Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45022 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: οχι το θελει το μοτερακι του , οχι κανενα μεγαλο , και μικρο για μπανιο δεινει 100κυβικα αερα !


Γίνεται και με φυσική ροή, αλλά με τις διατομές εισόδου-εξόδου που έχουν οι εναλλάκτες (Φ100), είναι προορισμένοι να δουλέψουν με μοτέρ, αν τους βάλεις με φυσική ροή θα έχουν πολύ μικρότερη ροή, με τεράστιες θερμκρασίες και αυτό δεν είναι το βέλτιστο για την περίπτωση. Κανονικά θα ήθελε καμιά Φ200 για να δουλέψει σωστά με φυσική. Η λογική πάντως λέει μοτέρ, ώστε να πάρεις όσο πιό πολύ ενέργεια προλαβαίνεις από τα καπναέρια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45026 από Geordimi
Απαντήθηκε από Geordimi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
θα ηθελα να διευκρυνισω οτι το τζακι ειναι μονομπλοκ. Αστερι θα επιθυμουσα και την γνωμη σου. ευχαριστω.

Geordimi έγραψε: EUΚαλησπερα και τα συγχαρητηρια μου σε οσους κατεχουν και μοιραζονται τις γνωσεις τους με εμας τους οχι και τοσο.παρακολουθω καιρο τη συζητηση σας και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εβαλα ενα ενεργειακο τζακι ελληνικης κατασκευης, ικανοποιημενος με τις θερμοκρασιες που πιανει, τις 5,6 φορες που το εκαψα, αν και δε πιασαν ακομα τα καλα κρυα για το καλο τεστ. Η απορια μου ειναι στο ελεγχο της καυσης, ενω η πορτα (συρρομενη προς τα κατω) δειχνει οτι κλεινει σχετικα αεροστεγος και με κλειστο το ταμπερ (αν και κλειστο αφηνει γυρω γυρω αρκετο κενο), δε μπορω να παρατηρησω μεγαλη μεταβολη στην φλογα ανοιγοκλεινοντας το μοχλο εισαγωγης του αερα απο μπροστα (προφανως παιζει και τον ρολο της αεροκουρτινας).μπορει να παιρνει απο πουθενα αλλου αερα, οπως πχ κατω απο την σχαρα καυσης που βρισκεται το σταχτοδοχιο? θα τοποθετησω και υαλοκορδονι περιμετρικος της πορτας για καλυτερα. ο καπνοδοχος ειναι 4 μετρα ινοχ.
Υ.Γ παρατηρω οτι οταν δουλευει το βιντιλατερ δυναμωνει η φωτια.
Σας ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45100 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να δω αν εχω μαθει τπτ εδω μεσα.Λοιπον εχουμε και λέμε.
1. Να εχει δυνατο βεντιλατερ,πανω απο 400 κυβικα ανα ωρα και τυπου σαλιγκαρι
2. Η εστια να εχει 78 και πανω βαθμους αποδοση αερα.
3. Να ειναι καλο σε KW , δλδ πανω απο 10.
4. Να ειναι βαρυ σαν κατασκευη, 135 κιλα και πανω.
5. Παχος εστιας πανω απο 7-8 χιλιοστα.
6. Οι περσιδες ειναι καλυτερες για διαχυση σε μεγαλο χωρο απο οτι οι γρυλιες.
7. Συρταρακι σταχτης για να μην παιδευεσε.
8. Εννοειται καλο μαστορα αν και δεν ειναι φυσικη αλλα υπαρχουν και ασχετοι.
9. Σωστος αερισμος και εισαγωγες αερα.
10. Ηχοπαγιδες και αν ο εξωτερικος αερας εισαγωγης ειναι σε βρωμικο περιβαλλον οπως εμενα που θελω να τον βγαλω κατω απο το μπαλκονι γιατι απο πισω,απο τη μια ειναι το δωματιο και απο την αλλη θα χτιστει λογω κουζινας, φιλτρο ενεργου ανθρακα σαν αυτα στους αποροφητηρες η στα αιρ κοντισιον.
11. Δευτερογενους καυσης.
Αυτα....και γιαυτο χρειζομαι ΒΟΗΘΕΙΑ για να μην κανω λαθοι σαν αυτα των γονεων και αυριο μεθαυριο ξαναξηλωνω.

Σημερα ηταν η πρωτη μου επισκεψη και σε καποιον ενεργειακο τζακα και μου προτειναι αυτο www.nordpeis.com/gr/produkte/heizeinsatz/ni25.asp
Μου ειπε οτι ειναι κεραμικο και δεν καει πολλα ξυλα,ειναι νορβηγικου τυπου και δινει και 10 χρονια εγγυηση, συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του δεν ειναι και πολυ σενιο θα πω αλλλα μου ειπε οτι αυτο ειναι που πουλαει πολυ,ο συγκεκριμενος εχει και την ecadim και η τιμη που μου εδωσε με αεραγωγους με μονωσεις με ολα ειναι 3500,και μου φανηκε καλη τιμη.Επισης μου ειπε οτι υπαρχει και ετοιμο επενδυμενο με ειδικο υλικο η επενδυση η οποια εχει την ιδιοτητα να αποβαλει και αυτη θερμοτητα στο χωρο που θα βρισκεται.

Μονωση γιατι μπαινει για να μην σκασει ο τοιχος?

Το σπιτι μου ειναι 107 τ.μ. ειναι στην Άρτα σε να χωριο με πολυ υγρασια. Ειχα μπει περυσι σε προγραμμα εξοικονομω κατ οικον και αλλαξα αλουμια με elvial ενεργειακα τζαμια,θερμοδιακοπτωμενα triplex και επισης εκανα περιμετρικη μονωση με εξηλασμενη πολυστερινη 5cm-κελυφος δλδ και θερμομονωτικο σοφα,και πριν 2 μηνες εβαλα και σκεπη διοτι ειχα ταρατσα και η σκεπη ειναι με κεραμμυδι και φελιζολ και αναπνεουσα μεμβρανη,αυτο που θελω επισης να κανω μονος μου ειναι να κανω μια εσωτερικη μονωση στο ταβανι οπως εκανε καποιος που μαλλον ειναι μελος εδω,με πετροβαμβακα και γυψοσανιδα.Τζακι πλεον δεν αναβω διτο μυριζει και πρεπει να εχω παραθυρο ανοιχτο μα ανακλαση στο τερμα και μπαινει κρυο μεσα γιαυτο και εχω ξεκινησει το ψαξιμο περι ενεργειακου.
: Εδω ειναι το τζακι οπου στο ενα θα γινειο τρυπα στα αριστερα διοτι ακριβως απο πισω ειναι το δωματιο μου. Στο σημειο 2 ειναι ενας αεραγωγος που θελω να παει στο χωλ οπου ακριβως πισω μου ειναι κουζινα που αργοτερα θα γινει υπνοδωματιο. Και το σημειο που ειναι με γραμμες θα πεσει ο τοιχος και θα γινει κουζινα διοτι υπαρχει μπαλκονι και το σημειο του τζακιου απο την πισω μερια θα ειναι, το αριστερο στο δωματιο μου οπως ειπα και το φατσα που βλεπουμε θα ειναι απο πισω η κουζινα που θα χτιστει,στην ουσια θα υπαρχει η πορτα της κουζινας.

Εδω ειναι το χωλ και οπως παει το σχεδιο του αεραγωγου ετσι ειναι και ο διαδρομος ακριβως απο πισω,μια ευθεια δλδ.


Εδω στο σημειο ενα που ειναι το δωματιο μου θα βγει ενας αεραγωγος. Στο σημειο 2 ειναι το μπανιο οπου θελω να βγαλω και εκει.Το 3 ειναι το δωματιο της αδερφης μου, το 4 το οποιο θα οδηγει πισω μου ειναι των γονιων μου και το 5 ειναι το χωλ οπου θα βγει ο αεραγωγος αυτος μεσα απο το σαλονι.




Και δεν εχω κανενα προβλημα να το γκρεμισω και να κανω μια σωστη δουλεια απο την αρχη. Διοτι δεν θελω αυριο μεθαυριο να ξαναξηλωνω,μια και καλη.Γιαυτο ζηταω την βοηθεια σας.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45108 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και αυτο ειναι ενος φιλου που το γκεμισε ολο και εκανεαπο την αρχη επενδυση με γυψοσανιδα.
Στο 1. ειναι οι δυο αεραγωγοι που εβγαλε στα δωματια απο τους οποιους ο ενας δεν βοηθατε με το βεντιλατερ επειδη ειναι κοντινη αποσταση μου ειπε. Επισης μου ειπε οτι πανω απο 7 μετρα η ζεστη αρχιζει να χανεται οποτε να αποφυγω να κανω πολλες γωνιες, το 2 κατω αριστερα ειναι για τον αερισμο του τζακιου και πισω απο το σημειο δυο εξωτερικα εχει κανει δευτερη τρυπα και οταν κανει πολυ κρυο την κλεινει απο εξω και παιρνει αερα απο μεσα και το σημειο 3 ειναι η εισαγωγη αερα για το βεντυλατερ που μπαινει κρυος αερας ζεστενεται και παει μετα στο δωματιο και στο σαλονι. Δεν εβαλε inox εβαλε γαλβανιζε και την τοποθετηση την εκανε μονος του και την επενδυση το παιδι της γειτονιας.



Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45149 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε:

nasos02 έγραψε:

Asteris έγραψε: Αυτό κλείνει μόνο από τα πλάγια και πάνω, με σκοπό να βάλεις αεραγωγούς πάνω από το τζάκι με φυσική ροή, αντί για θάλαμο με γυψοσανίδα, αλλά δεν το κάνει μονομπλόκο, γιατί δεν μπορείς να βάλεις βεντιλατέρ (δεν είναι κλειστός ο θάλαμος από κάτω). Το έχει και η Invicta www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...1-les-carenages.html και αρκετές άλλες.


Μάλιστα !!!Πάρα πολυ ενδιαφέρον αυτό.
Αυτό που μου δείχνεις είναι για το 700 το πρισματικό ?
μπορώ άραγε να το παραγγείλω από το leroy ?
Γιατί από Γαλλικά το μόνο που σκαμπάζω είναι το :
ζε νε σε πα !!!



οκ κάτι βρήκα σε αντιστοιχίες δεν ξέρω όμως ακόμη από μπορώ να τα προμηθευτώ

Γεια σου Νασο. Εχω παρει το invicta 700 prismatic απο το λερου (1200 ευρω) και απ οσο ξερω υπαρχει ετοιμοπαραδοτο. Μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις για διαθεσιμοτητα.
Το σπιτι μου ειναι 100 τετραγωνικα και το ινβικτα με τον εναλλακτη απ'οτι φαινεται θα το ζεσταινει ολο μια χαρα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #45159 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Geordimi έγραψε: θα ηθελα να διευκρυνισω οτι το τζακι ειναι μονομπλοκ. Αστερι θα επιθυμουσα και την γνωμη σου. ευχαριστω.

Geordimi έγραψε: EUΚαλησπερα και τα συγχαρητηρια μου σε οσους κατεχουν και μοιραζονται τις γνωσεις τους με εμας τους οχι και τοσο.παρακολουθω καιρο τη συζητηση σας και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εβαλα ενα ενεργειακο τζακι ελληνικης κατασκευης, ικανοποιημενος με τις θερμοκρασιες που πιανει, τις 5,6 φορες που το εκαψα, αν και δε πιασαν ακομα τα καλα κρυα για το καλο τεστ. Η απορια μου ειναι στο ελεγχο της καυσης, ενω η πορτα (συρρομενη προς τα κατω) δειχνει οτι κλεινει σχετικα αεροστεγος και με κλειστο το ταμπερ (αν και κλειστο αφηνει γυρω γυρω αρκετο κενο), δε μπορω να παρατηρησω μεγαλη μεταβολη στην φλογα ανοιγοκλεινοντας το μοχλο εισαγωγης του αερα απο μπροστα (προφανως παιζει και τον ρολο της αεροκουρτινας).μπορει να παιρνει απο πουθενα αλλου αερα, οπως πχ κατω απο την σχαρα καυσης που βρισκεται το σταχτοδοχιο? θα τοποθετησω και υαλοκορδονι περιμετρικος της πορτας για καλυτερα. ο καπνοδοχος ειναι 4 μετρα ινοχ.
Υ.Γ παρατηρω οτι οταν δουλευει το βιντιλατερ δυναμωνει η φωτια.
Σας ευχαριστω.


Τι να σχολιάσω ακριβώς, ότι δεν σφραγίζει σωστά το τζάκι και δεν ελέγχεται η καύση του? Θα το καταλάβεις και μόνος σου όταν θα μετρήσεις τα κιλά ξύλων που θα καις ανά ημέρα, σε σχέση με σωστά σφραγισμένα τζάκια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.635 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ