Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31270 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

chriz έγραψε: GeoTa ευχαριστω για την κατατόπιση του θεματος εαν βαλω την σελενικ... (εαν μπορεις στειλε μου λινκ για το μοντελο) δεν χρειαζεται τιποτα απο θεμα βεντιλατερ? σκεφτομαι βεβαια εαν γινεται να κανω και μια μονωση στην καμιναδα αεροθερμο γυρω γυρω περιμετρικα εννοω και εφαπτόμενα... οι κρυες νυχτες πλησιαζουν!!!


Καταρχήν μιλαω για αυτήν την εστια (αυτη βαλαμε αρκετοι εδω μεσα)

www.invicta-sa.com/portail/fr/produits/c...yer-700-selenic.html

η οποία ειναι foyer και λειτουργει βασιζόμενη σε φυσική ροή (χωρίς βεντιλατερ).

Βασικά ξεκιναμε λίγο ανορθόδοξα. Θα πρέπει αρχικά να δεις τι εστια εχεις (διαστάσεις) τι φουσκα έχεις (χτιστή ή γυψοσανίδα) και μετα θα βγαλεις συμπέρασμα για τη σωστότερη λύση. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όλες τις 200 σελίδες του θεματος καθώς και τους τύπους ενεργειακών εστιών γιατι θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα. Ειναι κουραστικό αλλά δε θα χασεις..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31273 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
asteri μήπως εχεις καποια γνώμη για το παραπάνω
'εχω ξεκινήσει και εγω την εγκατάσταση για το sellenic .
Eχω μεγάλες αποστάσεις γύρω απο την εστία .17 ποντους γυρω γυρω (πλαινά) απο τον πετροβάμβακα και 12 απο πισω . Πρεπει να προσέξω κάτι? μήπως τις περσίδες εξαγωγής ή εισαγωγής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31274 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

chriz έγραψε: GeoTa ευχαριστω για την κατατόπιση του θεματος εαν βαλω την σελενικ... (εαν μπορεις στειλε μου λινκ για το μοντελο) δεν χρειαζεται τιποτα απο θεμα βεντιλατερ? σκεφτομαι βεβαια εαν γινεται να κανω και μια μονωση στην καμιναδα αεροθερμο γυρω γυρω περιμετρικα εννοω και εφαπτόμενα... οι κρυες νυχτες πλησιαζουν!!!


Καταρχήν μιλαω για αυτήν την εστια (αυτη βαλαμε αρκετοι εδω μεσα)

www.invicta-sa.com/portail/fr/produits/c...yer-700-selenic.html

η οποία ειναι foyer και λειτουργει βασιζόμενη σε φυσική ροή (χωρίς βεντιλατερ).

Βασικά ξεκιναμε λίγο ανορθόδοξα. Θα πρέπει αρχικά να δεις τι εστια εχεις (διαστάσεις) τι φουσκα έχεις (χτιστή ή γυψοσανίδα) και μετα θα βγαλεις συμπέρασμα για τη σωστότερη λύση. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όλες τις 200 σελίδες του θεματος καθώς και τους τύπους ενεργειακών εστιών γιατι θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα. Ειναι κουραστικό αλλά δε θα χασεις..



οσοι απο εδω μεσα εχουν τη συγκεκριμενη εστια της invicta, περα απο τον αστερη που εχει βοηθησει υπεραρκετα, μπορειτε να μας πειτε τη γνωμη σας;

εμενα με απασχολει ιδιαιτερα το γεγονος οτι θα ειναι με φυσικη ροη και φοβαμαι οτι δε θα ζεσταινεται ολος ο χωρος...100 τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31276 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε μου μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά και γω πριν κανα 2μηνο την τοποθέτησα. Εγώ θέλω να ζεστάνω περίπου 90μέτρα από τα οποία τα 50 είναι ενιαίος. Θα δούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31279 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Φίλε μου μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά και γω πριν κανα 2μηνο την τοποθέτησα. Εγώ θέλω να ζεστάνω περίπου 90μέτρα από τα οποία τα 50 είναι ενιαίος. Θα δούμε...


την εκαψες καθολου; εχεις προσθεσει βεντιλατερ και εναλλακτη για μεγαλυτερη αποδοση η το αφησες με φυσικη ροη..

αν μπορεις να μου πεις ποσο περιπου σου στοιχισε να την εγκαταστησεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31282 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ας μη γελιομαστε,μονο αν το σπιτι ειναι τερας μονωσεως θα ζεστανει 90-100τμ σπιτι..
εγω ικανοποιημενος θα ειμαι να ζεστανει 30-40 ενιαιου και να σπασει λιγο θερμοκρασια στα υπολοιπα υπνοδωματια,κουζινες κτλ..

καθε σπιτι εχει αλλη μονωση,αλλο προσανατολισμο,αλλη εσωτερικη διαρυθμιση,βρισκεται σε αλλη περιοχη,οπότε μην περιμενετε απαντηση σε ερωτημα θα ζεστανει Χ τμ ..

καντε υπομονη,ειμαστε τουλαχιστον 10 που αγορασαμε invicta,σε 2 μηνες θα εχουμε απαντηση και ενα καλο στατιστικο δειγμα.. :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.558 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ