και τις οικογενειες σας!
OANNHSEA θελω τα φωτα σου για το παρακατω ινδικο μηχανημα.μπρικετιερα..που θυμιζει αρκετα στροφαλομπιελλα κατασταση.ειχα σκευτει κατι αναλογο πριν αρκετο καιρο.εναν στροφαλο με μια μπιελα που θα μετατρεπουν την περιστροφικη κινηση ενος μοτερ σε παλινδρομικη για την συμπιεση βιομαζας μεσα σε καποιο σωληνα. τη ξερεις για τα μηχανηματα αυτου του τυπου και παρεθεσε αν εχει πεσει στο ματι σου κατι μικροτερο.κανε ενα μικρο σχολιασμο!ευχαριστω εκ των προτερων!!!
www.ronakindustries.in/



ΥΓ.:δεν εχω ξεχασει την υποσχεση που εχω δωσει, στο να γραψω 2 λογια για την πατεντα που ειχα αναφερει πιο πανω.κανετε λιγο υπομονη.

###################################################3
επειδη ειχα ασχοληθει και ειχα ροτησει τον ινδο το μοδελο jumbo εκανε περιπου 60000δολαρια 1.5τονο ωρα + τελωνια δασμοι κτλ το μικποτεροτου μοντελο 10000δολαρια λιγοτερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3605 από OANNHSEA

επειδη ειχα ασχοληθει και ειχα ροτησει τον ινδο το μοδελο jumbo εκανε περιπου 60000δολαρια 1.5τονο ωρα + τελωνια δασμοι κτλ το μικποτεροτου μοντελο 10000δολαρια λιγοτερο

thlanarass
Κατάφερες να επικοινωνήσεις με ποιά εταιρεία; Με την Ronak;;;
Γιατί σε εμένα δεν απάντησε καμία τους και έστειλα και διπλό email!!!

Το jumbo βέβαια είναι τεράστιο μηχάνημα...
Αλλά από την άλλη, αυτό το μηχάνημα δεν θα κόστιζε 60.000 εάν κατασκευαζόταν στην Ελλάδα, αλλά περίπου 40.000...
Κάτι μου λέει ότι είναι απατεώνες και οι Ινδοί - αλλά τι είναι αυτό το κάτι δεν ξέρω...

κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει λογος να αντιγραψεις. τα μηχανηματα ειναι απλα.καλιστα μπορει ενας μηχανουργος κατι παροποιο. και αν αυτος εχει φτιαξει το δικο του μοντελο, τοτε θα μπορει να ριξει και το κοστολογιο γιατι δεν θα υπαρχουν πειραματισμοι και θα μπορει να βγαζει μηχανηματα μαζικα.

Σχεδιάζω μηχανήματα εδώ και πάρα πολλά χρόνια...
Υπάρχουν πολλοί παράμετροι για να την πατήσει κάποιος στον σχεδιασμό ενός μηχανήματος.
Οπότε είναι χιλιάδες φορές καλύτερο να αντιγράψεις το πρώτο μηχάνημα, παρά να σχεδιάσεις ένα νέο σε ένα κομμάτι άσπρο χαρτί , γιατί ο κατασκευαστής του σίγουρα θα έχει λύσει τα αρχικά προβλήματα που έχει κάθε νέα σχεδίαση.
Γιατί λοιπόν να σπας την κεφαλήν σου με το να λύνεις προβλήματα που έχουν λύσει άλλοι;
Απλά βελτιώνεις αυτό που έχουν σκεφτεί άλλοι... :lol: :lol: :lol:
Άρα εισάγεις ένα και μόνο, και πάνω σε αυτό κάνεις παιχνίδι...

καλη τιμη με αγνωστη αντοχη και αξιοπιστια.

Εάν μάλιστα μας έλεγε ποιός είναι αυτός από την Ελλάδα που το αγόρασε, θα μπορούσαμε να πάμε να το δούμε εάν δουλεύει και εάν δουλεύει, να το αντιγράψουμε... :evil:

Το θετικο ειναι οτι δοκιμασα την πελλετιερα χθες να δω πως θα μου παει ο καινουργιος χρονος
με θρυμματα ελιας απο τον ^silent_power^
και οξυας δικα μου

Νάτες και οι συνεργασίες... B)
Ορμάτε παίδες και αφήστε τους άλλους να κλαίνε για τα 310 ευρώ ο τόνος... :evil:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3614 από antisakis
Το θετικο ειναι οτι δοκιμασα την πελλετιερα χθες να δω πως θα μου παει ο καινουργιος χρονος
με θρυμματα ελιας απο τον ^silent_power^
και οξυας δικα μου

Νάτες και οι συνεργασίες... B)
Ορμάτε παίδες και αφήστε τους άλλους να κλαίνε για τα 310 ευρώ ο τόνος...

Αν βρισκεται καποιος κοντα μου εγω μεσα...
μετα τα 310 ευρω τον τονο σκεφτομαι πολυ σοβαρα για ξηραντηρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.238 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ