Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20742 από thalassolykos
Απαντήθηκε από thalassolykos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα σε όλους,
διάβασα με ενδιαφέρον αρκετές σελίδες από το παρών θέμα και λέω να βάλω μια ενεργειακή κασέτα στο τζάκι μου.
Έχω ένα ερώτημα για τους γνώστες:
-Το τζάκι μου είναι ήδη παλαιού τύπου ενεργειακό από μαντέμι με αεραγωγούς. Δηλαδή έχει εξωτερικό αεραγωγό που περνά πίσω από την μαντεμένια πλάτη του τζακιού, ζεστένει τον αέρα και τον βγάζει στα πλαινά λίγο πάνω από την εστία.
-Είναι σωστό να βάλω την κασέτα χωρίς μόνωση ώστε να λειτουργεί παράλληλα και το παλαιό σύστημα όταν ζεστένεται το μαντέμι;
-Αλλιώς, πόσο σωστό είναι να αφήσω το μαντέμι με μόνωση πετροβάμβακα δεδομένου ότι θέλω να αποφύγω την ατσαλιά του γκρεμίσματος της υπάρχουσας κασέτας μαντεμιού με τον αεραγωγό; Απ' ότι θυμάμαι η εν λόγω παλαιά κασέτα είναι ογκώδης και είναι πιθανόν να απαιτείται γερό γκρέμισμα που μπορεί να μην γίνεται κιόλας!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20745 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kosmidis80 έγραψε:

Στο θεμα μας :

Τι μου δειχνεις την φωτο, ωραια τεχνοτροπια σου κανανε, ε και? To τζακι που ειναι? ο εναλλακτης? το δικτυο μεταφορας αερα με αγωγους στα δωματια?

Το συστημα μεταφορας αερα στα δωματια μπορεις να μας το παρουσιασεις? Τι υλικα χρειαστηκες και πως αποδιδει?


Ολα φιλος τα εφτοιαξα μονος μου . Την τεχνοτροπια που την βλεπεις ????????Ο εναλλακτης ειναι μεσα , δεξια αριστερα εχει απο 3 περσιδες ! 2 απο το τζακι , 2 απο τον εναλλακτη και 2 εκτονωσης !
Αναποδα ,εκτονωσης απο πανω προς τα κατω , ο ενας 5 εκτατοστα κατω απο το νταβανι , και ο αλλος 30 ποντους ποιο κατω! Γενικα ομως δεν εχω φοτος ,απο μεσα , τωρα για τους αεραγωγους , δωσμου εμαιλ , να σου τραβιξω ενα βιντεακι !και 2 που πανε στα πανω δωματια ! Αλλιως ελα απο εδω να δεις μονο σου :p
Τα υλικα τα εχω πει πολλες ,φορες , και ποσο κοστιζουν το καθενα ! Δεν μας παροκολουθεις ! Μεχρι για μοτερ εχω πει και για κοντρολερς ! Τεσπα αν θες κατι ποιο ιδιαιτερο για τις τιμες , ρωτα να σου πω !
Το λερου λαρισας παντος , ποτε δεν ειχε εναλλακτη , πατε στον Σιναπαλο να παρετε δεν εχει αλλου , και εκει μετα απο παραγγελια !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20760 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

Στο θεμα μας :

Τι μου δειχνεις την φωτο, ωραια τεχνοτροπια σου κανανε, ε και? To τζακι που ειναι? ο εναλλακτης? το δικτυο μεταφορας αερα με αγωγους στα δωματια?

Το συστημα μεταφορας αερα στα δωματια μπορεις να μας το παρουσιασεις? Τι υλικα χρειαστηκες και πως αποδιδει?


Ολα φιλος τα εφτοιαξα μονος μου . Την τεχνοτροπια που την βλεπεις ????????Ο εναλλακτης ειναι μεσα , δεξια αριστερα εχει απο 3 περσιδες ! 2 απο το τζακι , 2 απο τον εναλλακτη και 2 εκτονωσης !
Αναποδα ,εκτονωσης απο πανω προς τα κατω , ο ενας 5 εκτατοστα κατω απο το νταβανι , και ο αλλος 30 ποντους ποιο κατω! Γενικα ομως δεν εχω φοτος ,απο μεσα , τωρα για τους αεραγωγους , δωσμου εμαιλ , να σου τραβιξω ενα βιντεακι !και 2 που πανε στα πανω δωματια ! Αλλιως ελα απο εδω να δεις μονο σου :p
Τα υλικα τα εχω πει πολλες ,φορες , και ποσο κοστιζουν το καθενα ! Δεν μας παροκολουθεις ! Μεχρι για μοτερ εχω πει και για κοντρολερς ! Τεσπα αν θες κατι ποιο ιδιαιτερο για τις τιμες , ρωτα να σου πω !
Το λερου λαρισας παντος , ποτε δεν ειχε εναλλακτη , πατε στον Σιναπαλο να παρετε δεν εχει αλλου , και εκει μετα απο παραγγελια !



Κι ομως σας παρακολουθω απο την αρχη του ποστ, αλλά αυτό που σου λέω είναι να ετοιμάσεις μια πλήρη παρουσίαση με το τζακι και την τοποθετηση οπως την αναφερεις, να βαλεις και το βιντεακι που λες, ετσι ωστε να είναι ενας οδηγός για άτομα που θα θελήσουν να μεταφέρουν αέρα σε δωμάτια. Στην παρουσίαση να βάλεις ξανά και την λίστα υλικών, όπως και κόστη για να είναι πλήρης.

Εγώ να έρθω Λάρισα για να το δω, δεν έχει νόημα. Το τζακι υπάρχει εδω και τρια χρονια, αλλά δεν με ενδιαφέρει να ζεσταθώ με αυτό. Μονο επικουρικα μπορεί να δουλέψει.
Βλέπεις αγορασα ξυλολεβητα για να καλύπτω το σύνολο του σπιτιού μου με τα σώματα που υπάρχουν. Τρεις ορόφους 180μ2 με ένα τζάκι, απλά δεν γινεται!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20767 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αύριο πρωί πάω για αγορά Leroy.εκτός από την selenic θα χρειαστώ και :
πετροβαμβακα
2 φύλλα γυψοσανιδα
4 στρωτήρες γυψοσανιδας + τις λάμες για ενδιάμεση στήριξη
βίδες
σιλικόνη και ταινία αλουμινίου ή μόνο πυραντοχη σιλικόνη και σφικτηρες για την ένωση των σωλήνων?
3,5-4 μέτρα σωλήνα καμινάδας inox. μονού τοιχώματος παίρνω?(ταρατσα εχω, χωρίς ψηλότερο κτήριο σε ακτινα 50μ,άρα κάπου 1,5μ πάνω στην ταράτσα καμινάδα αρκεί, συμφωνα με οδηγίες invicta..)
καπέλο παίρνω απλό?

και ένα πρόχειρο σχέδιο πως θα το τοποθετήσω .κάθε συμβουλή-διόρθωση δεκτή :)
αποστάσεις εστίας-τοιχου, πάχος πετροβαμβακα, περσίδες σύμφωνα με της οδηγίες εγκατάστασης του invicta 700 GV..

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20776 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Αυτό με τη απόδοση δεν το επιασα. Ο εναλλάκτης γενικά εκμεταλλεύεται τα καυσαέρια που ηδη φύγανε απο την εστία και πάνε προς την έξοδο της καπνοδόχου. Αυτά έχουν μια Α θερμοκρασία που ζεσταίνουν το εσωτερικό του εναλλάκτη και αυτός με τη σειρά του ζεσταίνει τον αέρα που του στέλνεις. Ο εναλλάκτης θεωρώ δεν επηρρεάζει την απόδοση της εστίας.


Ενοοω πως χωρις τον εναλλακτη θα ειχες την extra θερμανση απο την πολυ ζεστη inox σωληνα της καμιναδας απο την οποια θα ζεστενοταν ο αερας ο οποιος ανεβαινει περνωντας πρωτα εξωτερικα της εστιας ενω τωρα με τον εναλλακτη ο αερας βρισκει την κρυα εξωτερικη επιφανεια του εναλλακτη αρα λογικα θα χανει θερμοκρασια.

GeoTa έγραψε: Αν κοπεί το ρευμα δε λειτουργει το βαρελάκι/βεντιλατερ για να στειλεις αερα αρα εναλλακτης γιοκ


Τι εννοεις γιοκ ,καιγεται ο εναλλακτης ή απλα δεν αξιοποιειται?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20795 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: σου εστειλα mail φιλε


αν θες στειλε και μενα στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.568 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ