Φωτογραφία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82046 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Φωτογραφία
Από τη άλλη όμως όταν παρουσιάζουμε μία φωτογραφία που δεν είναι δική μας καλό είναι να αναφέρουμε και το όνομα του φωτογράφου έστω ως μια αφορμή για κάποιον που του αρέσει να δει και άλλες εικόνες του.Και ας μην ξεχνάμε πως κάποιοι φωτογράφοι βγάζουν το ψωμί τους με τις εικόνες τους,ας το σεβαστούμε.Είναι πολύ άσχημο να ανακαλύπτεις ότι φωτογραφίες σου υπάρχουν κάπου χωρίς να αναφέρετε,τουλάχιστον, ο δημιουργός

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82114 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Φωτογραφία

georgepap31 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

georgepap31 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


500px.com/photo/3098111

το ειπαμε αναλυτικα,πιο αναλυτικα δεν γινεται.λεει πουθενα ποιανου ειναι,οτι δεν ειναι δικη μου? μας ζαλισες αρκετα...οσα δεν πιανει η αλεπου...τους επεισες ολους,ε μ ε ν α δ ε ν μ ε π ε ι θ ε ι ς...σαν παιδακι κανεις..αντε


Λυπάμαι που έμπλεξα σε τέτοια αντιπαράθεση με σένα εδώ, δεν είχα καμμία όρεξη για κάτι τέτοιο, μόνο που έχω ένα ελλάτωμα: δεν μπορώ το ψέμα και την παραπλάνηση όταν σερβίρονται μέσω διαδικτύου. ΟΚ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες αλλά μην τις οικειοποιείσαι κιόλας.
Η συγκεκριμένη με το πουλί στη βροχή, είναι του Mikael Sunderg, ενόε κωφάλαλου φωτογράφου που ζεί στη Στοκχόλμη. Το λίνκ που παράθεσα από κάτω (500px.com/photo/3098111) σε πηγαίνει κατ ευθείαν στην ιστοσελίδα όπου ο εν λόγω φωτογράφος παραθέτει αυτήν τη φωτογραφία στο διαδίκτυο, και μάλιστα αν προσπαθήσεις να κάνεις δεξί κλικ πάνω της για αντιγραφή, σου βγαίνει ένα μύνημα που λέει "Ει! αυτή η φωτογραφία είναι του Mikael Sunderg.
Εσύ προφανώς ούτε καν δεν μπήκες στον κόπο να δείς, ή δεν ξέρεις αγγλικά, αλλιώς δεν θα έγραφες "πού το λέει πως η φωτογραφία δεν είναι δική μου" κλπ. Ε ναι λοιπόν, η φωτογραφία ΔΕΝ είναι δική σου. Δεν έχεις ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις φωτογραφίας, όταν δεν ξέρεις τι είναι στραβός ορίζοντας ή όταν λες ότι "βγάζεις" τις καλές φωτογραφίες με την "καλή μηχανή" του αδελφού σου κι άλλα τέτοια. Δεν λεχεις αναφέρει καν σε τόσα ποστ που κάνεις, τί μηχανή χρησιμοποιείς, σε ποιό μέρος τράβηξες κάποιες φωτογραφίες, με τι ρυθμίσεις κλπ. Αυτά, ένας μυημένος δεν θα τα παρέλειπε, αλλά εσύ ήρθες κατά τύχη εδώ και επειδή σου αρέσει είτε να μαζεύεις κάρμα είτε εγκωμιαστικά σχόλια, κάθεσαι και παραμυθιάζεις και παραμυθιάζεσαι με ξένες φωτογραφίες.
Και μπορεί όλοι οι άλλοι εδώ είτε από λεπτότητα είτε απο απροσεξία να μη μιλάνε, αλλά όχι και να μας τη λες από πάνω. Αυτό είναι θρασύτητα και δεν πρέπει σιωπώντας να σου δίνουμε κίνητρα να τη συνεχίσεις. Αυτό δεν κάνει καλό ούτε σε μας ούτε σε σένα, να υιοθετήσεις το στύλ του τύπου "με ξένα κόλλυβα...".
Σταμάτα λοιπόν το παραμύθι και μάθε να φέρεσαι με ειλικρίνεια.

Α! μάθε και λίγο φωτογραφία...

Μικροί μεγάλοι στα καφενεία...


Δεν μπορείς να πείσεις αυτούς που ξέρουν από φωτογραφία μέσα απο δώ για το επίπεδό σου


επειδη το παιζεις εξυπνος αλλα δυστυχως...πρωτον ξερω πολυ καλα αγλικα,δευτερον μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις,δεν ειναι κακο,αλλα δεν ειπα οτι δεν ξερω τι σημαινει στραβος οριζοντας,αλλα το τι εννοουσε γιατι εμενα μου φαινοταν ισιος,και πως εσυ που λες οτι δεν αφηνε να αντιγραψεις την φωτο εγω την αντεγραψα? και γιατι δεν την αντεγραψε αυτος που λες? και η αλλη με τον 'στραβο' οριζοντα πως ειναι σε τοσα πολλα σαιτ που μονος σου εδειξες?καποιος απο ολους την εχει τραβηξει και οι υπολοιποι την ανεβασαν, και δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου πω καθε φορα το μερος οπως λες ουτε τι μηχανη χρησιμοποιω και ναι το επιπεδο μου ειναι πολυ καλυτερο απο το δικο σου,και οσο για τα εγκωμια που λες λιγο με ενδιαφερουν αλλα φαινεται πως σε πειραξανε...ειπαμε ολοι οι ειδικοι στην Ελλαδα ειναι μαζεμενοι και να μην σε αφορα το τι ποσταρω εγω κοιτα τα δικα σου....και μην αγχωνεσαι,τους επεισες ολους εγω δεν πειθομαι,καλο το παραμυθι σου αλλα δεν υπαρχει δρακος....
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kobra2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82116 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτογραφία
Για να επανέλθουμε στο θέμα, οι παρακάτω φώτο είναι απο Βουδαπέστη τραβηγμένες απο μένα το 2011 και επεξεργασμένες με το πρόγραμμα που μου πρότεινε ο φίλος Ευθυμιου (Dynamic-Photo HDR)


Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε





Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82122 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Φωτογραφία
Ενα ενδιαφέρον θέμα, με αφορμή το σχόλιο του Γιάννη περί αληθινής φώτο η όχι, είναι να ανεβάσουμε από το διαδίκτυο ορισμένες φωτογραφίες που μπορεί το θέμα τους να είναι αληθινό, αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι προϊόν φωτομοντάζ που απλά εντυπωσιάζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82124 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτογραφία
Και συνεχίζω με τις παρακάτω που είναι χωρίς επεξεργασία


Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε




Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82139 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία
πολύ όμορφες οι φωτογραφίες Γιώργο. Το HDR δίνει μιά πολύ εντυπωσιακή άποψη, ειδικά στα σύννεφα. Παίζοντας μαζί του θα βρεις όμορφα πράγματα, όπως και μιά εντυπωσιακή "φυσικότητα" (ειδικά σε νερά). Λίγο τσίμπημα στην οξύτητα χρειάζεται συχνά. Προσωπική μου (και μόνο) άποψη για τη χρήση του, γενικά στο "skin" το surface smoothness προς τα δεξιά και το dramatic light στο ελάχιστο..
Επειδή γενικά εξισορροπεί το φως λίγο σκοτείνιασμα από το gamma (επάνω αριστερά) καλό είναι.. :)
Εξαιρετικές και οι χωρίς....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ