Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20798 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kosmidis80 έγραψε: Βλέπεις αγορασα ξυλολεβητα για να καλύπτω το σύνολο του σπιτιού μου με τα σώματα που υπάρχουν. Τρεις ορόφους 180μ2 με ένα τζάκι, απλά δεν γινεται!


Και καλα εκανες , τωρα αν εννοεις , 3 οροφοι απο 180 , ναι μαλλον δεν γινετε !
Αν εννοεις ομως 3 * 60 και το συνολο ειναι 180 , τοτε φιλος γινετε , με νερα ανετα , με αερα λιγο δυσκολο , αναλογα και το σπιτι !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20811 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Βλέπεις αγορασα ξυλολεβητα για να καλύπτω το σύνολο του σπιτιού μου με τα σώματα που υπάρχουν. Τρεις ορόφους 180μ2 με ένα τζάκι, απλά δεν γινεται!


Και καλα εκανες , τωρα αν εννοεις , 3 οροφοι απο 180 , ναι μαλλον δεν γινετε !
Αν εννοεις ομως 3 * 60 και το συνολο ειναι 180 , τοτε φιλος γινετε , με νερα ανετα , με αερα λιγο δυσκολο , αναλογα και το σπιτι !


Τρεις οροφοι απο 60μ2.

βρε αυτο σου εγραψα με αερα απλα ΔΕΝ γινεται οτι και να λεμε! Γι αυτο θα βαλω τον λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20812 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
3x60 γίνεται και με αέρα, αλλά έχεις διαφορές αρκετές από όροφο σε όροφο. Το δοκίμασα μιά μέρα με 2-3 βαθμούς εξωτερική καίγοντας μόνο το τζάκι του κάτω ορόφου από το πρωί και το απόγευμα είχα κάτω 26 στον μεσαίο 21-22 και στον πάνω 18-19. Το πρόβλημα είναι στην μετακίνηση του ζεστού αέρα στους άλλους ορόφους. Αν το τζάκι είχε μπει κατά την κατασκευή του σπιτιού, θα υπήρχαν αεραγωγοί που θα κάναν ικανή την ρύθμιση της παροχής ζέστης ανά όροφο. Όπως το βλέπω το σπίτι μου τώρα, πάνω από 4-5 kW ανά όροφο δεν ζητάει, οπότε αν μπορούσαν να ισορροπήσω τις θερμοκρασίες, θα ζεσταινόταν μιά χαρά. Τώρα πλέον σοφότερος, μάλλον θα τραβούσα αεραγωγό για τον κάτω όροφο από το τζάκι του μεσαίου, τρυπώντας την πλάκα με καροτιέρα και βάζοντας μοτέρ αναρρόφησης με δικό του κοντρόλλερ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20821 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε: Ενοοω πως χωρις τον εναλλακτη θα ειχες την extra θερμανση απο την πολυ ζεστη inox σωληνα της καμιναδας απο την οποια θα ζεστενοταν ο αερας ο οποιος ανεβαινει περνωντας πρωτα εξωτερικα της εστιας ενω τωρα με τον εναλλακτη ο αερας βρισκει την κρυα εξωτερικη επιφανεια του εναλλακτη αρα λογικα θα χανει θερμοκρασια.

Έχει μια λογική αυτο που λες, αλλά αν τα "ζυγίσεις" νομίζω οτι ο εναλλάκτης ειναι πιο αποδοτική λύση.

Τι εννοεις γιοκ ,καιγεται ο εναλλακτης ή απλα δεν αξιοποιειται?

Ο εναλλάκτης ειναι ένας σωλήνας με διπλό τοίχωμα. Δεν μπορει να καει απλά δεν αξιοποιείται. Δες και εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=1222&Itemid=53#1933

Εντελώς φιλικά θα σου πρότεινα να διαβάσεις ό,τι μπορείς από το νήμα και θα μάθεις-καταλάβεις πολλά πράγματα. Εγώ το έχω διαβάσει 2-3 φορές και χρησιμοποιώ συχνά και την αναζήτηση οπότε μου λύνονται αρκετές απορίες
;)

Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by GeoTa.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20828 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και αλλη ερωτηση :lol:
Αυτο invicta-sa.com/portail/images/stories/in...hniques/627544PC.pdf , τι σημαινει το "post combustion" ?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20831 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δευτερογενής καύση. Το εξηγώ τι κάνει στο τόπικ αγοράς νέας ενεργειακής εστίας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.553 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ