Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78218 από stratis 1

mastoras έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε: Ο ηλεκτρικός σφυρόμυλος που παίρνει κλαδί και το κάνει τσίπ, γνωρίζεις πόσο κάνει; Πάνω από 3000€. Οπότε θέλεις οπωσδήποτε και θρυμματιστή βενζίνης για να αποφύγεις αυτό το τεράστιο έξοδο.


Δεν κάνει ο σφυρόμυλος 3000€ ........αλλά 1700€ με μοτερ 11kw για παραγωγή απο 2 έως 3 τόνους την ώρα. KECHIDIS



Μαστορα,αυτο αποδεικνύεται ευκολα.
Κανε ενα βιντεο των δυο λεπτων και ανεβασετο στο you tube.
Aν βγαζει 2 τονους την ωρα ,θα πρεπει να γεμισει 100 τσουβαλια (ζωοτροφης) σε μια ωρα.
Αυτα τα τσουβαλια παιρνουν 20-23 κιλα πριονιδι περιπου.
Στο λεπτο πρεπει να γεμισουν 100 δια 60 = 1,66 τσουβαλια.
Δηλαδη πανω απο 3,3 τσουβαλια σε 2 λεπτα.
Το ιδιο μπορει να γινει και με τις πελλετοπρεσσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78220 από OANNHSEA

μου αρεσουν οπως τα γραφεις.εχω και αλλες αποριες ,μηπως εχεις σκαιπ για ποιο γρηγορες απαντησης.και στο παρελθον σε ειχα παρεξηγηση,μου πεταξες μια προταση και χαθηκες(πελετοπρεσσες απο κινα)το εμαιλ μου ειναιxrysafis72@yahoo.gr


Έτσι γίνεται πάντα με εμάς τους μυστήριους: μας παρεξηγούνε πάντα... :silly:
Ρώτα εδώ ότι θέλεις, για να διαβάζουν και τα άλλα μέλη...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78227 από mastoras

stratis 1 έγραψε: Μαστορα,αυτο αποδεικνύεται ευκολα.
Κανε ενα βιντεο των δυο λεπτων και ανεβασετο στο you tube.
Aν βγαζει 2 τονους την ωρα ,θα πρεπει να γεμισει 100 τσουβαλια (ζωοτροφης) σε μια ωρα.
Αυτα τα τσουβαλια παιρνουν 20-23 κιλα πριονιδι περιπου.
Στο λεπτο πρεπει να γεμισουν 100 δια 60 = 1,66 τσουβαλια.
Δηλαδη πανω απο 3,3 τσουβαλια σε 2 λεπτα.
Το ιδιο μπορει να γινει και με τις πελλετοπρεσσες.


Και μέσα σε 2 λεπτά πόσο, και τι υλικό θα προλάβεις να τροφοδοτήσεις τον σφυρόμυλο ?

Εαν είναι χοντρά ροκανίδια, η μικρά κομμάτια ξύλου σε σακιά έχει καλώς, αδειάζεις το τσουβάλι στην χοάνη. Εαν όμως είναι κλαδιά βάρους 60 κιλών δεν νομίζω να προλαβαίνεις σε 2 λεπτά να τα χώσεις μέσα στον σφυρόμυλο.

Χώρια που υπάρχει και ο χρόνος της διαδικασίας να αλλάζεις τσουβάλι στον κυκλώνα.

Αυτά φαντάζομαι μπορούν να γίνουν σε τόσο σύντομο χρόνο, μόνο εάν είναι αυτοματοποιημένη η διαδικασία.

Θα το δοκιμάσουμε όμως σύντομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78246 από stratis 1

mastoras έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Μαστορα,αυτο αποδεικνύεται ευκολα.
Κανε ενα βιντεο των δυο λεπτων και ανεβασετο στο you tube.
Aν βγαζει 2 τονους την ωρα ,θα πρεπει να γεμισει 100 τσουβαλια (ζωοτροφης) σε μια ωρα.
Αυτα τα τσουβαλια παιρνουν 20-23 κιλα πριονιδι περιπου.
Στο λεπτο πρεπει να γεμισουν 100 δια 60 = 1,66 τσουβαλια.
Δηλαδη πανω απο 3,3 τσουβαλια σε 2 λεπτα.
Το ιδιο μπορει να γινει και με τις πελλετοπρεσσες.


Και μέσα σε 2 λεπτά πόσο, και τι υλικό θα προλάβεις να τροφοδοτήσεις τον σφυρόμυλο ?

Εαν είναι χοντρά ροκανίδια, η μικρά κομμάτια ξύλου σε σακιά έχει καλώς, αδειάζεις το τσουβάλι στην χοάνη. Εαν όμως είναι κλαδιά βάρους 60 κιλών δεν νομίζω να προλαβαίνεις σε 2 λεπτά να τα χώσεις μέσα στον σφυρόμυλο.

Χώρια που υπάρχει και ο χρόνος της διαδικασίας να αλλάζεις τσουβάλι στον κυκλώνα.

Αυτά φαντάζομαι μπορούν να γίνουν σε τόσο σύντομο χρόνο, μόνο εάν είναι αυτοματοποιημένη η διαδικασία.

Θα το δοκιμάσουμε όμως σύντομα.


Αν αυτο το μηχανημα μαστορα παιρνει κλαδια (!!!!!)και τα κανει πριονιδι τοτε θα παρω 2.
Στον κυκλωνα θα ειναι ενας βοηθος που θα βγαλει το γεματο τσουβαλι και ενας δευτερος θα κραταει το αδειανο και θα το τοποθετησει στο κυκλωνα.
Τα ακοπα υλικα(μαλλον wood chips για κλαδια δεν το βλεπω) θα βρισκονται διπλα στο μηχανημα(για 2 λεπτα θες 66 κιλα) και με το που παρει μπροστα,ενας τριτος βοηθος θα τροφοδοτει το μηχανημα με πηρουνα η φτυαρι.
66 κιλα στα δυο λεπτα προλαβαινει ενας εργατης να τα τροφοδοτησει.
Αν δεν βρης βοηθους γινομαι εγω εθελοντης και θα παρω και τον βιομαζιστη μαζι :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78288 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

μου αρεσουν οπως τα γραφεις.εχω και αλλες αποριες ,μηπως εχεις σκαιπ για ποιο γρηγορες απαντησης.και στο παρελθον σε ειχα παρεξηγηση,μου πεταξες μια προταση και χαθηκες(πελετοπρεσσες απο κινα)το εμαιλ μου ειναιxrysafis72@yahoo.gr


Έτσι γίνεται πάντα με εμάς τους μυστήριους: μας παρεξηγούνε πάντα... :silly:
Ρώτα εδώ ότι θέλεις, για να διαβάζουν και τα άλλα μέλη...

τελικα ηρθε η πρεσσα θα ανεβασω φωτο το βραδυ.σαν αγροτης που ειμαι την βλεπω αρκουδα απο υλικο βαρβατη
αν κανει και αυτο που μου ειπαν παιδια λεω να αφησω λιγα χωραφια και να βγαλω πελλετ για πωληση.τελικα εισε σφηγκα OANNHSEA θα σε <<δαμασω>> ομως :P ολα τα εργαλια τα γεωργικα που εχω ειναι γερμανικα η ιταλικα ακουγα κινεζικο και γινομουν κιτρινος λεω να ανθεωρισω την αποψη αυτη αλλα............να μην βιαζομαι μπορει να ειναι μονο σιδερο και τιποτα αλλο!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #78303 από kosmidis80
Ακομα δεν επαιξες με το νεο σου παιχνιδι???

Αντε και καλες παραγωγες λοιπον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.246 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ