Φωτογραφία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #81769 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Φωτογραφία

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Θα πάρουμε.. θα πάρουμε... μάτι!!!!! :evil: :evil:

Δεν νομίζω πραγματικά να χει λόγο να συνεχίσει οτιδήποτε άλλο!!!! Να θαυμάσουμε απλά φωτογραφίες θέλουμε.. να κάνουμε αναφορά (σε "κάποια" συνέχεια σε κάποιους μεγάλους φωτογράφους.... αν θέλετε...) δείχνοντας και δείγματα της δουλειάς τους... να παρακινήσουμε με οποιονδήποτε τρόπο πρώτα τη συμμετοχή και μετά τη διαδικασία για όσους θέλουν ν ασχοληθούν περισσότερο. Τις όποιες πραγματικά λίγες γνώσεις έχω, ευχαρίστως να τις μοιραστώ, αλλά και γιατί όχι να δεχθώ απόψεις από άλλους φίλους..
Μακάρι οποισδήποτε φίλος να καταφέρει κάτι σαν επάγγελμα από τη φωτογραφία, αλλά ξέρω πως είναι δύσκολο και κυρίως δέχεται μεγάλο ανταγωνισμό.
Οι ασπρόμαυρες φωτό που μπήκαν εδώ, είναι θαυμάσιες και χαίρομαι που μπορέσαμε να τις θαυμάσουμε.
Ας συνεχίσουμε... το καφενείο μας, με πλουραλισμό σε θέματα και ιδέες, να χει και λίγο διαφορετικό για όσους... ενδιαφέρον... :)

προλαβε να κατοχυρωσεις τα πνευματικα σου δικαιωματα, γιατι αν αρχισουν να κυκλοφορουν οι φωτο σου,που ειναι πολυ ωραιες,δεν θα ειναι δικες σου.. :P :P ;)
αυτα και τελος,δεν ξανασχολουμαι ουτε ξαναβαζω φωτο,και οσο για τις αποδειξεις,προτιμω να αφησω μερικους να ειναι εξυπνακηδες..τελος
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kobra2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #81808 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Φωτογραφία
@ ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
φιλε ανεβαζω αυτη μονο για να σου πω οτι αν εισαι και της θαλασσας μπορεις με μια θηκη(την ειχα παρει 30 ευρω) να βγαζεις και υποβρυχιες.παρε μια απλη μηχανη μην τυχον και παθει κατι να μην σε νοιαζει και θα βγαλεις πολλα ωραια.δυστυχως για να χωρεσει εδω την μικρυνα παρα πολυ
(δεν μου την ανεβαζει..θα ξαναπροσπαθησω αυριο)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kobra2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82006 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Φωτογραφία

kobra2 έγραψε:

georgepap31 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


500px.com/photo/3098111

το ειπαμε αναλυτικα,πιο αναλυτικα δεν γινεται.λεει πουθενα ποιανου ειναι,οτι δεν ειναι δικη μου? μας ζαλισες αρκετα...οσα δεν πιανει η αλεπου...τους επεισες ολους,ε μ ε ν α δ ε ν μ ε π ε ι θ ε ι ς...σαν παιδακι κανεις..αντε


Λυπάμαι που έμπλεξα σε τέτοια αντιπαράθεση με σένα εδώ, δεν είχα καμμία όρεξη για κάτι τέτοιο, μόνο που έχω ένα ελλάτωμα: δεν μπορώ το ψέμα και την παραπλάνηση όταν σερβίρονται μέσω διαδικτύου. ΟΚ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες αλλά μην τις οικειοποιείσαι κιόλας.
Η συγκεκριμένη με το πουλί στη βροχή, είναι του Mikael Sunderg, ενόε κωφάλαλου φωτογράφου που ζεί στη Στοκχόλμη. Το λίνκ που παράθεσα από κάτω (500px.com/photo/3098111) σε πηγαίνει κατ ευθείαν στην ιστοσελίδα όπου ο εν λόγω φωτογράφος παραθέτει αυτήν τη φωτογραφία στο διαδίκτυο, και μάλιστα αν προσπαθήσεις να κάνεις δεξί κλικ πάνω της για αντιγραφή, σου βγαίνει ένα μύνημα που λέει "Ει! αυτή η φωτογραφία είναι του Mikael Sunderg.
Εσύ προφανώς ούτε καν δεν μπήκες στον κόπο να δείς, ή δεν ξέρεις αγγλικά, αλλιώς δεν θα έγραφες "πού το λέει πως η φωτογραφία δεν είναι δική μου" κλπ. Ε ναι λοιπόν, η φωτογραφία ΔΕΝ είναι δική σου. Δεν έχεις ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις φωτογραφίας, όταν δεν ξέρεις τι είναι στραβός ορίζοντας ή όταν λες ότι "βγάζεις" τις καλές φωτογραφίες με την "καλή μηχανή" του αδελφού σου κι άλλα τέτοια. Δεν λεχεις αναφέρει καν σε τόσα ποστ που κάνεις, τί μηχανή χρησιμοποιείς, σε ποιό μέρος τράβηξες κάποιες φωτογραφίες, με τι ρυθμίσεις κλπ. Αυτά, ένας μυημένος δεν θα τα παρέλειπε, αλλά εσύ ήρθες κατά τύχη εδώ και επειδή σου αρέσει είτε να μαζεύεις κάρμα είτε εγκωμιαστικά σχόλια, κάθεσαι και παραμυθιάζεις και παραμυθιάζεσαι με ξένες φωτογραφίες.
Και μπορεί όλοι οι άλλοι εδώ είτε από λεπτότητα είτε απο απροσεξία να μη μιλάνε, αλλά όχι και να μας τη λες από πάνω. Αυτό είναι θρασύτητα και δεν πρέπει σιωπώντας να σου δίνουμε κίνητρα να τη συνεχίσεις. Αυτό δεν κάνει καλό ούτε σε μας ούτε σε σένα, να υιοθετήσεις το στύλ του τύπου "με ξένα κόλλυβα...".
Σταμάτα λοιπόν το παραμύθι και μάθε να φέρεσαι με ειλικρίνεια.

Α! μάθε και λίγο φωτογραφία...

Μικροί μεγάλοι στα καφενεία...


Δεν μπορείς να πείσεις αυτούς που ξέρουν από φωτογραφία μέσα απο δώ για το επίπεδό σου

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82014 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Φωτογραφία

georgepap31 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

georgepap31 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


500px.com/photo/3098111

το ειπαμε αναλυτικα,πιο αναλυτικα δεν γινεται.λεει πουθενα ποιανου ειναι,οτι δεν ειναι δικη μου? μας ζαλισες αρκετα...οσα δεν πιανει η αλεπου...τους επεισες ολους,ε μ ε ν α δ ε ν μ ε π ε ι θ ε ι ς...σαν παιδακι κανεις..αντε


Λυπάμαι που έμπλεξα σε τέτοια αντιπαράθεση με σένα εδώ, δεν είχα καμμία όρεξη για κάτι τέτοιο, μόνο που έχω ένα ελλάτωμα: δεν μπορώ το ψέμα και την παραπλάνηση όταν σερβίρονται μέσω διαδικτύου. ΟΚ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες αλλά μην τις οικειοποιείσαι κιόλας.
Η συγκεκριμένη με το πουλί στη βροχή, είναι του Mikael Sunderg, ενόε κωφάλαλου φωτογράφου που ζεί στη Στοκχόλμη. Το λίνκ που παράθεσα από κάτω (500px.com/photo/3098111) σε πηγαίνει κατ ευθείαν στην ιστοσελίδα όπου ο εν λόγω φωτογράφος παραθέτει αυτήν τη φωτογραφία στο διαδίκτυο, και μάλιστα αν προσπαθήσεις να κάνεις δεξί κλικ πάνω της για αντιγραφή, σου βγαίνει ένα μύνημα που λέει "Ει! αυτή η φωτογραφία είναι του Mikael Sunderg.
Εσύ προφανώς ούτε καν δεν μπήκες στον κόπο να δείς, ή δεν ξέρεις αγγλικά, αλλιώς δεν θα έγραφες "πού το λέει πως η φωτογραφία δεν είναι δική μου" κλπ. Ε ναι λοιπόν, η φωτογραφία ΔΕΝ είναι δική σου. Δεν έχεις ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις φωτογραφίας, όταν δεν ξέρεις τι είναι στραβός ορίζοντας ή όταν λες ότι "βγάζεις" τις καλές φωτογραφίες με την "καλή μηχανή" του αδελφού σου κι άλλα τέτοια. Δεν λεχεις αναφέρει καν σε τόσα ποστ που κάνεις, τί μηχανή χρησιμοποιείς, σε ποιό μέρος τράβηξες κάποιες φωτογραφίες, με τι ρυθμίσεις κλπ. Αυτά, ένας μυημένος δεν θα τα παρέλειπε, αλλά εσύ ήρθες κατά τύχη εδώ και επειδή σου αρέσει είτε να μαζεύεις κάρμα είτε εγκωμιαστικά σχόλια, κάθεσαι και παραμυθιάζεις και παραμυθιάζεσαι με ξένες φωτογραφίες.
Και μπορεί όλοι οι άλλοι εδώ είτε από λεπτότητα είτε απο απροσεξία να μη μιλάνε, αλλά όχι και να μας τη λες από πάνω. Αυτό είναι θρασύτητα και δεν πρέπει σιωπώντας να σου δίνουμε κίνητρα να τη συνεχίσεις. Αυτό δεν κάνει καλό ούτε σε μας ούτε σε σένα, να υιοθετήσεις το στύλ του τύπου "με ξένα κόλλυβα...".
Σταμάτα λοιπόν το παραμύθι και μάθε να φέρεσαι με ειλικρίνεια.

Α! μάθε και λίγο φωτογραφία...

Μικροί μεγάλοι στα καφενεία...


Δεν μπορείς να πείσεις αυτούς που ξέρουν από φωτογραφία μέσα απο δώ για το επίπεδό σου




Και που ξέρεις αν ο kobra δεν είναι ο Sunderg; :woohoo:

Χαλαρώστε παιδιά. Καλύτερα να μη το συνεχίσετε. Είπατε και οι δυο τις απόψεις σας κι ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Ας μη χαλάσει ένα τόσο ωραίο θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82029 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία
Χαλαρώστε παιδιά. Καλύτερα να μη το συνεχίσετε. Είπατε και οι δυο τις απόψεις σας κι ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Ας μη χαλάσει ένα τόσο ωραίο θέμα...[/quote]

Κατ αρχήν να πω πως συμφωνώ με την άποψη σου.. και κυρίως να μη χαλάσει ένα όμορφο θέμα.
Καθώς πολλά έχουν γίνει στο internet, δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει και να μπορούμε να απαντήσουμε σε μιά άποψη του ποιός πήρε από ποιόν και υποθέτω πως όλες οι συζητήσεις δε θα καταφέρουν να δώσουν κάτι τελικό.

η ουσία για μένα λέει πως η συγκεκριμένη φωτό είναι πραγματικά εξαιρετική, διαχρονική μιά από τις καλύτερες που προσωπικά έχω δει. Μπορώ να πω "μπράβο" που υπάρχει.
Πολλές φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί "κατά λαθος", πολλές "έτυχε". Παράδειγμα η περιφημη φωτό της ειρήνης, που δείχνει το στρατιώτη να πέφτει από τη σφαίρα... που στη πράξη (οι Κασσάνδρες) λένε πως απλώς σκόνταψε και ο φωτογράφος τον τράβηξε τη στιγμή εκείνη.
Εύχομαι να υπάρχουν τέτοιες δημιουργίες, να παρακινούν και να δίνουν τροφή για όσους ενδιαφέρονται..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #82036 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Φωτογραφία
Ας μη χαλάσει ένα τόσο ωραίο θέμα.
Σίγουρα ναι, συμφωνώ.
Αλλά
Εξίσου σημαντικό για μένα πάντως είναι να ξέρω τον δημιουργό.
Αλλο πράγμα είναι να γνωρίζω πως ο Γιαννης ο Ευθυμίου έχει τραβήξει αυτές τις υπέροχες φώτο που βλέπω και άλλο να ξέρω πως είναι φώτο που του άρεσαν και μας τις δείχνει.

Επεξεργασία
Χρησιμοποίησα το δικό σου όνομα Γιάννη Ευθυμίου προς αποφυγή της συνέχισης της κουβέντας που γίνεται σε προηγούμενα ποστ και όχι επειδή έχω κάποια αμφιβολία για την προέλευση των όσων υπέροχων εικόνων μας δείχνεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.171 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ