Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17253 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστερη δεν με πειραζει (λογο κοστος)να μπει μονοφατση και στο πλαι θα βαλω μαρμαρα απο του αδελφου μου το τζακι που θα τα βγαλει,οντος τα 9kw μου φαινονται λιγα,καλυτερα να κοψω το μαρμαρο και να βαλω λιγο μεγαλυτερη,το δευτερο δωματιο εχει αποσταση 1 μετρο οριζοντια και 2,20 καθετα και αλλους 20 ποντους επανω δηλ. συνολο 3-3,50 μετρα αποσταση,τα ξυλα που πηρα ειναι κομενα πριν κανα 2μηνο και τα εχω βαλει εξω να λιαζονται,μεχρι τον Νοεμβριο ποση υγρασια να εχουν?
Ολα τα ξυλα οπως τα βλεπω εχουν εσωτερικα σχισηματα.
Δεν με πειραζει να κοψω 4-5 πόντους από την πάνω μετώπη καλυτερα κιολας για να εχω μεγαλυτη εστια αλλα και η invicta και η Edilkamin Riga μπορει να βγαζουν περισσοτερα kw αλλα αν δεν κανω λαθος δεν εχουν δευτερογενή καύση (χρειαζετε τοσο η δευτερογενής καύση?) και εχουν στα χαρτια πολυ μεγαλυτερη καταναλωση.
Για την Edilkamin Riga(την γλυκοκοιταζω) δεν βρισκω πουθενα αποδοση π.χ σε %,η 49ρα μια χαρα μου φαινετε αλλα δεν το βλεπω να υπαρχει κοντα στο χιλιαρικο που λες,βρηκα εναν τιμοκαταλογο του 2010 και την εχει 1440 την διφατση,την ecostar την εχει 855 ευρω τοτε και σημερα η πιο φθηνη τιμη ειναι στα 951 αρα κοντα στα 1500-1600 θα παιζει η Riga.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17254 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φυσικά και θα έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση, αφού η μία έχει 12 και ή άλλη 14kW, δεν γίνεται απευθείας σύγκριση. Αν θες να συγκρίνεις, κοιτάς την απόδοση. Εκεί όπως είπα έχει υπεροχή η Nordica, αλλά μόνο όταν τα ξύλα είναι κάτω από 20% για να κάνει δευτερογενή. Η δευτερογενής καύση δίνει 5-6% παραπάνω απόδοση και μείωση 50-60% στο μονοξείδιο του άνθρακα. Το χαμηλό μονοξείδιο δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα, γιατί δεν το απαιτεί η ελληνική νομοθεσία όπως σε άλλες χώρες. Ή πρακτική διαφορά απόδοσης, θα είναι περίπου 6-7€ ανά τόνο, δηλαδή αν κάψεις πχ πέντε τόνους φέτος, το Nordica θα σου γλυτώσει σύνολο 30-40€. Δεν μου φαίνεται κάνα σημαντικό ποσό, μπρος τον φόβο να ψάχνεσαι για συμπλήρωμα από αερόθερμα/πετρέλαια στα ψοφόκρυα. Επίσης εμένα δεν μου αρέσει ένα μηχάνημα (είτε είναι μίξερ, είτε αυτοκίνητο), να δουλεύει όλη την ώρα τέρμα γκάζια για να κάνει την δουλειά του. Μου δίνει την εντύπωση ότι θα ψοφήσει πιό γρήγορα από ένα άλλο που δουλεύει με καλύτερη ρέγουλα.

Λογικά τα δικά σου ξύλα αφού είναι ήδη σκασμένα, θα είναι κάτω από 20% τον Οκτώβριο. Έχω μεσέδες που μόλις αρχίσαν να σκάνε και το υγρασιόμετρο τους δείχνει στο 27-28%, οπότε σε κάνα δυό μήνες θα έχουν πέσει τουλάχιστον ένα 10%, οπότε θα είναι εντάξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17255 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αρα να κοιταω προς το invicta που εχει και τα kw της και εχει και 1050 ευρω!
Το θεμα ειναι οτι εχει υψος 55 ποντους υψος (61,5 με το κοματι που μπαινει η καπνοδοχος)και θελει οντος κοψιμο καμια 7-8 ποντους για να μπει,προχθες που ρωτησα τον πωλητη εαν μπορω να παραγγειλω την κοντη εκδοση www.invicta-sa.com/portail/en/component/...0-compact-520-c.html
μου ειπε οχι πουλαμε μονο οτι εχουμε,παιρνουμε συγκεκριμενους κωδικους μοντελων!
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17256 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
55 εκατοστά ύψος έχει η Grande Vision. 61.5 είναι όταν τοποθετηθεί εκ των υστέρων το καπέλο για την σύνδεση της καμινάδας. Το έχει λάθος στο site και σωστά στο pdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17257 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Ελλαδαρα αθανατη!
www.leroymerlin.fr/mpng2-front/pre?idEIP...03&xtor=AL-511537609
Κανω καποιο λαθος η οντος η Invicta 700 Grande vision Turbo κοστιζει 599ευρω στο leroy Γαλλιας?

Το ΦΠΑ στην Γερμανία είναι 15% και στην Ελλάδα 23%. Άρα μιλάμε για μικρότερη διαφορά στην τιμή. Αν η Γερμανία είχε 23% τότε θα πωλούσε το ίδιο τζάκι στα 640€. Αν υπολογίσεις και τις διαφορές στην φορολογία στην Ελλάδα, τζάμπα πουλάει. Μόνο το αγγελιόσημο θα κοστίζει καμιά 15αρια ευρώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17258 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΣΟΡΡΥ το ειδα και το διορθωσα!
Μια χαρα μου φαινετε και με 6 ατοκες,θα με καλυψει για τα 100 μετρα (χονδρικα)που θελω?
Τα βεντιλατερ αλλαζουν με μεγαλυτερα λες γιατι υπαρχουν μεταΛικα ανεμηστηρακια που βγαζουν μεχρι και 200κυβικα αερα www.sunon.com.tw/products/pdf/ACFAN/DP12038.pdf,τετοιο πηρα εγω για το αεροθερμο του τζακιου 14 ΕΥΡΩ .
Παροχη για εξωτερικο αερα εχει η κασετα της INVICTA?
Και σορρυ ξανα για το ολο πριξημο!
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.221 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ