Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78503 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε: Ωραία το δουλεύουμε το... δούλεμα.
Μια καλή πλύση εγκεφάλου, ένα αθώο promotion, ένα banner στο φινάλε... δεν μπορεί... κάποιος λαγός θα τσιμπήσει.


χμ...εγω απλα ηθελα να βοηθησω .
Νομιζω πως εδω πρεπει να σταματησω γιατι επηρεάζω κοσμο σε λαθος κατευθυνση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78513 από stergiosbik

antisakis έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε: Ωραία το δουλεύουμε το... δούλεμα.
Μια καλή πλύση εγκεφάλου, ένα αθώο promotion, ένα banner στο φινάλε... δεν μπορεί... κάποιος λαγός θα τσιμπήσει.


χμ...εγω απλα ηθελα να βοηθησω .
Νομιζω πως εδω πρεπει να σταματησω γιατι επηρεάζω κοσμο σε λαθος κατευθυνση.


Δε νομιζω να το ελεγε για σενα! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78565 από stratis 1
Δεν εχω δη τον σφυρομυλο του Κεχιδη απο κοντα,για να καταλαβω την ποιοτητα κατασκευης.
Αν η ποιοτητα ειναι της προκοπης και εχει μια παραγωγη των 200 -300 κιλων ανα ωρα,τοτε ειναι καλη η τιμη αγορας στα 1700 ευρω.
Αλλα διαφωνω με το να παρουσιαζεται σαν ενα μηχανημα που μπορει να θρυματισει κλαδια η wood chips στη μια ωρα 2-3 τονους.
Εκτος αν ενοει αχυρο ,αλλα επρεπε να το γραφει.
Καποιος που εχει εναν θρυματιστη του χρειαζεται αυτο το μηχανημα για το επομενο σταδιο της πελλετοποιησης.(η μεχρι εκει για λεβητα βιομαζας)
Αλλα ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙ οτι με αυτο το μηχανημα θα ανοιξει εργοστασιο πελλετ ,τοτε εχει παραπλανηθει.
Ολα αυτα τα γραφω με καθε επιφυλαξη μεχρι ο μαστορας να ανεβασει το βιντεο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78593 από mastoras
Βασικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω καμία παρουσίαση του συγκεκριμένου σφυρόμυλου για λογαρισμό του ΚΕΧΙΔΗ. Ουτε προσπαθώ να αποδείξω ότι το μηχάνημα παράγει Χ τόνους την ώρα.

Εγραψα την τιμή που αγόρασα το μηχάνημα, και τα χαρακτηριστικά που γράφονται για αυτό, σύμφωνα με τα λεγόμενα των Κινέζων. Αυτό έγραψε και ο ΚΕΧΙΔΗΣ στην ιστοσελίδα του. Δεν έχει κανέναν λόγο να ασχοληθεί και να ερευνήσει εάν τελικά η παραγωγή που αναφέρουν οι Κινέζοι είναι αυτή...η κάτι άλλο.

Αυτόν το σφυρόμυλο του ζητήσαμε, όσοι ενδιαφερθήκαμε για την ομαδική αγορά του energ.gr αυτόν έφερε. Εξάλλου έγραψα και στο θέμα "αγορά πελλετόπρεσα απο την κίνα" ότι ο μικρός αριθμός των μηχανημάτων έχει μειωθεί δραματικά, και όσοι είχαν δηλώσει συμμετοχή στην ομαδική αγορά, καλό θα ήταν να βιαστούν, γιατί τα μηχανήματα έχουν ήδη εξαντληθεί. Για την ακρίβεια έχουν μείνει μόνο δύο ακόμα σφυρόμυλοι σαν και τον δικό μου......και τέλος.

Αυτά για να τελειώνουμε με τα promotion, τις πλύσεις εγκεφάλων, και άλλες αηδίες, που στόχο έχουν να χαλάσουν το κλίμα και την διάθεση για συμμετοχή στην συζήτηση :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78611 από mastoras
Οσων αφορά τώρα τον σφυρόμυλο που αγόρασα και τις δυνατότητες που έχει, έχω να πω, πώς στόχος μου από την ώρα που ενδιαφέρθηκα για αυτό το μηχάνημα, δεν ήταν να τεμαχίζω κλαδιά πάχους 4-5-6-cm και βάλε, γιατί απλούστατα αυτά τα κλαδιά, τα κόβω με το αλυσοπρίονο και τα καίω στην σόμπα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα κάνω πριονίδι και στην συνέχεια να τα πελλετάρω.

Το μηχανημα το πήρα για να φτιάχνω "ρίγανη" υλικό έτοιμο για πελλετάρισμα, τα ελαιοκλαδέματα του μικρού ελαιώνα που έχουμε, τα κλαδέματα των οπωροφόρων του κτήματος, τα ροκανίδια που προκύπτουν από την κοπή των καυσόξυλων, καθώς και τα φύλλα από τις πουρναριές, καρυδιές, κτλ που υπάρχουν άφθονα στο μέρος που κατοικώ.

Παράλληλα έχω και πρόσβαση σε μεγάλες ποσότητες ξακρίσματα από καλπαμάδες, που εάν καταφέρω αυτά να τα θρυμματίσω, μαζί με όλα τα προαναφερόμενα υλικά θα φτάσω με λίγο κόπο να συλλέγω κάθε χρόνο 15-20 κυβικά θρυματισμένου υλικού για πελλετάρισμα, έχοντας την δική μου μικρή παραγωγή.

Αυτά τα 15-20 κυβικά ο σφυρόμυλος θα τα παράγει σε ελάχιστο χρόνο......χρόνος που δεν με απασχολεί καθόλου εάν είναι σε 1 ώρα η σε 1 μήνα.

Κάνω κέφι να παράγω το δικό μου πέλλετ, για να εκμεταλλευτώ την δική μου πρώτη ύλη, και ότι βρίσκω τριγύρω στην περιοχή, να κάψω το δικό μου πέλλετ σε δικό λέβητα η σόμπα, πρώτα για την ιδεολογία, ύστερα για την ιδέα της αυτονομίας, και τέλος για το οικολογικό κομμάτι της υπόθεσης.

Οσοι έχουν κατά νου, κάτι διαφορετικό, τότε οι κραυγές του Βιομαζιστή είναι απόλυτα σωστές. Και καλό θα είναι να μην προχωρήσουν ούτε ένα βήμα παραπάνω.

Παραιτούμαι και εγώ από αυτό το θέμα, ανοίγοντας κάποια άλλη στιγμή ένα δικό μου, όπου εκεί θα καταθέτω τις εμπειρίες μου, τις απόψεις μου, και το γούστο που βγάζω......προσπαθώντας να κάνω Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση χωρίς να χτυπώ τα κομπουτεράκια βλέποντας εάν τελικά με συμφέρει η όχι.

Και αυτό γιατί είμαι θρυμματιστής και όχι Χρηματιστής. :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78640 από eliasger
mastora
Πρέπει να ακούγεται όμως και το αν συμφέρει η παραγωγή πέλλετ , γιατί εσύ μακάρι και να έχεις πάντα λεφτά να κάνεις το κέφι σου , αλλά μπορεί να παρασυρθεί στην αγορά μηχανημάτων και κάποιος που δεν έχει φράγκο και στα video - φωτογραφίες σας βλέπει την σωτηρία του .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.242 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ