Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14920 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ότι έχει κάτω από 0.2% μονοξείδιο στο user manual, είναι δευτερογενούς. Φαίνεται και από τις τρύπες που έχουνε στην πλάτη της εστίας.

Για διαθεσιμότητα θα πάρεις το Leroy και θα ρωτήσεις για το μοντέλο 6769-00, μόνο αυτοί ξέρουν τι έχουν στην αποθήκη. Το τι υπάρχει στην βιτρίνα είναι άλλο πράμα, μπορεί να είναι πουλημένο πχ.

Μοντέλα με είσοδο αέρα δεν είδα ακόμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14931 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Διάβασε όλο το topic από την αρχή. Δεν μπορείς να συγκρίνεις βάρη, το συγκεκριμένο τζάκι έχει βάση, θερμοθάλαμο, μηχανισμό συρόμενης πόρτας, μοτέρ κλπ, όταν η Selenic 700 είναι σκέτο foyer. Πάχος εσωτερικού μαντεμιού πόσο είναι, που το γράφει? Το βεντιλατέρ δεν είναι απόδειξη αποδοτικής λειτουργίας, αν η εστία δεν βγάζει αρκετή ζέστη, κρύο αέρα θα σου πετάει, δες τα post του Ερημίτη.

Η δε πιστοποίηση είναι ολίγον γιούχου, γιατί δεν έχει ούτε απόδοση τοις εκατό, ούτε μονοξείδιο του άνθρακα, ούτε θερμοκρασία εξόδου καυσαερίων. Το δε 21kW δεν ξέρουμε τι ισχύς είναι. Αν είναι η θερμική, δηλαδή το πόσα ξύλα την ώρα μπορεί να κάψει, δεν λέει κάτι, γιατί αν πχ έχει απόδοση 50%, τότε στον χώρο δίνει 10.5kW. H Selenic 700 δίνει 14 στον χώρο. Η Turbo vision 800 που είναι πιό κοντά στα κυβικά της εστίας που δείχνεις (80cm), είναι 18kW στον χώρο. Το ότι 21 την έβγαλαν οι βούλγαροι, με κάνει ακόμη πιό κακόπιστο προς την πραγματική της απόδοση. Έχει πάμπολες βουλγάρικες εστίες που είναι σαν τενεκέδες με πόρτα και δηλώνουν ότι νάναι από αποδόσεις, έως και 84% έχω δει να δηλώνουν, που δεν τα βγάζουν ούτε τα καλύτερα τζάκια της Ιταλίας...

Εγώ στην θέση σου θα την σκεφτόμουνα μόνο αν ακούσω αποδόσεις και καταναλώσεις από κάποιον που την έβαλε. Οι περισσότεροι που βάλαν ελληνικά τζάκια, δυστυχώς παγώσανε τον χειμώνα που μας πέρασε...


Για το πάχος του μαντεμιού μου είπαν ότι είναι 10εκ ενώ της Invicta είναι 7-8 εκ. Για την απόδοση μου είπαν ότι είναι 70%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14945 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Tα Invicta έχουν 9mm. Οτιδήποτε πάνω από 8-8.5, είναι καλό. Την απόδοση μένει και να την αποδείξουν, στα λόγια όλα ωραία είναι. Αν θες να γίνεις δοκιμαστής τους, γίνε. Δεν ξέρεις, μπορεί και όντως να είναι καλό. Εγώ θα προτιμούσα κάτι πιό σίγουρο.

Πόσο καλή τιμή σου κάνουν, κάτω από χιλιάρικο? Γιατί Selenic 700 + εναλλάκτης + μοτέρ 500κμ, με βεβαιωμένη ισχύ 14kw και απόδοση πάνω από 80%, τόσο κάνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14949 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
για 75τμ σπιτικο μετα απο μελετη του χωρου σκεφτηκα να το γκρεμισω ολο το παλιο παραδοσιακο τζακι..
και σε μια εκθεση που εγινε στα γιαννενα ειδα αυτο
www.lanordica-extraflame.com/it/caminett...olare-70-piano_p9079
και το ερωτευτικα.!!!νομιζω σε σχεση με την κασετα αυτη www.lanordica-extraflame.com/it/caminett...o-70-ventilato_p9070 η διαφορα στην πραξη ηταν μεγαλη η focolari ξεσκιζε(καυσιμο μπριγκετα και τα2).Μηπως ειναι υποκοιμενικα λιγο τα νουμερα στα kw που βγαζει η καθε εταιρια?(και οι 2 δινουν 9kw). η focolari ειχε και το θερμοθαλαμο ενσοματομενο και το μοτερ το μαμα (800μ2). www.exaitalia.com/product/1104/Focolare-...riscalda-258-mc.html (στο τελος τα δειχνει σ εικονες.)
για την ιστορια τιμες κασετας 1000ευρα,και focolari 900 εστια + εξτρα τον θερμοθαλαμο και το μοτερ αλλα 500ευρα..
και λεω εγω τωρα...
1 ερωτημα
μηπως ειναι υπερβολη η 14kw της Foyer 700 Sélénic για 210μ3.
2 ερωτημα
γιατι εχουν τοσο διαφορα στα kw 2 εστιες www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/676900.pdf
www.tzaki-shop.gr/nordica.html?page=shop..._id=5&category_id=18
σχεδον ισαξιες σε διαστασεις και βαρη?τοσο μαγκες ειναι οι γαλλοι σε σχση με τους ιταλους?
μηπως εχουν διαφορετικες παραμετρους στις μετρησεις τους..?κατι δεν ταιριαζει

la nordica 600 tondo
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14951 από jimopoulos
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #14952 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
asterι
στη πρωτη φωτογραφια ειναι το τζακι μου, στη δευτερη η κουζινα και στο βαθος οι πορτες για τα υπνοδωματια και στην τριτη το σαλονι,κατα τη γνωμη σου ποσα kw χρειαζομαι?στα δωματια μεσα θα φτασει καθολου θερμανση ή αδικοσ κοπος?
Last edit: 12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.558 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ