Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15283 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
vasilisgr
σιγουρα ειναι για την καυση αυτο ο σωληνας,μηπως ειναι για το αεροθερμο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15284 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: να ρωτησω και κατι αλλο βρε παιδια,οποιος γνωριζει....το τζακι παιρνει εξωτερικο αερα με σωληνα και επειδη ειναι μακρια και κανει γωνιες εχει βαλει ενα μοτερ κατω απο την εστια συνδεδεμενο με το σωληνα εισαγωγης εξωτερικου αερα.Αυτο το μοτερ πως πρεπει να δουλευει???αυτοματα? μηχανικα? γενικα ποιος ειναι ο καλλιτερος τροπος λειτουργειας του?φανταζομαο οτι αυτο ειναι μονο για να παρεχει οξυγονο στη εστια για την καυση,ετσι ειναι?


Αυτός είναι ο αέρας που πηγαίνει στον θερμοθάλαμο προς θέρμανση και αποστολή μέσα στο δωμάτιο. Μπορείς να βάλεις έναν απλό διακόπτη, αλλά θα δουλεύει μόνο full, ή να βάλεις ροοστάτη, είτε χειροκίνητο, είτε αυτόματο με αισθητήρα (Tiemme FC-810). Διάβασε τις πρώτες σελίδες του topic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15285 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε: γεια σας τελικα η αγορα εγινε ειναι αυτο.Foyer 1 face INVICTA 6270-44 15.0 Kw.
μπορω να φτιαξω ενα θερμοθαλαμο γυρω απο την εστια, σαν κασσετα δηλ,τι υλικο να βαλω; μαυρη λαμαρινα κανη η θα εχω προβλημα οσμων, ειναι υγεινη;
προσπαθω να μην βαλω πετροβαμβακα για μονωση καποιο αλλο υλικο ξερετε;
η κατασκευη θα γινη οπως του asteri με εναλλακτη,η διαφορα θα ειναι στο θερμοθαλαμο.
καθε βοηθεια δεκτη.
ευχαριστω.

καμμια ιδεα εδω παιδια;


Ο πετροβάμβακας για να βγάλει οσμή (λυώνουν οι συνδετικές ρητίνες), πρέπει να τον πας στους 200 βαθμούς, πράγμα αδύνατο σε foyer, όσο χαζομάρα και να έχεις κάνει με τις περσίδες, πάνω από 140-150 δεν πάει. Αν ντε και καλά θες να βάλεις λαμαρίνα, βάλε λευκή, δεν έχει θέμα με οσμές. Να δω βέβαια πως θα κάνεις στεγανό θερμοθάλαμο σε foyer, πρέπει να πιάνει γύρω-γύρω, ακόμα και από κάτω από την εστία, όπου θα πρέπει να αφήσεις μόνο μιά τρύπα για να συνδεθεί το βεντιλατέρ που θα σπρώχνει τον αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15288 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καταλαβα asteris
θα βγαλω φωτο για οποια βοηθεια χρειαστω.
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15291 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εχω διαβασει σχεδον ολο το topic και για αυτο εχω απορια....και εγω νομιζα οτι ειναι για το αεροθερμο δηλαδη απο την περσιδα παν να δινει ωθηση το βεντιλατερ αλλα μου ειπε οτι δεν θα μου εβαζε καθολου μοτερ αλλα επειδη ειναι μακρια παροχη του εξωτερικου αερα και κανει και γωνιες η σωληνα θα βαλει μοτερ για να ειναι σιγουρος...

αστεριε μιας και εισαι πολυ εμπειρος,οπως εχω πει εβαλα εστια laudel 80αρα με εξαφανιζομενη πορτα,θα ζεστανει καλα μονοκατοικια 85 τ.μ παλια με παραθυρα διπλα αλουμινιου αλλα χωρις μονωση στους τοιχους?θα προτεινες την εγκατασταση ενναλακτη και σωληνων -μοτερ για τα δωματια?
βοηθα γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15292 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
bill
εμενα σε laudel foyer μου εκανε θερμοθαλαμο με λαμαρινα και τον εντυσε ολο με ytong,δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο αλλα αυτο μου εκανε δες και τις φωτο που εχω ανεβασει.Αυτος μου ειπε οτι δεν χρησιμοποιει πετροβαμβακα ποτε αλλα μονο ytong
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.539 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ