Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31300 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mk86 έγραψε: μα οταν λεω να ζεστανει δεν εννοω να εχει 25-27 βαθμους στους περα χωρους..απλα αν εχει και 17-18 καλα θα ειναι ...αυτο εννοω..αν θα σπαει εστω και λιγο..

αυτο που φοβαμαι ειναι οτι ενα δωματιο το εχω σε αποσταση 13 μ απο το τζακι..στην ευθεια ομως..εκει ανησυχω αν θα "σπαει " καπως το κρυο.


Εάν τοποθετηθεί σωστά θα ζεστάνει, επειδή και εμένα τα Υ/Δ είναι μακριά πάνω από την πόρτα που χωρίζει την σαλοκουζίνα από τα δωμάτια θα βάλω έναν εξαερηστήρα μπάνιου οπότε όταν πιάνει θερμοκρασία θα την στέλνει σφαιράτη πρός τα Υ/Δ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31301 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

chriz έγραψε: GeoTa ευχαριστω για την κατατόπιση του θεματος εαν βαλω την σελενικ... (εαν μπορεις στειλε μου λινκ για το μοντελο) δεν χρειαζεται τιποτα απο θεμα βεντιλατερ? σκεφτομαι βεβαια εαν γινεται να κανω και μια μονωση στην καμιναδα αεροθερμο γυρω γυρω περιμετρικα εννοω και εφαπτόμενα... οι κρυες νυχτες πλησιαζουν!!!


Καταρχήν μιλαω για αυτήν την εστια (αυτη βαλαμε αρκετοι εδω μεσα)

www.invicta-sa.com/portail/fr/produits/c...yer-700-selenic.html

η οποία ειναι foyer και λειτουργει βασιζόμενη σε φυσική ροή (χωρίς βεντιλατερ).

Βασικά ξεκιναμε λίγο ανορθόδοξα. Θα πρέπει αρχικά να δεις τι εστια εχεις (διαστάσεις) τι φουσκα έχεις (χτιστή ή γυψοσανίδα) και μετα θα βγαλεις συμπέρασμα για τη σωστότερη λύση. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όλες τις 200 σελίδες του θεματος καθώς και τους τύπους ενεργειακών εστιών γιατι θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα. Ειναι κουραστικό αλλά δε θα χασεις..



Οι 60 πρώτες είναι αρκετές ότι είναι να ειπωθεί για την φιλοσοφία της ενεργειακής εστίας την λειτουργεία της και την τοποθετησή της έχει ειπωθεί σε αυτές οι υπόλοιπες είναι διευκρινήσεις πάνω στα ίδια πράγματα γι'αυτό κλείστε τηλεοράσεις κινητά πόρτε παράθυρα και διαβάστε με προσοχή αυτές τις σελίδες.

Και κάτι άλλο όπως έχει ειπωθεί μην υποτιμάτε την φυσική ροή, παλιά δεκαετία του 60 που δεν υπήρχαν μηχανήματα η κυκλοφορία στα νερά του καλοριφέρ γινότανε με φυσική ροή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31327 από gc9n
Απαντήθηκε από gc9n στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και απο μένα.... έχω μία κασέτα LA Nordica insert 80 Crystal Ventilato

Την δούλεψα πέρσυ και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένος για την αποδοσή της...
Υπάρχει κάποιος που την έχει δουλεψει και την Ξερει Τεχνικά??? να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους αεραγωγούς της??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31329 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gc9n έγραψε: Καλησπέρα και απο μένα.... έχω μία κασέτα LA Nordica insert 80 Crystal Ventilato

Την δούλεψα πέρσυ και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ικανοποιημένος για την αποδοσή της...
Υπάρχει κάποιος που την έχει δουλεψει και την Ξερει Τεχνικά??? να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους αεραγωγούς της??


Ti σπίτι έχεις (πόσα τ.μ); Ρωτάω γιατί και εγώ έχω μια νορντικα, την 70 βεντιλατο (ιδια ισχύ με την 80 έχει). Κάνε την ερώτηση σου, όλο και κάποιος πιστεύω θα ξέρει εδώ στο φόρουμ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31332 από gc9n
Απαντήθηκε από gc9n στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
.....................
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by gc9n. Αιτία: μεταφορά στα προβλήματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31335 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα. Συγχαρητηρια για οτι παρουσιάζεται εδω. Πρίν 4 μηνες σας ανακαλυψα και ομολογω οτι ενημερωθηκα σε κάτι που δεν γνωριζα τοσο πολυ. Πριν 3 μηνες τοποθετησα lanordica 70 crystal ventilato, στη θεση κλασικου τζακιου. Ο χωρος ειναι 50τμ ενιαιος + 15τμ η κουζίνα. Μεχρι τωρα το εχω αναψει 4 φορες για να καουν μπογες και τα αλλα υλικα. Εχουν τοποθετηθει 2 περσιδες στην φουσκα που απο εκει μετα απο 1 ωρα αναματος και στην θέση 1 των μοτερ η θερμοκρασία ειναι 100+ βαθμους (το θερμομετρό μου τοσο ειναι) Η εγκατασταση εγινε απο τεχνικο. Ομως οταν τοποθετω τον ρυθμιστη πρωτογενους καυσης στο κλεισιμο του αερα καυσης, η ενταση της φλογας πεφτει ελάχιστα. Αυριο θα ελθει ο τεχνικος που το ετοποθετησε να βρούμε το γιατί. Καθε πληροφορία ευπροσδεκτη. Ευχομαι ο χειμωνας αυτος να ειναι ζεστός για ολους μας. :)

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.580 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ