K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30841 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
λογω καλου καιρου εξω δεν ειμαι σιγουρος .ειχα και πολυ ξερα ξυλα...
παντως σε 4 ωρες τα εκανε ολα σταχτη και μπουρμπερη :lol: και εσβησε στους 59 βαθμους
η ποσοτητα των ξυλων ομως αμα προσεξετε δεν ειναι και ασχημη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30984 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Δηλαδή για ασφαλή συμπεράσματα πρέπει να περιμένουμε το χειμώνα φίλε gousan! B)

Φίλε Asteris δυστυχώς ξέρουμε ότι δεν έχουμε και το καλύτερο τζάκι, αλλά προσωπικά σε μένα μια χαρά δουλεύει! Όπως έγραψα και σε προηγούμενα post εγώ πέρσι ζέστανα σπίτι 125 τμ, διώροφο, εκτεθειμένο από παντού καίγοντας 7-8 τόνους ξύλο. Δεν είναι και το πιο οικονομικό αλλά νομίζω ότι τα πήγε καλά, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης φυσικά. Μέσα από το φόρουμ αυτό προσπαθούμε τουλάχιστον εμείς που δεν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι άλλο, να βελτιώσουμε έστω και λίγο την ''επένδυση'' που κάναμε πριν 3-4 χρόνια όταν ελάχιστοι στην Ελλάδα γνώριζαν τι θα πει ενεργειακό τζάκι. Πιστεύω συμφωνείς μαζί μου! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31152 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
ετσι ειναι alex.μεσα απο αυτο το φορουμ οι περισοτεροι μαθαινουμε ...
εγω την κοφτρα την εκανα αν θυμαμαι καλα 39Χ17.θα σου προτεινα να την κανεις λιγο μεγαλητερη και να μου πεις αποτελεσματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31160 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Αυτό που μου είπε ο τεχνικός της εταιρείας είναι ότι όσο πιο ψηλή καμινάδα έχεις τόσο θα πρέπει να μεγαλώνεις και την κόφτρα. Δεν υπάρχει δηλαδή συγκεκριμένο μέγεθος αλλά είναι διαφορετικό από τζάκι σε τζάκι μια και αλλάζει το ύψος και η διατομή της καμινάδας. Εξάλλου έχουμε και διαφορετικό τζάκι εσύ έχεις το 120 και εγώ το 80 δεξί. Υποθέτω ότι εκτός από τον θάλαμο καύσης αλλάζουν και οι διαστάσεις foyer. Θα φτιάξω κι εγώ την δική μου κόφτρα και θα σου πω διαστάσεις.
Ερωτήσεις:
1)Στις άκρες την στράβωσες καθόλου ή την έκανες ολόισια? Έχω δει σε άλλα τζάκια να έχουν τριγωνικό σχήμα όπως έχω δει και μεταβλητού μεγέθους, ανοιγοκλειόμενες δηλαδή.
2)Άφησες κενό και από πάνω και από τα πλάγια, ή μόνο από πάνω
3)Την παλιά την χρησιμοποίησες? Την έβαλες από πάνω δηλαδή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31162 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: Δηλαδή για ασφαλή συμπεράσματα πρέπει να περιμένουμε το χειμώνα φίλε gousan! B)

Φίλε Asteris δυστυχώς ξέρουμε ότι δεν έχουμε και το καλύτερο τζάκι, αλλά προσωπικά σε μένα μια χαρά δουλεύει! Όπως έγραψα και σε προηγούμενα post εγώ πέρσι ζέστανα σπίτι 125 τμ, διώροφο, εκτεθειμένο από παντού καίγοντας 7-8 τόνους ξύλο. Δεν είναι και το πιο οικονομικό αλλά νομίζω ότι τα πήγε καλά, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης φυσικά. Μέσα από το φόρουμ αυτό προσπαθούμε τουλάχιστον εμείς που δεν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι άλλο, να βελτιώσουμε έστω και λίγο την ''επένδυση'' που κάναμε πριν 3-4 χρόνια όταν ελάχιστοι στην Ελλάδα γνώριζαν τι θα πει ενεργειακό τζάκι. Πιστεύω συμφωνείς μαζί μου! :)


Άμα έκαψες τόσα, τότε είναι μιά χαρά. Και εγώ τόσα έκαψα για αντίστοιχο σπίτι. Πόσο πετρέλαιο έκαιγες πιό πριν?

Εσένα είναι 80, άρα κάπου το πρόβλημα είναι στα 120? Λάθος σχεδιαστικό με ίδιες κόφτρες-εισαγωγές σε όλα τα μοντέλα, ή κακή κατασκευή με διαφορές στις ανοχές από μοντέλο σε μοντέλο?
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31164 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
εχω βαλει φωτο στην σελιδα 6
αφησα μια παλαμη και κατι δεξια-αριστερα και λιγο μπροστα καιαπο πανω εβαλα την παλια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ