Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #10204 από genon
Απαντήθηκε από genon στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

dmtr έγραψε:

Asteris έγραψε:
Τα τζάκια κάνουν ότι θα έκανε και οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχης ισχύος πηγή θέρμανσης. Ούτε θαύματα, ούτε τραγωδίες. Απλά καίνε φτηνό καύσιμο. Οποιαδήποτε πραγματικά 14kW εστία να έβαζα, είτε σόμπα, είτε λέβητα, είτε πέλλετ, φαντάζομαι την ίδια δουλειά θα έκανε. Εγώ διαφημίζω το Invicta, όχι γιατί κάνει θαύματα, αλλά γιατί παρόλη την χαμηλή τιμή του, φαίνεται ότι τα νούμερά του ισχύουν και βγάζει πραγματικά την ζέστη που υπόσχεται. Φαντάζομαι δεν είναι το μόνο που επιβεβαιώνει τα νούμερά του, αλλά εν τέλει το έχουμε ήδη 4-5 άτομα και οι απόψεις συγκλίνουν και νομίζω ότι μπορείς να πεις ότι δεν έχει άλλο φτηνότερο σε τέτοια απόδοση. Μετά από 3-4 χρόνια θα μπορούμε να πούμε και για την αξιοπιστία του, οπότε θα φανεί αν χτυπήσαμε λαβράκι (εγώ με τα 9mm πάχος του μαντεμιού του, είμαι σχεδόν σίγουρος).


Το ίδιο πράγμα λέμε Αστέρη με άλλα λόγια. Απλά εγώ τόνισα ότι για το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψη και τον περιβάλλοντα χώρο και τις απώλειες του. Ας μη τα φορτώνουμε όλα, καλά ή κακά στις εστίες.


Διαβάζουμε συνέχεια εδώ μέσα για προβλήματα ανθρώπων, που με το τζάκι των 10-15kW που βάλανε, δεν μπορούν να ζεστάνουν τα 30-40 τετραγωνικά του σαλονιού, ούτε στους 19-20 βαθμούς. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Πιό πριν πως τα 2-3 σώματα του καλοριφέρ, μισής θερμιδικής αξίας από το τζάκι, πήγαιναν τον χώρο στους 22+ ? Αν το σπίτι έχει τεράστιες απώλειες, το ίδιο θα συμβαίνει και για το τζάκι και για το καλοριφέρ. Δεν μπορεί το καλοριφέρ με την μισή ισχύ να ζεσταίνει τον χώρο και το τζάκι όχι. Τα δωμάτια στα δέκα μέτρα, ίσως να ζορίζεται, αλλά το σαλόνι, που κανονικά θέλει 4-5kW, δεν γίνεται να του δίνεις 10-15 και να μην πηγαίνει στους 25 βαθμούς. Και από σκέτο τούβλο να είναι το σπίτι, στον χώρο που δίνεις 2-3kW ανά 10τμ, θα έπρεπε να κάνεις χαμάμ από την ζέστη...



ΣΩΣΤΟ.Εντάξει το σπίτι μπορεί να είναι σχεδόν εικοσαετίας με μια τυπική μόνωση αλλα όταν δουλεύουν τα καλοριφέρ στα χαλαρά έχουμε 21 βαθμούς,και ολόκληρη μαούνα να μην μπορεί να ζεστάνει 60τμ? ναι το δέχομαι τα ξύλα είναι υγρά,μα και μπρικέττες που δοκίμασα δεν είδα καμμιά διαφορά.Το γελoίο του θέματος είναι οτι μετά απο εμένα την ίδια εστία έβαλε και ο κουνιάδος μου(ίδιος τοποθέτης, τα ίδια ξύλα πήραμε απο ξυλέμπορα, αυτός είχε 23 βαθμούς και χωρίς να την μπουμπουνίζει οπως εγώ.)Τι να πω δεν ξέρω,εχω σκεφτεί και την λύση του εξωτερικού βεντιλατέρ που ανέφεραν και οι φίλοι πιο πάνω,www.makrismotors.gr/lisis-spiti2_gr.php αλλά θα υπάρξει διαφορά? θα έχει απόδοση? ή τζάμπα έξοδα ακόμα μια φορά?
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by genon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #10206 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για να σκάει μέσα η φούσκα, σημαίνει ότι θέλει πιό γρήγορη ροή αέρα. Έξοδος επάνω 70x30cm και κάτω είσοδος το μισό. Μέτρα πόσο έχεις τώρα και πες μας.

Ο κουνιάδος τι είδε και πήγε και έβαλε στον ίδιο τζακά, τις εκπληκτικές θερμοκρασίες σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #10208 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

NISO έγραψε: Χαίρετε. Μήπως μπορεί κανείς να μου προτείνει ένθετες εστίες με σχετικά καλή απόδοση οι οποίες να έχουν υποδοχή για να τροφοδοτείται ο θάλαμος καύσης με αέρα από τον εξωτερικό χώρο? θέλω να αναβαθμίσω το παλιό μου τζάκι(πυρότουβλο) το οποίο αν και εχει μια παροχή Φ120, η οποία έρχεται από το φωταγωγό που ειναι διπλα στο τζάκι και καταλήγει στο κέντρο της εστίας, δεν του φτάνει και πρέπει να έχω μια ανάκλιση για να μην καπνίζει.Φοβάμαι λοιπόν οτι και κασσέτα να βάλω, ενδέχεται πάλι να χρειαστεί να αφήνω κάπου ανοιχτά για να λειτουργήσει σωστά, με αποτέλεσμά να εισέρχεται μέσα στο σπίτι κρύος αέρας.
Ευχαριστώ!


Η invicta 700 vision totale έχει γύρω στα 1100 ευρώ στο leroy και είναι δυνατή. Το φ120 απ΄εξω θα επαρκεί είτε για την καύση έιτε για την κυκλοφορία του θερμού, όχι και για τα δύο. Σε αυτή την κασέτα θα φέρεις το φ 120 μπροστα στο σταχτοδοχείο και θα τραβάει από εκεί. Οι περισσότερες κασέτες έχουν βεντιλατέρ μπροστά κάτω από την πόρτα και τραβούν άερα απο εκεί. Επιθυμητό είναι όμως να ανανεώνεται ο αέρας στο σπίτι, ιδίως αν έχεις καλή μόνωση, οπότε αν τραβάς αέρα για καύση και θέρμανση από μέσα θα έχεις πρόβλημα. Υπάρχουν κασέτες που καίνε αέρα από μέσα και φέρνουν από έξω για να ζεστάνουν (όπως οι jolly mec).
Στην τελική η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ένα foyer με βεντιλατέρ που θα παίρνει άερα από μέσα και από έξω (ρυθμιζόμενο με κλαπέ) και να φέρνεις αέρα από ξεχωριστή τρύπα από έξω για την καύση. Διάβασε στις πρώτες σελίδες του νήματος για να καταλάβεις.
Όσον αφορά το κάπνισμα τα ενεργειακά αφού τα ανάψεις και πετύχεις την επιθυμητή θερμοκρασία, κλείνεις τα κλαπέτα και η καύση επιβραδύνεται οπότε οι απαιτήσεις σε αέρα είναι μικρότερες και λόγω της πόρτας που κλέινει αεροστεγώς, οι πιθανότητες για να καπνίσει είναι πολύ μικρές.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NISO

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #10209 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Για να σκάει μέσα η φούσκα, σημαίνει ότι θέλει πιό γρήγορη ροή αέρα. Έξοδος επάνω 70x30cm και κάτω είσοδος το μισό. Μέτρα πόσο έχεις τώρα και πες μας.

Ο κουνιάδος τι είδε και πήγε και έβαλε στον ίδιο τζακά, τις εκπληκτικές θερμοκρασίες σου?


Πάλι καλά να λεέι που του κουνιάδου δουλεύει αλλίως θα τα άκουγε για τα καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #10210 από genon
Απαντήθηκε από genon στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Για να σκάει μέσα η φούσκα, σημαίνει ότι θέλει πιό γρήγορη ροή αέρα. Έξοδος επάνω 70x30cm και κάτω είσοδος το μισό. Μέτρα πόσο έχεις τώρα και πες μας.

Ο κουνιάδος τι είδε και πήγε και έβαλε στον ίδιο τζακά, τις εκπληκτικές θερμοκρασίες σου?


Τα τζάκια τα παραγγείλαμε μαζί το καλοκαίρι,με διαφορά ενα 20ημερο.Το δικό μου στήθηκε πρώτο και μέσα στον Αύγουστο που το δοκιμάσαμε ΟΝΤΩΣ έβγαζε πολύ ζέστη!!!! :cheer: (Έξοδος επάνω 70x30cm και κάτω είσοδος το μισό. Μέτρα πόσο έχεις τώρα και πες μας)Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σε αυτό? τι εννοείς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #10212 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τι μέγεθος είναι οι περσίδες εισαγωγής και εξαγωγής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.205 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ