Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #75677 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

degeor έγραψε:

vasilisgr έγραψε: παντως αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι μεχρι τωρα σε καμια περιπτωση δεν εχω πιο καλη ροη απο τη φυσικη ροη.....

\
Άνοιξε μια μπαλκονόπορτα σε ένα άλλο δωμάτιο και αν δουλέψει σωστά θα σου πω τι φταίει


για πες μου τι συμβαινει και τι προτεινεις για τι εχω ολο το Σ/Κ παιδευομαι......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #75681 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

degeor έγραψε:

vasilisgr έγραψε: παντως αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι μεχρι τωρα σε καμια περιπτωση δεν εχω πιο καλη ροη απο τη φυσικη ροη.....

\
Άνοιξε μια μπαλκονόπορτα σε ένα άλλο δωμάτιο και αν δουλέψει σωστά θα σου πω τι φταίει


για πες μου τι συμβαινει και τι προτεινεις για τι εχω ολο το Σ/Κ παιδευομαι......


Πως είναι δυνατόν να φυσάς συνέχεια σε ένα κλειστό χώρο; υπερπίεση πρέπει να έχεις. Αν έχεις τάμπερ στο μοτερ μείωσε λίγο την παροχή εξωτερικού αέρα και αύξησε την εσωτερική. δούλευε χαμηλά το μοτέρ όταν πιάνεις τη θερμοκρασία που θέλεις και δούλευε το τζάκι τότε στο ρελαντί. Αν έχεις τη δυνατότητα να το δουλεύεις μόνο με φυσική ροή όταν πιάνεις θερμοκρασία και να μην χαλάσει το μοτέρ η να έχεις πρόβλημα με υπερθέρμαση θερμοθάλαμου άσε τη φυσική ροή. Τα τζάκια δεν είναι η λύση του μέλλοντος έχουν πάμπολα προβλήματα, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτά και να τα αντιμετωπίζουμε.
Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί λεφτά υπάρχουν!!!!!!!, αν είχε λεφτά ο κόσμος δεν θα ασχολιόμαστε σ΄αυτό το βαθμό μ΄αυτά όλοι σχεδόν πετρέλαιο θα είχαμε ακόμη, θα γυρίζαμε το κουμπάκι και τέλος.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #75682 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Στα 7-8 μέτρα θέλει Φ180 για να είναι σωστός ο ελκυσμός και δεν χρειάζεται να το τετραγωνίσεις μπορεί να μπει σε μεγαλύτερο θερμοθάλαμο. Οι διαστάσεις που δίνουν στα μανιουαλ είναι οι ελάχιστες για σωστή λειτουργία.

Eυχαριστώ εχω δεί και το δικό σου τέτοιο ηθελα αλλα..κολάω 1200 ειναι αυτα το παταράκι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω? επειδή εχω 2,5 ύψος και δεν θα έχω ένωση θα βάλω κατευθείαν τον συλλέκτη επάνω και θα συνεχίσω με Φ200 μεχρι τα 3.5 μετρα και μετα θα συνεχισω με φ 180 στις ενώσεις να βάλω μαγγανέζα η συλικόνη?
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #75685 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

degeor έγραψε:

vasilisgr έγραψε: παντως αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι μεχρι τωρα σε καμια περιπτωση δεν εχω πιο καλη ροη απο τη φυσικη ροη.....

\
Άνοιξε μια μπαλκονόπορτα σε ένα άλλο δωμάτιο και αν δουλέψει σωστά θα σου πω τι φταίει


για πες μου τι συμβαινει και τι προτεινεις για τι εχω ολο το Σ/Κ παιδευομαι......

και για να καταλάβεις επίσης ότι έχεις υπερπίεση στο χώρο σου, από κάπου θα προσπαθεί να βγει ίδια ποσότητα αέρα με τον αέρα που μπαίνει μέσα, αν έχεις πρόσβαση στην έξοδο του απορροφητήτα και αν αυτός έχει μικρή διαδρομή άμα βάλεις το χέρι σου θα δεις ότι βγαίνει ζεστός αέρας. Έγω αντίθετα που έχω ανοικτό τζάκι μέχρι εχθές που βρήκα λύση για είσοδο αέρα έμπαινε από τις χαραμάδες αέρας γιατί είχα υποπίεση αέρα στο χώρο μου

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #75697 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pontios74 έγραψε:

Stavrax έγραψε: Στα 7-8 μέτρα θέλει Φ180 για να είναι σωστός ο ελκυσμός και δεν χρειάζεται να το τετραγωνίσεις μπορεί να μπει σε μεγαλύτερο θερμοθάλαμο. Οι διαστάσεις που δίνουν στα μανιουαλ είναι οι ελάχιστες για σωστή λειτουργία.

Eυχαριστώ εχω δεί και το δικό σου τέτοιο ηθελα αλλα..κολάω 1200 ειναι αυτα το παταράκι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω? επειδή εχω 2,5 ύψος και δεν θα έχω ένωση θα βάλω κατευθείαν τον συλλέκτη επάνω και θα συνεχίσω με Φ200 μεχρι τα 3.5 μετρα και μετα θα συνεχισω με φ 180 στις ενώσεις να βάλω μαγγανέζα η συλικόνη?
Ευχαριστώ

Το παταράκι γίνεται για να προστατευθούν εύφλεκτα υλικά (πχ ξύλινη στέγη) ή για να μην αναπνέεις από την παλιά καμινάδα (αμίαντος, κάπνα). Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα δεν είναι απαραίτητο. Αν τελικά δεν το κάνεις τότε το μόνο που χρειάζεται είναι μια περσίδα εκτόνωσης κοντά στο ταβάνι. Αν ας πούμε βάλεις τις μεγάλες στους 40 πόντους από το ταβάνι βάζεις και μια φαρδιά με μικρό ύψος, τέρμα επάνω.
Για την καμινάδα τώρα, βάζεις τον εναλλάκτη στην εστία, από πάνω την συστολή 200 σε 180 και συνεχίζεις με 180 μέχρι το καπέλο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #75798 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

pontios74 έγραψε:

Stavrax έγραψε: Στα 7-8 μέτρα θέλει Φ180 για να είναι σωστός ο ελκυσμός και δεν χρειάζεται να το τετραγωνίσεις μπορεί να μπει σε μεγαλύτερο θερμοθάλαμο. Οι διαστάσεις που δίνουν στα μανιουαλ είναι οι ελάχιστες για σωστή λειτουργία.

Eυχαριστώ εχω δεί και το δικό σου τέτοιο ηθελα αλλα..κολάω 1200 ειναι αυτα το παταράκι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω? επειδή εχω 2,5 ύψος και δεν θα έχω ένωση θα βάλω κατευθείαν τον συλλέκτη επάνω και θα συνεχίσω με Φ200 μεχρι τα 3.5 μετρα και μετα θα συνεχισω με φ 180 στις ενώσεις να βάλω μαγγανέζα η συλικόνη?
Ευχαριστώ

Το παταράκι γίνεται για να προστατευθούν εύφλεκτα υλικά (πχ ξύλινη στέγη) ή για να μην αναπνέεις από την παλιά καμινάδα (αμίαντος, κάπνα). Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα δεν είναι απαραίτητο. Αν τελικά δεν το κάνεις τότε το μόνο που χρειάζεται είναι μια περσίδα εκτόνωσης κοντά στο ταβάνι. Αν ας πούμε βάλεις τις μεγάλες στους 40 πόντους από το ταβάνι βάζεις και μια φαρδιά με μικρό ύψος, τέρμα επάνω.
Για την καμινάδα τώρα, βάζεις τον εναλλάκτη στην εστία, από πάνω την συστολή 200 σε 180 και συνεχίζεις με 180 μέχρι το καπέλο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.552 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ