K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31610 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Κατά την γνώμη μου για τα πλαϊνά πάρε τηλ την εταιρία μήπως και στα στείλουν. Δε νομίζω να τα καταφέρεις εύκολα μόνος σου. Για το κάτω μέρος της πόρτας όμως δεν είναι κάτι το δύσκολο κατά την γνώμη μου. Για την κόφτρα αρχικά καλό είναι να την κάνεις με λεπτή λαμαρίνα, να καταλήξεις σε σχήμα και διαστάσεις και μετά φτιάξτην όπως λες 3 χιλιοστά. Πιστεύω ότι λόγω βάρους δε θα φεύγει αν και σκέφτηκα να κάνω μια εγκοπή ώστε να μπει η παλιά, που έχει και στήριγμα, μέσα στην άλλη. Κι εγώ ακόμη δεν την έκανα, ελπίζω αύριο να την κάνω.
Δυστυχώς όπως κατάλαβα κι εγώ οι Ελληνικές εταιρίες κατασκευής τζακιών κάνουν τσαπατσουλιές! Στην Ελλάδα ότι δηλώνεις είσαι, οπότε όλοι λένε ότι τα τζάκια τους κάνουν παπάδες, μια και δεν υπάρχει κάποια ελεγκτική αρχή ή αρχή πιστοποίησης. Πάντως τα ματάκια μου έχουν δει πάρα πολύ χειρότερες ''ενεργειακές'' εστίες από την δικιά μας.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31612 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα K-EVO Starfire 120
Δηλαδη ρε φιλος , τωρα που δεν ζεστενεσαι και καιες πετρελαιο , + A/C δεν ξερω και εγω τι αλλο εχεις στο σπιτι , ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ στας αγγλιας .....Βγαζουμε πετρελαιο , φτοιαχνουμε αρκουδισιον , αντλιες θερμοτητας κτλ κτλ ????

Η κοκκινη δεν κολαει(σαν τσιχλα ειναι ) , υπαρχει ακριβος κολλα για υαλοκορδονα !
Παρε την εταιρια καλητερα και παρε τα λαμακια που θα σου δωσουν τζαμπα !
Ηλεκτροκολιση κανουμε ???
Κοφτρα βαλτε τετοια ωστε να περισευει απο μπροστα 10 ποντους , και απ τα πλαγια 5 ποντους !
Κοφτρα μπορειτε να βαλετε και αλλη , λιγο μικροτερη απ την αλλη , πανω απ την αλλη κοφτρα !
Να κανετε τα καυσαερια να κανουν πηγενε ελα προς τα πανω!
Οσο για το μεγεθος τις κοφτρας , μην ξεχνατε , οτι στην αρχη κανενα τζακι δεν τραβαει καλα αμα δεν ζεσταθει η καμιναδα ! Αμα ζεσταθει ομως , στον ρουφαει ποιο δυνατα σε ολο το μηκος του , τον καπνο !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gousan, alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31621 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Απλά είναι κρίμα να μην προτιμάμε τα Ελληνικά προϊόντα όσο γίνετε να είναι καλά, κάποια πιστοποίηση κλπ… ζούμε σε μια πολύ δύσκολη οικονομική περίοδο….. :huh:
Ξέρω καλά είναι οι Ελληνικές εταιρίες να προσέχουν πολύ τα προϊόντα τους και γενικά να αγκαλιάζουν τον πελάτη τους……
Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε ακριβώς διαστάσεις να πάω σε ένα σιδηρουργείο και να του πω να μου κόψει μια γαλβανιζε λαμαρίνα 3 χιλιοστών πάχους;;;;;;
Άμα την κολλήσω (φυσικά δω ότι τραβαει καλά το τζάκι κλπ…..) με την σιλικόνη την μαύρη, θα κάνω δουλειά;;;;;;; ή υπάρχει φόβος για ζημιά;;;;;;
Θα πάρω τηλ από εβδομάδα την εταιρία (ποιον να ζητήσω;;;;; κάποιον υπεύθυνο;;;;) να του πω να μου στείλουν τα λαμακια…….
Απλά έλεγα μήπως τα έβαζα εγώ με κάποια πατέντα δεν ξέρω …ίσως μόνο πρόσθετο αριστερά και δεξιά κορδόνι και φυσικά κάτω από την πόρτα για να εφαρμόζει……..
Εσείς τι διαστάσεις της κόφτρας έχετε κάνει;;;;;;;; θα με εξυπηρετούσατε πολύ αν μου λέγατε διαστάσεις…….
:cheer: :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31625 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
καλως ηρθες στην πονεμενη παρεα μας φιλε... :(
κοφτρα κανε απο ανοξειδοτη λαμαρινα.δεν σκευρωνει ευκολα και θα πατησει πανω στα 3 σιδερα που παταει και η υπαρχων.βαλε και την μικρη απο πανω και δεν υπαρχει προβλημα(θελω να πιστευω)
καποιος ειπε οτι ηθελε να την βαλει και χαμηλοτερα και πιστευω οτι θα ηταν καλητερα αλλα δεν υπαρχει ευκολος τροπος να στερεωθει.
ενας φιλος μου που εχει ενα γαλλικο ενεργειακο και ειναι υπερευχαρηστιμενος μου ειπε οτι ο αερας που πεταει ειναι τοσο καυτος που δεν μπορεις να βαλεις το χερι κοντα στην περσιδα για πανω απο μερικα δευτερολεπτα.με αυτο το σκεπτικο οι 80 βαθμοι μου φαινονται σχετικα λιγοι.θελω να ρωτησω ειναι καλητερα να το εχω χαμηλη σκαλα και καυτο η 4 σκαλα και 70 βαθμους.
ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ νομιζω να το δουλευεις με τις αρχικες ρυθμισεις το βεντιλατερ.το κολπο ειναι να το ανεβασεις γρηγορα στους 90-100 και μετα βαλε και το αυτοματο σου αλλα οχι στην τελευταια σκαλα γιατι θα στο παγωσει σε 10 λεπτα και μετα πας παλι απ την αρχη. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31630 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120

gousan έγραψε: καλως ηρθες στην πονεμενη παρεα μας φιλε... :(
κοφτρα κανε απο ανοξειδοτη λαμαρινα.δεν σκευρωνει ευκολα και θα πατησει πανω στα 3 σιδερα που παταει και η υπαρχων.βαλε και την μικρη απο πανω και δεν υπαρχει προβλημα(θελω να πιστευω)
καποιος ειπε οτι ηθελε να την βαλει και χαμηλοτερα και πιστευω οτι θα ηταν καλητερα αλλα δεν υπαρχει ευκολος τροπος να στερεωθει.
ενας φιλος μου που εχει ενα γαλλικο ενεργειακο και ειναι υπερευχαρηστιμενος μου ειπε οτι ο αερας που πεταει ειναι τοσο καυτος που δεν μπορεις να βαλεις το χερι κοντα στην περσιδα για πανω απο μερικα δευτερολεπτα.με αυτο το σκεπτικο οι 80 βαθμοι μου φαινονται σχετικα λιγοι.θελω να ρωτησω ειναι καλητερα να το εχω χαμηλη σκαλα και καυτο η 4 σκαλα και 70 βαθμους.
ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ νομιζω να το δουλευεις με τις αρχικες ρυθμισεις το βεντιλατερ.το κολπο ειναι να το ανεβασεις γρηγορα στους 90-100 και μετα βαλε και το αυτοματο σου αλλα οχι στην τελευταια σκαλα γιατι θα στο παγωσει σε 10 λεπτα και μετα πας παλι απ την αρχη. :unsure:


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου φίλε αλλά…. ας τα πάρουμε με την σειρά ένα ένα
Έχουμε για την κόφτρα…. Πριν λίγο σχεδόν μπήκα μέσα στο τζάκι μου και έβγαλα την κόφτρα…. (το τι καπνίλα και μουτζούρα έφαγε ή μούρη μου δεν περιγράφετε…) :oops: :oops: Την έβγαλα και αυτή έχει στα πλαϊνά κάτι εγκοπές για να κουμπώνει πιθανών σε κάτι αντίστοιχα εσοχές….. η καινούργια κόφτρα λογικά δεν θα έχει εγκοπές!!! Δεν θα φεύγει;;;;; :huh:
Αφού την έβγαλα την κόφτρα που είχε και την επεξεργάστηκα ….σκέφτηκα με μακριές βίδες να τρυπούσα την κόφτρα και ΑΠΟ ΚΑΤΩ να στερέωνα την νέα μου κόφτρα διδομένη πάνω στην παλιά (φυσικά εστία δεν πειράζουμε KΑΘΟΛΟΥ…) αυτομάτως η νέα κόφτρα θα κατέβει 5-6 εκατοστά όσο το πάχος των ενδιάμεσων σιδήρων (χαλύβων) που έχει από κάτω…..
Δηλαδή με 4 βίδες και παξιμάδια να ενώσουμε την νέα με την παλιά……
Τι λέτε για την σκέψη μου;;;;;;; B) B)
Από δευτέρα θα πάρω τηλ για το κορδόνι στην εταιρία και από εβδομάδα να χρειαστώ την βοήθεια σας να κάνω βήμα-βήμα την αλλαγή στο μενού του βεντιλατερ για να ανοίγει πιο αργά….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31632 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Επιτρεψτε μου να διαφωνησω, ως προς την θεση της κοφτρας. Πιστευω ειναι καλυτερα να μπει πανω απο τον εναλλακτη του τζακιου, τις τρεις σωληνες δηλαδη που βλεπετε να περνανε κατω απο την κοφτρα. Ετσι θα ερχεται ο εναλλακτης σε αμεση επαφη με την φωτια και θα ζεστενεται περισσοτερο ο αερας που περναει απο αυτον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.362 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ