Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31196 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γεια σας, το πρωτο επισημο αναμμα εγινε χθες το βραδυ αφου μπηκαν και οι γυψοσανιδες,βαφτικαν στεγνωσε.το μονο που ληπη ειναι οι περσιδες.(gv 700)
οι εντυπωσεις μου μετριες,εκαψα εναν κουβα ξυλα σε δυο ωρες περιπου καυσης, η θερμοκρασια στο σαλονι ανεβηκε λιγο(23πριν 25μετα,εξω17).
μετρισα την θερμοκρασια με ενα θερμομετρο που ειχα ξεπερασε καποια στιγμη τους 70βαθμους(ανωτατη θερμομετρου) μου εκανε εντυπωση οτι οι κατω περσιδες τραβουσαν αερα(τραβαγε την χατροπετσετα) ενω οι επανω ελαχιστα κουναγαν την χαρτοπετσετα.
μηπως ο φταινε οι μεγαλες αποστασεις που εχω αφηση γυρο απο το τζακι;ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31206 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη σε ευχαριστώ για την απάντηση,
το topic το παρακολουθώ από την αρχή, και με βοήθησε πολύ να καταλήξω γιατί και εγώ όπως πολλοί άλλοι γύριζα από κατάστημα σε κατάστημα μαζεύοντας γνώμες και αστρονομικές τιμές απο τους Γκουρου Εμπόρους.
ο λόγος που ψάχνω για καλό μάστορα είναι ότι έχω κάποια ιδιαιτερότητα στο σπίτι και ίσως κάποιος έμπειρος μάστορας μου δώσει λύση.
η ιδιαιτερότητα είναι ότι το σπίτι (μεζονέτα) έχει ανάποδα τους χώρους, δηλαδή στον όροφο είναι το σαλόνι και η κουζίνα και ημιυπόγεια τα υπνοδωμάτια , επιπλέον το σαλόνι σε κάποια σημεία φτάνει σε ύψος τα 4,5 μέτρα.
το τζακι νερου που θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση το απέριψα λόγω κόστους καθώς απαιτουσε επιπλέον αλλαγές.
αυτό που σκέφτομαι και χρειάζομαι τα φώτα κάποιου έμπειρου είναι αν μπορώ να κατεβάσω αέρα κάτω και αν αυτο θα είναι αποδοτικό. Σκέψη μου είναι το αέρα από την ανάκτηση της καμινάδας να τον στείλω κάτω και για τον επάνω όροφο να αφήσω την φυσική ροή του τζακιού.
πως σας φαίνεται η ιδέα ; θα ζεστάνει ;
το σπίτι είναι 110 τετραγωνικά. 45 κάτω και 65 επάνω.
έχει κανείς να προτείνει ανεμιστήρα που θα κάνει για αυτή την χρήση;
το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
ευχαριστώ προκαταβολικά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31213 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βill,
θυμισε μας συνολικα τι περσιδες εχεις κατω και πανω,να βγαλουμε ενα συμπερασμα..
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31219 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γενικά δώσε και φωτό και κάνα σχέδιο να δούμε τι έκανες. Οι 70 βαθμοί πάνω είναι σχετικά λίγοι μετά από 2 ώρες καύση, θα περίμενα να κατοσταρίσει σχεδόν, αλλά αν έχει μπει μεγάλη πάνω περσίδα, ίσως και να είναι οκ. Απλά να δούμε πως πάει η ροή μέσα στον θάλαμο.

Και από που παίρνει φρέσκο αέρα, είναι με ρυθμιζόμενη περσίδα? Μήπως είναι σε πλευρά που την χτυπάει ο άνεμος? Είχες παράθυρα ανοιχτά στο σπίτι και έκανε κάνα περίεργο ρεύμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31228 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αερα παιρνη με ρυθμιζομενη περσιδα,το εχω στο μισο,της εχω κανη ενα κουρμπαριστο απο λαμαρινα για τον αερα και βροχη.
τα σχεδια ειναι αυτα.
ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31234 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
για κλεισε τις πανω περσιδες, αν μπορεις, και ασε μονο την κεντρικη 50*30 ** ακυρο τωρα ειδα οτι εχεις το GV..νομιζα selenic..
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.716 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ