Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21685 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα κι εδώ.
Καταρχάς, συγχαρητήρια στην ομάδα συντονιστών και μελών για το πλήθος πληροφοριών που προσφέρουν.
Μετά απο το διάβασμα όλου του νήματος, έχω κι εγώ δυο ερωτησούλες.

α) Έχει χρησιμοποιήσει κανείς καμινάδα χτιστή απο τούβλα για μια προσωπική και πρακτική άποψη? (αυτού του τύπου www.kebe-sa.gr/gr/chimney.htm) Ρωτάω γιατί σε σχέση με καμινάδα inox διπλού τοιχώματος & μονωμένη, η τιμή πρέπει να είναι σαφώς μικρότερη.
β) Έχει κανείς υπ'όψην τα τζάκια Kombi για να μοιραστεί τα φώτα του? (από τη μία οι πληροφορίες στο site είναι ύποπτα λίγες, από την άλλη είναι κατασκευαστές λεβητών νερού και αέρα με στερεά καύσιμα).

Αναφέρω ότι δεν είμαι κάτοχος ούτε καν κατοικίας ακόμη και οι ερωτήσεις μου έχουν σκοπό ενημέρωσης και προσχεδιασμού.

Φιλικά, Θόδωρας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21691 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Grecu_ έγραψε: Καλησπερα κι εδώ.
Καταρχάς, συγχαρητήρια στην ομάδα συντονιστών και μελών για το πλήθος πληροφοριών που προσφέρουν.
Μετά απο το διάβασμα όλου του νήματος, έχω κι εγώ δυο ερωτησούλες.

α) Έχει χρησιμοποιήσει κανείς καμινάδα χτιστή απο τούβλα για μια προσωπική και πρακτική άποψη? (αυτού του τύπου www.kebe-sa.gr/gr/chimney.htm) Ρωτάω γιατί σε σχέση με καμινάδα inox διπλού τοιχώματος & μονωμένη, η τιμή πρέπει να είναι σαφώς μικρότερη.
β) Έχει κανείς υπ'όψην τα τζάκια Kombi για να μοιραστεί τα φώτα του? (από τη μία οι πληροφορίες στο site είναι ύποπτα λίγες, από την άλλη είναι κατασκευαστές λεβητών νερού και αέρα με στερεά καύσιμα).

Αναφέρω ότι δεν είμαι κάτοχος ούτε καν κατοικίας ακόμη και οι ερωτήσεις μου έχουν σκοπό ενημέρωσης και προσχεδιασμού.

Φιλικά, Θόδωρας


Καλησπερα κυριε Θοδωρε

Οι καμιναδες INOX ειτε μονου τοιχωματος ειτε διπλου τοιχωματος ειναι πιο ασφαλεις απο τις καμιναδες που λετε
Σε παραδοσιακο τζακι μπορει και να τα τοποθετουσα με μεγαλη επιφυλαξη
Στα ενεργειακα τζακια με τιποτα γιατι θα ανοιγανε σαν τριανταφυλλο
Για τα υπολοιπα που λετε δεν εχω απαντηση

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21695 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε: Καλησπερα κυριε Θοδωρε

Οι καμιναδες INOX ειτε μονου τοιχωματος ειτε διπλου τοιχωματος ειναι πιο ασφαλεις απο τις καμιναδες που λετε
Σε παραδοσιακο τζακι μπορει και να τα τοποθετουσα με μεγαλη επιφυλαξη
Στα ενεργειακα τζακια με τιποτα γιατι θα ανοιγανε σαν τριανταφυλλο
Για τα υπολοιπα που λετε δεν εχω απαντηση


Ξεκινάω με το παράπονο, όχι και κύριος! :lol:
Παραμερίζοντας την ευκολία καθαρισμού, το θέμα είναι βασικά η θερμοκρασία καυσαερίων και η καταπόνηση του υλικού της καπνοδόχου, σωστά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21706 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η δυσκολία καθαρισμού θα φέρει επικαθήσεις και οι επικαθήσεις θα φέρουν κάποια στιγμή ανάφλεξη. Οπότε είναι πρωτίστως θέμα ασφαλείας.

Η ευκολότερη/ασφαλέστερη λύση είναι inox/πετροβάμβακας/χτίσιμο με τούβλα, μέχρι 1-1.5 μέτρο πάνω από την σκεπή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21707 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τον καθαρισμό τον παραμέρισα γιατί τον θεωρώ αυτονόητο. Λεία επιφάνεια η μία, ζαγρέ η άλλη, περισσότερο αδυναμία καθαρισμού είναι, όχι δυσκολία.
Στο θέμα της τουβλοκαμινάδας, ένας φίλος έβαλε σε λέβητα pellet αλλα καθώς το σπίτι είναι ακόμα γιαπί τον έκαψε πολύ λίγο, οπότε εμπεριστατωμένη γνώμη από του χρόνου.
Κι εγώ κοιτάζω λίγο με υποψία τα τούβλα λόγω υπερβολικά μικρής τιμής (για Φ210 βγαίνουν τα τούβλα τιμή λιανικής γύρω στα 13,3ευρώ / μέτρο - τιμές ρουμανίας). Δηλωμένη μέγιστη τιμή καυσαερίων 418C με εθνική πιστοποίηση...
Προσωπικά, θεωρώ ιδανική την διπλή καμινάδα inox τοποθετημένη εξωτερικά (ευκολία καθαρισμού, πιθανή αρχιτεκτονιά σε σπίτι μοντέρνου ύφους, τυχούσες απώλειες θα είναι εκτός κατοικήσιμου χώρου κ.α.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21880 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε: Σε λιγες μερες μερες ξεκιναω την τοποθετηση του τζακιου www.invicta-sa.com/portail/fr/produits/c...0-grande-vision.html

θα καληψω ολους τους τοιχους με πετροβαμβακα;
χρειαζ
ετα
ι καποιο βαψιμο,επεξεργασια οι τοιχοι πριν μπη ο πετροβαμβακας;

στο αρχειο της γραφη οτι χρειαζεται 8dm στην εισοδο για ανακυκλωση και 24dm για εξοδο δηλ;
ευχαριστω


καποια βοηθεια εδω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.530 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ