Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31148 από mitsopoulos
Απαντήθηκε από mitsopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδιά καλησπέρα,
παρακολουθώ εδω και καιρό την συζήτηση , και θέλω καταρχας να σας ευχαριστήσω γιατι είναι εξαιρετικά χρησιμη.
εδω και δυο μήνες γκρέμισα ένα μεγάλο χτιστο τζάκι για να βάλω ενεργειακό, μετα από αρκετες κουβέντες και επισκέψεις έχω καταλήξει στο Foyer 800 Grande Vision της invicta, σε συνδυασμό με ανάκτηση της θερμοκρασίας της καμινάδας , όπως το έκανε και ο Αστέρης.
δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να ρωτήσω στο forum , αλλα ψάχνω για καλό μάστορα μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Αστέρη έχεις να προτείνεις κάποιον;
Μένω στην Περαία.
ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31168 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mk86 έγραψε: ποιο ειναι το απιθανο; να μην πιανει αυτα που λεει;

αυτο δεν ειναι με βεντιλατερ για να στελνει γρηγορα αερα;

βασικα παλι στο invicta καταληγω..αλλα εχω αμφιβολιες για το ποσο καλα θα μου το περασει ο μαστορας..


Απίθανο είναι γιατί δεν λέει ούτε μάρκα. Απίθανο είναι γιατί δεν έχει κανένα πιστοποιητικό που να επιβεβαιώνει ότι είναι 15kW όπως λέει, και όχι 5. Απίθανο είναι γιατί δεν ξέρεις πόση απόδοη έχει, οπότε μπορεί να καίει 5 κιλά ξύλο την ώρα, μπορεί και 15, για να βγάλει αυτά τα 15kW. Απίθανο είναι γιατί αν δεν βγάλει ζέστη η εστία, το βεντιλατέρ και 3000 κυβικά την ώρα να είναι, χλιαρό αέρα θα σπρώχνει. Απίθανο είναι γιατί αν το πάρεις, το τοποθετήσεις και δεν ζεστάνει, δεν είναι τοστιέρα να το βάλεις πάλι στο κουτί του και να το πας πίσω.

Τέτοια τζάκια, τα παίρνεις αν πρώτα το έχει πάρει ο γείτονας, ο ξάδερφος, ο φίλος και δεις πόσο ζεσταίνουν και πόσο καταναλώνουν. Εκτός αν είσαι τόσο ευκολόπιστος και θες να κάνεις εσύ τον δοκιμαστή της παρέας και αν σου κάτσει σου έκατσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31170 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mitsopoulos έγραψε: παιδιά καλησπέρα,
παρακολουθώ εδω και καιρό την συζήτηση , και θέλω καταρχας να σας ευχαριστήσω γιατι είναι εξαιρετικά χρησιμη.
εδω και δυο μήνες γκρέμισα ένα μεγάλο χτιστο τζάκι για να βάλω ενεργειακό, μετα από αρκετες κουβέντες και επισκέψεις έχω καταλήξει στο Foyer 800 Grande Vision της invicta, σε συνδυασμό με ανάκτηση της θερμοκρασίας της καμινάδας , όπως το έκανε και ο Αστέρης.
δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να ρωτήσω στο forum , αλλα ψάχνω για καλό μάστορα μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Αστέρη έχεις να προτείνεις κάποιον;
Μένω στην Περαία.
ευχαριστώ


Όχι παιδιά, δεν είμαι έμπορος, ούτε συνεργάζομαι με κάποιον. Απλά έτυχε και έχω τοποθετήσει την πιό φτηνή και αξιόπιστη λύση της εποχής στα τζάκια και την μοιράζομαι με όλους σε αυτό το forum. Αν δεν βρίσκετε μάστορα που να ξέρει τι να κάνει, καθήστε διαβάστε όλο το τοπικ με πολύ προσοχή, μάθετε τι πρέπει να γίνει για μιά σωστή εγκατάσταση και φωνάξτε έναν γυψοσανιδά να τον καθοδηγήσετε για να κάνει ότι του πείτε. Δεν είναι και πυρηνική φυσική, αρκετά παιδιά εδώ μέσα το κάναν μόνοι τους, αν γυρνούσε πίσω ο χρόνος, το ίδιο θα έκανα και γω.

Αν θες να φας ψάρια, πρέπει να βρέξεις κώλο λέγανε παλιά, οπότε κοπιάστε και λίγο. Αυτό πάει πιο πολύ και στον MK86 που λέει ότι φοβάται τον μάστορα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mitsopoulos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31174 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

mk86 έγραψε: ποιο ειναι το απιθανο; να μην πιανει αυτα που λεει;

αυτο δεν ειναι με βεντιλατερ για να στελνει γρηγορα αερα;

βασικα παλι στο invicta καταληγω..αλλα εχω αμφιβολιες για το ποσο καλα θα μου το περασει ο μαστορας..


Απίθανο είναι γιατί δεν λέει ούτε μάρκα. Απίθανο είναι γιατί δεν έχει κανένα πιστοποιητικό που να επιβεβαιώνει ότι είναι 15kW όπως λέει, και όχι 5. Απίθανο είναι γιατί δεν ξέρεις πόση απόδοη έχει, οπότε μπορεί να καίει 5 κιλά ξύλο την ώρα, μπορεί και 15, για να βγάλει αυτά τα 15kW. Απίθανο είναι γιατί αν δεν βγάλει ζέστη η εστία, το βεντιλατέρ και 3000 κυβικά την ώρα να είναι, χλιαρό αέρα θα σπρώχνει. Απίθανο είναι γιατί αν το πάρεις, το τοποθετήσεις και δεν ζεστάνει, δεν είναι τοστιέρα να το βάλεις πάλι στο κουτί του και να το πας πίσω.

Τέτοια τζάκια, τα παίρνεις αν πρώτα το έχει πάρει ο γείτονας, ο ξάδερφος, ο φίλος και δεις πόσο ζεσταίνουν και πόσο καταναλώνουν. Εκτός αν είσαι τόσο ευκολόπιστος και θες να κάνεις εσύ τον δοκιμαστή της παρέας και αν σου κάτσει σου έκατσε.


οχι ουτε ευκολοπιστος ειμαι ουτε τπτ..και τον δοκιμαστη δεν προτιθεμαι να τον κανω..

νομιζα η μαρκα του ειναι ΟΕΜ. αλλα δεν την ξερω..

η μονη διαφορα δλδ του μονομπλοκ απο το foyer ειναι οτι το 1ο εχει βεντιλατερ και εχει δημιουργησει γυρω απο το μαντεμι ενα χωρο για να ζεσταινει τον αερα και τον στελνει με αεραγωγους πανω..

τα παλια τα μαντεμενια τζακια τι διαφορα εχουν αν ειναι απο τα foyer..ετσι δεν ειναι κ αυτα;

ζεσταινουν τον χωρο πανω απο τη φουσκα και δινουν τον αερα απο τις περσιδες..ουτε βεντιλατερ ουτε τπτ..


οι τοσες ερωτησεις ειναι γτ κοπιαζω να τα μαθω ετσι ωστε να μη μου λεει οτι να ναι ο μαστορας που θα φερω..


αληθεια παντως εκτιμω τη βοηθεια σου
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mk86.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31176 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ανοιχτά foyer είναι. Αλλά σπάνια θα δεις σωστή εγκατάσταση. Ακόμα και να έχουν πάνω περσίδα, σπάνια θα έχει και κάτω. Έχουν μόνο την πίσω είσοδο κρύου αέρα. Οπότε δεν έχουν ροή, γιατί ροή δημιουργείται μονο αν είσοδος έξοδος είναι στον ίδιο χώρο, όχι μία μέσα μία έξω. Άσε που σαν ανοιχτά, καίνε 4-5 φορές πάνω από τα κλειστά, ενώ ρουφάνε και 5 φορές παραπάνω τον ζεστό αέρα του δωματίου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mk86

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31179 από gounoman
Απαντήθηκε από gounoman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
www.afoikamatsou.gr/?p=productsMore&iPro...vision-totale-668256

τι λετε για αυτή την κασέτα? αφρό για ορφοδιαμέρισμα 106 τ.μ με μέτρια μόνωση? 15οο€ μόνο αγορά. αξίζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.644 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ