Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45392 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
sofix μετα απο ποσα ανάματα-τσιτωμα- σου ξεμύρισε? εχω κάνει δυο -τρία τσιτώματα (δύο κορμούς με ανοικτό το συρταράκι) και κάπως μυρίζει. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45396 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μη στεναχωριεσαι ρε συ. Σταδιακά η μυρωδιά θα αρχίσει να μειώνεται. 2-3 τσιτωματα δεν εινα και πολλά ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45397 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Μη στεναχωριεσαι ρε συ. Σταδιακά η μυρωδιά θα αρχίσει να μειώνεται. 2-3 τσιτωματα δεν εινα και πολλά ;)


Και θέλει να το λειτουργεις για κανα 5ωρο κιόλας, όχι μόλις καψεις τα δυο πρώτα ξυλα να το αφήνεις να σβηνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45398 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraplus έγραψε:

Asteris έγραψε: O εναλλάκτης σου δίνει πίσω λίγη από την χαμένη ενέργεια που φεύγει από την καμινάδα. Δεν είναι για κύρια θέρμανση. Αν πχ το τζάκι μου από τα 10kW, στέλνει στην καμινάδα τα 2.5, ο εναλλάκτης θα μου δώσει πίσω τα 1-1.5. Δεν είναι τίποτα το τρομερό, αλλά είναι ενέργεια από το τίποτα, από το χαμένο, δεν πληρώνεις καύσιμο ή κάτι άλλο για να την ανακτήσεις, οπότε το μόνο που έχεις να αποσβέσεις είναι η αρχική επένδυση, του εναλλάκτη και του μοτέρ/κοντρόλλερ, εκτός αν το βάλεις σκέτο, με φυσική ροή.



Μπορείς να εχεις εναλλάκτη που να λειτουργεί με φυσική ροή.???

Κωστάκη maraplus ο δάσκαλος βοηθάει το μαθητή μια να μπει στο Πανεπιστήμιο και μια όταν βρίσκεται στα δύσκολα. Στείλε μέιλ (είναι εμφανής η διεύθυνση) ή πάρε με τηλέφωνο να δούμε πως θα λύσουμε το πρόβλημά σου. Ο δάσκαλος της έκθεσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45428 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε: Καταρχην σε Ευχαριστω πααααρα ποολυ για την γρηγορη απαντηση σου και δεν το λεω ετσι απλα το ευχαριστω το εννοω.
Οταν λες Foyer εχεις κατι στα υποψην σου? Γιατι μιας και ειμαι ασχετος οταν διαβαζω foyer παει το μυαλο μου σε καποια μαρκα ενεργειακου τζακιου.
Να ρωτησω κατι ασχετο... Απο που εισαι Asteris?


Επειδή εισαι και συ απο επαρχία , που θα τα δεις ολα αυτες τις μαρκες που θα σε πουμε ???
Εγω πχ δεν ειχα αλλες επιλογες εκτος απο αυτες τις πόλις μου !

θελω και εγω να σου πω μερικα πραγματα ! Αφου θα το διαλύσεις τελείως , μήπως να το έφερνες ποιο δω , γιατι εκει στην γωνια δεν βολεύει???? Δηλαδη εκει που εχεις την τηλεωραση , γιατι θα φενεται ασχημα εκει απο πανω του ο αεραγωγος ! Για τους υπολοιπου χωρους δεν εχεις προβλημα !
Ακομα κατι , δεν βαζεις κανενα διπλης οψης(τζακι), να το βλεπεις και απο πισω απ το δωματιο ???Πολυ καλο θα ειναι , εκτος αμα θες να κρύβεσαι , οποτε ειναι κακη ιδεα !

Κοίτα ετσι που θες να γκρεμίσεις τον τοιχο , θα γκρεμίσεις και το τζακι, και ψαξε να δεις τι διαρρύθμιση θα κανεις !

Οσο για τζακι , ψαξε κατι σε 15kw και πανω(για αερα) , η' ακομα καλύτερα , αφου τα εχεις τα καλοριφερ , βαλε με νερο να ισιχασεις ! Απλος να ειναι και αυτο απ τα ξενα για να αποδειδει αυτα που λεει !

Παντος σε αυτα που εμαθες , βαλε στο 4 5 ερωτηματικο , γιατι τα jolly mec ειναι δεν ειναι 100 κιλα ! Ουτε παχος εχουν , απλος ο ιταλος κανει τα δικα του !
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #45491 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν το φερω ποιο εδω θα ειναι λοξα η καμιναδα και μου αρεσει γωνια γιατι πισω μου ειναι και αλλο δωματιο και η ζεστη θα απλωνεται ομοιοφορφα,βεβαια θα αλλαξει η διαρυθμιση και η τηλεοραση θα φυγει απο εκει θα ερθει πολυ ποιο εδω.
Οσο για το διπλης οψης δεν θελω να βλεπουν στις γιορτες οι καλεσμενοι τα αποκρυφα αξιοθεατα.

Για το καλοριφερ παλι θελω να ειναι ανεξαρτητο γιατι ποτε δεν ξερεις. Και αν βγω οικονομικα ισως παρω λεβητα ξυλου αν και δεν θα το ηθελα γιατι ελπιζω να καλυφθω απο το τζακι.

Παντως επειδη δεν εχω καταλαβει πολλα και τα διαβαζω μεχρι και δυο φορες ολα διοτι ειμαστε και χαζοι θα θελα να μιλατε λιγο πιο απλα.

Δλδ. αν καποιος ηθελε να παρει αμαξι θα του ελεγα αν το θες για την πολη παρε κατι μικρο για να μην καιει και βενζινη δες ποσα ποσα διαθετεις και παρε κατι καλο και μικρο και θα του προτειναι 2-3. Αν παλι το θες για ταξιδια παρε κατι ποιο μεγαλο και ποιο δυνατο να μην ζοριζεσαι και εσυ και το αμαξι και να καιει οσο βαρυ ειναι το ποδι του καθενος. Εγω οταν ηταν να παρω αμαξι ολοι μου ελεγαν παρε μεταχειρισμενο να δεις πως βγαινεις και να εισαι ησυχος απο ατυχηματα και τετοια. Εγω το ειδα αλλιως, εκανα υπομονη και πηρα ενα το οποιο θα το εχω 20 χρονια ''σιγουρα''.

Το λοιπον...
Ερωτησεις-Αποριες
1. Ειναι καλο να υπαρχουν 2 η 1 βεντιλατερ και αυτα πρεπει να ειναι κατω απο την κασετα η μπαινουν και διπλα σε περιπτωση που γινει κατι να αλλαχθουν η να επιδιορθωθουν.
2. Πανω απο την εστια που καιγονται τα ξυλα υπαρχει ο θερμοθαλαμος(σωστα?). Εμεις οταν εχουμε πολλα τ.μ δημιουργουμε ενεν εξτρα θερμοθαλαμο των οποιο τον μονωνουμε με κεροβαμβακα η πετροβαμβακα και αλουμινοφυλλο ετσι ωστε να εχουμε μεγαλυτερη ζεστη ποσοστητα αερα να διοχετευσουμε στα δωματια?
3. Εχετε καποια καλα και δυνατα τζακια να μου προτεινεται να παω να δω μιας και την Πεμπτη θα παω Ιωαννινα για αυτο το λογο.

Ειδα οτι τα MCZ και τα SPARTHERM ειναι αρκετα καλα,εσεις τι λετε?
Παντως το μπαντζετ που διαθετω ειναι 4.500 ευρω για αγορα-τοποθετηση-επενδυση.

Συγνωμη που γινομαι ενοχλητικος αλλα επειδη ειμαι απο χωριο 'ρωτοντας παω στην πολη'.
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.709 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ