Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68269 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@johnym30
Η κατασκευή σου δείχνει να είναι σωστή. Μόνο η αλουμινοταινία στις τομές του π/β δεν φαίνεται από την φώτο. Το εμβαδόν του αέρα εισαγωγής (κάτω από την εστία) δείχνει να είναι μεγαλύτερο από 400cm2, δηλαδή σωστό. Τα σημεία που πρέπει να προσέξεις στην συνέχεια είναι: Να αφήσεις ένα κενό 3-4 πόντων μεταξύ της εστίας και της κατασκευής στην ακμή του μετώπου της εστίας και η κατασκευή δύο περσίδων 10x10 στο παταράκι, η μια τέρμα χαμηλά από τη μια μεριά και η άλλη τέρμα πάνω και στην απέναντι πλευρά, για να μπορεί να κυκλοφορεί ο αέρας και να εκτονώνεται η θερμότητα από το πατάρι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68277 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @johnym30
Η κατασκευή σου δείχνει να είναι σωστή. Μόνο η αλουμινοταινία στις τομές του π/β δεν φαίνεται από την φώτο. Το εμβαδόν του αέρα εισαγωγής (κάτω από την εστία) δείχνει να είναι μεγαλύτερο από 400cm2, δηλαδή σωστό. Τα σημεία που πρέπει να προσέξεις στην συνέχεια είναι: Να αφήσεις ένα κενό 3-4 πόντων μεταξύ της εστίας και της κατασκευής στην ακμή του μετώπου της εστίας και η κατασκευή δύο περσίδων 10x10 στο παταράκι, η μια τέρμα χαμηλά από τη μια μεριά και η άλλη τέρμα πάνω και στην απέναντι πλευρά, για να μπορεί να κυκλοφορεί ο αέρας και να εκτονώνεται η θερμότητα από το πατάρι.


Καλησπέρα και πάλι,
σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Αλουμινοταινία έχει μπει παντού.Για το παταράκι σκεφτόμουν μήπως δεν αφήσω περσίδες λόγω της παλιάς καμινάδας (μπορεί να είναι αμιάντου, δεν το γνωρίζω) και να μονώσω την καμινάδα σε εκείνο το σημείο από το πατάρι μέχρι το ταβάνι με υαλούφασμα για να μην ζεσταίνεται. υπερβολικά. Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Κενό έχω και δεξιά και αριστερά από την εστία 1-2 πόντους,και θα αφήσω και από επάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68284 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@johnym30
Κι εγώ έτσι το έχω, λόγω του αμιάντου, χωρίς περσίδες και με υαλούφασμα, όμως κάπως ζεσταίνεται. Τελικά τις περσίδες θα τις κάνω, αλλά στο μπαλκόνι. Μήπως αν έκανες κι εσύ τις περσίδες στο μπαλκόνι σου έλυνε το θέμα φθηνότερα και ευκολότερα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68299 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @johnym30
Κι εγώ έτσι το έχω, λόγω του αμιάντου, χωρίς περσίδες και με υαλούφασμα, όμως κάπως ζεσταίνεται. Τελικά τις περσίδες θα τις κάνω, αλλά στο μπαλκόνι. Μήπως αν έκανες κι εσύ τις περσίδες στο μπαλκόνι σου έλυνε το θέμα φθηνότερα και ευκολότερα?


Δηλαδή με μία περσίδα στον εξωτερικό τοίχο 10x10 θα είμαι οκ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68308 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@johnym30
Δύο, μια χαμηλά και μια ψηλά για να κυκλοφορεί ο αέρας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #68310 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @johnym30
Δύο, μια χαμηλά και μια ψηλά για να κυκλοφορεί ο αέρας.


Εννοείς μια χαμηλά από τη μέσα μεριά και την άλλη που θα βγει στο μπαλκόνι ψηλά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.656 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ