Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58922 από sotiri
Απαντήθηκε από sotiri στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ
ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΑΣ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ
Την υπόθεση ανακάλυψε και παρουσίασε ο Γιώργος Παπαδάκης στην πρωινή του τηλεοπτική εκπομπή
ΣΑΣ ΤΟ ΠΡΟΩΘΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.
Είναι περίπου 24% επί της Αξίας του Ρεύματος....

Παράνομα και χωρίς οι καταναλωτές να έχουν ιδέα τι πληρώνουν, η ΔΕΗ εισπράττει δικό της ”χαράτσι” το οποίο αναφέρεται στους λογαριασμούς της σαν ” ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ -Ν.2773/99 άρθρο 29″ το οποίο το υπολογίζει με άγνωστο ποσοστό επί της αξίας του καταναλωθέντος ηλεκτρικού ρεύματος!

Υποτίθεται ότι με τα χρήματα αυτά (κανείς δεν γνωρίζει πόσα συγκεντρώνονται κάθε φορά…) καλύπτονται όσοι είναι εντεταγμένοι στο “κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ” κ.λ.π.

Το άρθρο 29 του Νόμου 2773/99, όμως, έχει καταργηθεί από τον Αύγουστο του 2010, με νεότερο νόμο που έχει δημοσιευθεί κανονικά και στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως!

Αυτό σημαίνει ότι η είσπραξη του “χαρατσιού” αυτού είναι -τουλάχιστον τυπικώς- παράνομη και εφ όσον ασκηθούν οι νόμιμες διαδικασίες, η ΔΕΗ θα υποχρεωθεί στην επιστροφή των παρακρατηθέντων παρανόμως χρημάτων. ( εκτός αν σπεύσει η “κυβέρνηση” να καλύψει την παρανομία με νομικά εφευρήματα…)!


ΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ ΓΕΙΤΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ
ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΙΚΟΜΑΝΗΣ
*KOLOMBOS TRAVEL GROUP*
ΜΑΡΑΘΙΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑ ΤΗΛ. 2662052400
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sotiri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58931 από sotiri
Απαντήθηκε από sotiri στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΕΛ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΜΕ ΥΠΕΡΥΘΡΕΣ??? ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ?? ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΦΘΗΝΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ?? ΣΥΜΦΕΡΕΙ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • dmtr
  • Το Άβαταρ του/της dmtr Συντάκτης θέματος
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Παίζω Μπριτζ = Κρατάω το Αλσχάιμερ μακριά μου
Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #58957 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Sotiri,
καλωσόρισες.
Σε παρακαλώ πολύ μπορείς να γράφεις με μικρά;
Στη γλώσσα του διαδικτύου τα κεφαλαια σημαίνουν φωνάζω, και όπως καταλαβαίνεις δεν έχουμε κανένα λόγο να φωνάζουμε:)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59093 από hoping
Απαντήθηκε από hoping στο θέμα Re: Υπέρυθρα πάνελ
( εκτός αν σπεύσει η “κυβέρνηση” να καλύψει την παρανομία με νομικά εφευρήματα…)!

Είναι σίγουρο. Ποιός δεν θυμάται τον Β.Βενιζέλο να αγορεύει για το πόσο παράνομη είναι η είσπραξη του χαρατσιού μέσω της ΔΕΗ, και μια εβδομάδα μετά να ωρύεται για το πόσο απαραίτητη και εύλογη είναι η είσπραξη του χαρατσιού μέσω της ΔΕΗ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59162 από hoping
Απαντήθηκε από hoping στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Σόμπες υγραερίου έχεις σκεφτεί; Αποδίδουν θαυμάσια, πολύ γρήγορα, και δεν σε περιμένει λογαριασμός στο τέλος του μήνα. Μιλάω βέβαια μόνο για κεραμικές (4.200W). Το μείον είναι πως δεν διαθέτουν θερμοστάτη, όμως θυμάμαι όταν ήμουν φοιτήτρια και έπρεπε να ξυπνήσω στις 6:15, ξυπνούσα 5 λεπτά νωρίτερα, άναβα τη σόμπα στο μἐγιστο, και μετά σηκωνόμουν και το δωμάτιο ήταν ζεστό. Αγόρασα την πρώτη το 1980 με τα πρώτα λεφτά που έβγαλα από τη δουλειά μου, για να ζεσταίνω το δωμάτιό μου, αφού το σπίτι ήταν "ψυγείο" και ποτέ δεν άντεχα το κρύο. Αυτή τη στιγμή έχουμε τρεις: από μία σε κάθε υπνοδωμάτιο, που ανάβουν περίπου 30΄ πριν πάμε για ύπνο (δωμάτια 14 τ.μ περίπου και αμόνωτοι τοίχοι και οροφή), και μία στο καθιστικό που χρησιμοποιούμε όλη την ημέρα, δηλ. την ανάβουμε λίγο το πρωί, και από το μεσημέρι μέχρι να πάμε για ύπνο. Το 2003 που η Αττική θάφτηκε στο χιόνι, το σπίτι δεν ήταν ψυγείο: ήταν κατάψυξη, και τα παιδιά μικρά, μας έσωσαν, αφού την κεντρική θέρμανση απλώς την πληρώναμε χωρίς να αποδίδει τίποτα. Σωτήρια και στο μπάνιο. Αφού μετακινείται, μπαίνει στο μπάνιο 10΄ πριν από εμάς, γιατί πώς να γδυθείς στους 13οC; Μόνο μειονέκτημα: δεν πιστεύω πως είναι ασφαλές να καίνε χωρίς την παρουσία ανθρώπου στο σπίτι, αν κι έχουμε ξεχάσει σόμπα ανοιχτή όλη τη νύχτα, με μόνη συνέπεια μια γλυκιά ζέστη στο δωμάτιο που ξεχάστηκε.
Τώρα πια, με την κρατούσα κατάσταση, έχω προσέξει πάρα πολλά μαγαζιά (βενζινάδικα, μπακάλικα, κάβες, ψιλικατζίδικα, κ.λ.π. όχι μόνο να πουλάνε, αλλά να παραδίδουν στο σπίτι φιάλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #59168 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Για πες ομως και ποσο εχει η φιαλη ?? :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ