Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #64947 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
η παλια εστια θα φυγει ετσι και αλλιως,οποτε θα μπω σε κοπο.και γω για το invicta σκεφτομαι,τωρα θα παω να δω το monoblock και μετα leroy ,ο εναλλακτης κανει δουλεια?θα μπορεσω να στειλω αεραγωγο στα 3,5 μετρα σε δωματιο?παντως στο σπιτι του STR79 που ειναι φιλος και εδω κοντα ,δουλευει μια χαρα η invicta και χωρις εναλλακτη..κοντος ψαλμος αληλουια που λεμε..σε 3 ωρες θα παρω οτι ειναι να παρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #64951 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@glf
Μου διέφυγε προηγουμένως, όμως τον π/β δεν τον κοβεις με λάμα σιδηροπριονου. Ένα καλό κοφτάκι αρκεί. Τώρα έχεις γεμίσει με σκόνη π/β την φούσκα, η οποία αιωρείται με άγνωστες συνέπειες. Προσπάθησε με ηλεκτρική σκούπα να τραβήξεις από την περσίδα τα πολλά πολλά. Καλή η ζέστη αλλά η υγεία μας είναι πάνω απ 'όλα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #64967 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε:

YiannisCris έγραψε: dmtr και Giol ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Όσο αφορά την απόδοση δεν μπόρεσα να βρώ άκρη! Όλες οι χώρες στον βορρά (Γερμανία, Δανία, Νορβηγία) αναφέρουν σαφώς χαμηλότερες αποδόσεις από ότι οι Ιταλοί (κυρίως) και οι Γάλλοι.Οι τζακάδες δε, λένε ότι θέλουνε.

Έχω δει όμως κάποια τζάκια να δουλεύουν όπως πχ Jolly (με ονομαστική 24kw) και nordpeis N24 (με 8kw) και δεν μου φάνηκε διαφορά απόδοσης τόσο μεγάλη (σχεδόν καθόλου). Δεν τα έχω ζήσει όμως τα τζάκια για να έχω σαφή και ενδεχμένως σωστή άποψη αλλά τα πρώτα συμπεράσματα είναι όπως τα αναφέρω.

Καλοδεχούμενη όποιαδηποτε άποψη μήπως και αποφύγω να κάνω κάποια χοντράδα (με δεδομένο το αυξημένο κόστος της Ν27)

ευχαριστώ και πάλι.


Πόσο σου ζητάνε για την Nordpeis; ΄Εχω ένα φίλο που έβαλε την Ν25 με το Barcelona περίβλημα και όλα μαζί με την εγκατάσταση του πήγε 3500. Δεν μου φάνηκε πολύ ακριβά , αν σκεφτείς ότι το τζάκι μου μόνο κοστίζει 3200!
Πάντως συγκρίσεις είναι δύσκολο να κάνεις. Αυτό που μπορώ να σου πω έιναι ότι η Ν25 με δύο κούτσουρα έβγαζε φυσική ροή τέτοια που νόμιζες ότι έχει βεντιλατέρ. Σίγουρα ζέσταινε ανάλογα με την δικιά μου.


Χρόνια πολλά σε όλους.
giol αν είναι δυνατόν στείλε μου τα στοιχεία του εμπόρου-τζακά που αναφέρεσε στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65000 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ασχετο , απορια , μου ειπε καποιος οτι γινεται σε υδραυλικο ενεργειακο τζακι , να περνανε μεσα απο το τζακι οι σωληνες με το νερο , να το ζεσταινουν και απο εκει να πηγαινει στα σωματα , να μην υπαρχει δηλαδη μποιλερ πανω απο το τζακι. Γινεται αυτο ; Εγω του ειπα οτι δεν γινεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65006 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
υπαρχει η πατεντα με την σερπατινα ... που δουλευει για χρονια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #65012 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: υπαρχει η πατεντα με την σερπατινα ... που δουλευει για χρονια


Δηλαδη οντως γινεται , να περασεις μονο 1 σωληνα μεσα απο το τζακι , ο οποιος θα καταληγει σε μια σερπατινα , η οποια θα βρισκετα μεσα σε ενα καζανι νερο και θα το ζεσταινει .
Γιατι θελουμε να εχουμε το καζανι με το νερο (μποιλερ) εκτος σπιτιου
Στην πραξη υπαρχει αυτη η εγκατασταση , η δεν την συνηθιζουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.543 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ