Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44001 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Ελπιζω τωρα με τον συνδιασμο πελετ και κλιματιστικων να μου βγει φθηνοτερα ο χειμωνας.
Ειδη παρατηρησα μια αλλαγη στη καταγραφη των κιλοβατωρων ημερησιων-νυχτερινων.
Περσι ειχα αναλογια 66,6 προς 33,3,τωρα βρισκομαι στο 60 προς 40 και ελπιζω στο 50 προς 50.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44010 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

Ximonas έγραψε: ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΡΚΕΤΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ!

Απλά να πω φίλε, ότι το να μου δίνεις αρνητικό στο κάρμα χωρίς να επιχειρηματολογείς καν, ή με το να με αμφισβητείς, σημαίνει οτι είτε είσαι έμπορος αλλου είδους θερμανσης ή ευχαριστημένος με αυτό το που θερμαίνεσαι. Και μόνον για αυτό πάρε και συ ενα αρνητικό κάρμα απο μένα.

Το οτι δεν συμφωνείς μαζί μου δεν σημαίνει ότι εισαι και σωστότερος. Για να με πείσεις για το προιον που υποστηρίζεις, θα μας το αποδείξεις με οικονομικά στοιχεία για να ωφεληθούμε όλοι.

Δηλώνω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ κανενός είδους ενέργειας, απλά το συγκεκριμένo blog αφορά την υπέρυθρη θερμανση και συζητάμε τα υπέρ και τα κατά. ΕΣΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΜΠΟΡΑΣ?

Αν εσένα σε βολεύει (αραγε είσαι έμπορος τζακιών πέλετ κτλ) επειδή από το site σου πουλάς πέλετ και οχι και υπέρυθρα, αυτό δεν σημαίνει οτι το προιον σου είναι οικονομικότερο των εναλλακτικών μορφών ενέργειας.

ΕΠΙΣΗΣ, κάποιος εγραψε

"Γιατί μου φαίνεται ότι διαβάζω διαφημιστικό φυλλάδιο;
Προφανώς όλα τα είδη θέρμανσης έχουν θετικά και αρνητικά. Το πετρέλαιο είναι ακριβό, τα καυσόξυλα απαιτούν και χειρονακτική εργασία, πέλετ υπάρχουν καλά και λιγότερα καλά. Μου φαίνεται περίεργο που παρουσιάζονται τα υπέρυθρα πάνελ μόνο με τα θετικά τους (γιατί σίγουρα έχουν κάποια). Κάποια αρνητικά δεν υπάρχουν?"

Εγώ εγραψα κάποια θετικά στοιχεία, οποιος έχει αρνητικά στοιχεία για την υπέρυθρη να τα καταθέσει.

Πάντως απο οικονομικής απόψεως, και ο λέβητας πετρελαίου ή αερίου κατά καιρους θέλει αντικατάσταση(βγαίνουν και πιο αποδοτικοί) αρα πάντα να υπολογίζουμε και το κόστος αντικατάστασης τους, και να το διαιρούμε ανα το έτος και να το προσθετουμε στο κόστος κατανάλωσης πετρελαίου ετησίως, μια διάρκεια ζωής συγκεκριμένη στην επένδυση θερμανσης!

Οσο για τα πέλετ και τα ξύλα απαιτούν χειρωνακτική εργασία πολλές φορές την ημέρα και χώρο που πλέον μας το χρεώνει το κράτος μεσω των χαρατσιών και των δημοτικών τελών.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ Η ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ πχ 5 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΠΕΛΕΤ ΤΟΝ ΚΑΥΣΤΗΡΑ Η' ΞΥΛΑ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΠΧ 3 ΩΡΕΣ, ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ 3h X 5€ = 15€/ΗΜΕΡΑ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ!!! ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΤΕ ΠΕΛΕΤ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΟΡΙΟ ΣΑΣ.

ΑΡΑ ΠΕΛΕΤ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΣΥΜΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ




Η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το ψέμα. Περιμένουμε από εσένα, που όπως φαίνεται το κατέχεις άριστα το θέμα των πάνελ, να μας πεις εκτός από τα πλεονεκτήματα που υποστηρίζεις ότι έχουν, να μας πεις αν υπάρχουν μειονεκτήματα. Και αν ναι, ποια.
Επίσης, το παράδειγμα με τις εργατοώρες είναι ατυχές...
Οσο για τα δημοτικά τέλη, δε νομίζω να νοίκιασε κάποιος οικόπεδο ή... αγροτεμάχιο για να βάλει τα ξύλα του. Σε 10 τετραγωνικά έχω βάλει όλα τα ξύλα μου για τον φετινό χειμώνα, όπως υποθέτω έχουν κάνει κι όλοι οι υπόλοιποι.
Αν βέβαια επιμένεις για τα πάνελ, μπορείς να μας πεις και από ποιο κατάστημα μπορούμε να τα προμηθευτούμε...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44018 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

Ximonas έγραψε: @giogud

Δεν πρότεινα φθηνοconvectors, θερμαντικά λαδιού ή αλογονου ή οτιδηποτε άλλο απλά γιατί καταναλώνουν πολύ χωρίς να κάνουν δουλειά μόνιμης θερμανσης.

Ναι ειμαι υπέρ του πέλετ ή του ξύλου, αλλά μόνον άν εχετε χώρο για ξύλα ή εκατοντάδες κιλά σακιά πέλετ, και μόνον αν το πέλετ εχει 15 cents το κιλό και το ξύλο έχει 80-100 ευρώ ο τόνος.

Εάν δεν έχετε ενεργειακό τζάκι μαντεμένιο (60-80% απόδοση) με ανεμιστήρα και λέβητα νερού,
Εάν το πέλετ το αγοράζετε 30 cents το κιλό
Εάν το ξύλο το αγοράζετε 200-300 ευρώ τον τόνο και μάλιστα με σίγουρα 10-15% υγρασία
Εάν δεν εχετε γαιδουρινή υπομονή και γερές πλάτες αρκούδας για να κουβαλατε τόνους ξύλων και σακιών πέλετ ΤΟΤΕ

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΠΕΛΕΤ ακόμα και να οριακά συμφέρουν σε καποιες περιπτώσεις.

Ο συνδυασμός ενεργειακών πηγών ίσως να ήταν συμφερότερος

ΕΠΙΣΗΣ, ΤΑ ΗΛΙΑΚΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ. ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΛΙΟ ΤΙΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΕΣ ΜΟΥΝΤΕΣ Η' ΜΕ ΟΜΙΧΛΗ ΜΕΡΕΣ.

Δηλαδή εάν ενα ακριβό ηλιακό πάνελ, από τα 1500watt/h που μας δίνει o ήλιος σε μια ηλιολουστη ημέρα, το πάνελ μαζεύει μονον τα 700 watt και από αυτά μετατρέπει μόνον τα 20-40% (40% είναι τα πιο αποδοτικα) δηλαδή δίνει 140-280watt/h για μερικές ώρες την ημέρα, τότε δεν συμφέρουν ειδικά τον χειμώνα που χρειαζόμαστε αυτά τα watt για να αυτονομηθούμε ενεργειακά ή να ζεσταθούμε και σε σχέση πάντα με τα λεφτά που δώσαμε για την επένδυση και τα χρόνια ζωής του φωτοβολταικού πάνελ και της μείωσης της αποδοσης από χρόνο σε χρόνο στα 20-25 χρόνια ζωής.


Βρήκες πουθενά τέτοια χάλια ξύλα με τόσο πολύ υγρασία, 10-15%? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Που? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Όπως θα έλεγε ο giogud, τα αγοράζω όλα! :lol: :lol: :lol:

Ετοιμαστείτε οι ξυλοκάφτες για groupbuy, να σηκώσουμε τη μάντρα, σωθήκαμε! :lol: :lol: :lol:



Έχεις κι άλλα τέτοια βάσιμα επιχειρήματα φίλε μου? :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44035 από Ximonas
Απαντήθηκε από Ximonas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
ΟΧΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ. Απλά θα πως ότι κατι πολυκαταστήματα πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, πάνε για αρπακτή, ψάχνουν για κορόιδα και οι τιμές τους είναι 100% παραπάνω από έναν σοβαρό έμπορο υπερύθρων που σέβεται τον πελάτη!


Eνα μέσο διαμέρισμα 70 τμ σε πολυκατοικία με 35τμ σαλοκουζίνα, 5τμ WC, 12τμ δωμάτιο1, 15τμ δωμάτιο2, 3 μέτρα χωλ

χρειάζεται για να ζεσταθεί επαρκως

2 x 600W υπέρυθρα πάνελ στο Σαλόκουζίνα, 12 btu κλιματιστικο με Cop3 800W στο σαλόνι, 1x600W υπέρυθρα Δωμ1, 1Χ600 υπέρυθρα Δωμ2

Σύνολο watt 600 + 600 + 800 +600 + 600 = 3,2 kw

Αν καίει 10 ωρες την ημέρα με νυκτερινό 3,2 Χ 10 = 32kw X 0,13€/kwh(μικτα) χ 130 μέρες = 540 ευρώ για 4.5 μήνες ή 4 ευρώ την ημέρα

Για περιοχές με υψόμετρο υπολογίστε 7% επιπλέον πάνω σε αυτο το κόστος για κάθε 100 μέτρα υψόμετρο

Εννοείται όλα με θερμοστάτη στους 20-21C με καλή μόνωση και διπλά παράθυρα και αερισμό 15 λεπτά την ημέρα

"Σε βάθος χρόνου είναι πολλά τα λεφτά πατριώτη!"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44043 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
μιά ερώτηση:
Αφού είναι τόσο θαυματουργά αυτα τα πανελς και πολλαπλασιάζουν την ηλεκτρική ενέργεια...
γιατί δεν έχει γεμίσει η Ευρώπη με τέτοια ;
Ειναι σημερινή ανακάλυψη και πχ οι Σκανδιναυοί δεν έχουν ιδέα ακόμα ;

(τα ίδια ρώτησα πέρυσι και σε εισαγωγέα ιόντων στην ΔΕΘ - που είχε πινακίδα ότι τα ιόντα είναι 30% πιο οικονομικά απο τα καυσόξυλα και τα πελλετ----και σημερα τα αλλάξανε όνομα....)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44048 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

Ximonas έγραψε: ΟΧΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ. Απλά θα πως ότι κατι πολυκαταστήματα πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, πάνε για αρπακτή, ψάχνουν για κορόιδα και οι τιμές τους είναι 100% παραπάνω από έναν σοβαρό έμπορο υπερύθρων που σέβεται τον πελάτη!


Eνα μέσο διαμέρισμα 70 τμ σε πολυκατοικία με 35τμ σαλοκουζίνα, 5τμ WC, 12τμ δωμάτιο1, 15τμ δωμάτιο2, 3 μέτρα χωλ

χρειάζεται για να ζεσταθεί επαρκως

2 x 600W υπέρυθρα πάνελ στο Σαλόκουζίνα, 12 btu κλιματιστικο με Cop3 800W στο σαλόνι, 1x600W υπέρυθρα Δωμ1, 1Χ600 υπέρυθρα Δωμ2

Σύνολο watt 600 + 600 + 800 +600 + 600 = 3,2 kw

Αν καίει 10 ωρες την ημέρα με νυκτερινό 3,2 Χ 10 = 32kw X 0,13€/kwh(μικτα) χ 130 μέρες = 540 ευρώ για 4.5 μήνες ή 4 ευρώ την ημέρα

Για περιοχές με υψόμετρο υπολογίστε 7% επιπλέον πάνω σε αυτο το κόστος για κάθε 100 μέτρα υψόμετρο

Εννοείται όλα με θερμοστάτη στους 20-21C με καλή μόνωση και διπλά παράθυρα και αερισμό 15 λεπτά την ημέρα



Νυχτερινό τιμολόγιο 10 ώρες την ημέρα; Θέλεις να μας εξηγήσεις πως γίνεται αυτό;
Μήπως θέλεις να κάνεις και τους αντίστοιχους υπολογισμούς με τις τιμές που θα ισχύουν από 1/1/13;
Η οποιαδήποτε θέρμανση με ρεύμα συμφέρει μόνο αν είσαι υπάλληλος της ΔΕΗ και πληρώνεις ψίχουλα. Σ' αυτή την περίπτωση, πάμε πάσο.
Επίσης, είναι σεβαστό να έχεις μια συγκεκριμένη άποψη, γι' αυτό υπάρχουν τα forum, αλλά τουλάχιστον εγώ νιώθω ότι έχω μπει σε κατάστημα με υπέρυθρα πάνελ και με ψήνουν να αγοράσω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ