Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43976 από Ximonas
Απαντήθηκε από Ximonas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Υπαρχει λογική του να αγοράσει κάποιος θερμοπομπούς παρότι είναι τα πιο ενεργοβόρα από ολα τα συστήματα.

-Εχει άμεση απόδοση θερμανσης

-Δεν εχουν κόστος έναρξης οπως ο λέβητας πετρελαίου ή πέλετ

-40% οικονομία απο τα watt που γράφει εάν λειτουργεί ο θερμοστάτης(στα 2000watt μπορεί να καίει 1200watt/h εάν σβήνει ο θερμοστάτης)

-50% επιπλέον οικονομία εάν καίνε βράδυ με νυχτερινό ρεύμα, τις ώρες τις ημέρας που οι θερμοκρασίες πέφτουν πιο χαμηλά.

-Είναι αθόρυβα

-Εχουν λιγο καλύτερη ποιότητα αέρα από το κλιματιστικό

-Δεν θελουν συντήρηση και δεν χαλάνε ποτέ όπως μπορεί να συμβεί στα κλιματιστικά!

-Μπορείς να τοποθετήσεις θερμποπομπούς ρεύματος ή πελετ ή πετρελαίου απέναντι απο παράθυρα και πόρτες που μπαίνει κρύος αέρας κάτι που δεν συμφέρει με τα υπέρυθρα πάνελ που δεν ζεσταίνουν αέρα.

Σε όλα τα ειδη θερμανσης, η αγορά καλής ποιότητας, εγγυάται την αποφυγή ανεπιθύμητων βλαβών, οπως και ο σωστός τρόπος χρήσης και συντήρησης κατά την διάρκεια της ζωής τους.

"Σε βάθος χρόνου είναι πολλά τα λεφτά πατριώτη!"
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Ximonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43980 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
επειδη οταν ακουω τι συμφερει και τι δεν συμφερει για θερμανση τρελενομαι....το κρατος με λιγο χερακι απο τους εμπορους αναπροσαρμοζουν συνεχως τις τιμες με βαση τις καταναλωσεις σε ευρω σε συνδιασμο με τις πωλησεις ωστε στο τελος να συμφερουν ολα.ακομα και το ακριβο πετρελαιο μειον το επιδομα 28λ και τη γνωστη αποδοση που εχει θα σε κανει να μπεις στη σκεψη αν αξιζει η αλλαγη σε ξυλολεβητα π.χ.με το οποιο κοστος εχει.
και ενα αλλο που επισης με βγαζει απο τα ρουχα μου...πληρωσα σε δεη περσυ 2 τετραμηνα απο αυγουστο 2011 -μαρτιο 2012 1500ευρω!!! λογω ηλεκτρολεβητα 9kw.η γυναικα μου τρελαθηκε οπως και ο καθενας που θα εβλεπε τετοιο λογαριασμο γιατι ετσι μας μεγαλωσαν(σβησε το φως,κλεισε το ψυγειο καιει ρευμα κτλ).προπερσυ εκαψα 1600λιτρα με σημερινη τιμη πανω απο 2χιλιαδες.ειμαι σιγουρος οτι τα 2000ε θα τα δινατε απλοχερα ενω τα 1500 στη δεη θα κλαιγατε με μαυρο δακρυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43983 από Ximonas
Απαντήθηκε από Ximonas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Νομίζω ότι η ΔΕΗ το έχει παρακάνει με τις παράπλευρες χρεώσεις τα κάθε είδους τέλη, τις κλιμακωτές χρεώσεις και τα διπλάσια πάγια λόγω κατανάλωσης, που φουσκώνουν τον λογαριασμό ρεύματος πέρα από καθε λογική. Το μονο που κάνουν ειναι να παράγουν παράπλευρες απώλειες για τους καταναλωτές και να απεχθάνονται πια το ρεύμα και να στρέφονται σε ακριβότερες μορφές ενέργειας.


Αυτό που κάνουν οι εταιρίες αερίου να αυξάνουν την τιμή τους επειδή αυξήθηκε η τιμή του πετρελαίου, αυτό που κανουν οι διεθνείς εταιρίες πετρελαίου να αυξάνουν την τιμή του πετρελαίου ενώ ταυτόχρονα υπάρχει μεγάλο απόθεμα παγκοσμίως, απλά ειναι εξοργιστικό. Το ιδιο ειναι και για την ΔΕΗ για τους παραπάνω λόγους.

Αν υπήρχε ηλιοφάνεια όλο το χρόνο και υπεραποδοτικά φωτοβολταικά ή καποια εφαρμογή αποδοτικότερης μορφής ανανεώσιμης ενέργειας ώστε να καλύπτουν τα kw θερμανσης ημερησίως που χρειάζονται, θα έκοβα το ρεύμα τελείως.

"Σε βάθος χρόνου είναι πολλά τα λεφτά πατριώτη!"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43985 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

dimlyk έγραψε:

dimitris11 έγραψε: Σ'ενα σπιτι ζεσταινομουν για τεσσερα χρονια με κλιματιστικα, η μεγιστη καταναλωση ηταν 3000KWH το τετραμηνο.
Μ'εβαλε η απερισκεψια μου να αγορασω θερμοπομπους(1000ευρω πληρωσα),ειπα μηπως εγινε κανα θαυμα,ομως το θαυμα δεν εγινε.
Ενα μηνα τους λειτουργησα,η καταναλωση ρευματος τριπλασιαστηκε εκεινο τον μηνα με αποτελεσμα να μου'ρθει η ΔΕΗ 4000Kwh.
Τρεξτε να αγορασετε...

το θαυμα εγινε στον λογαριασμο αλλα ετσι απο περιεργεια....
με ποια λογικη ενω ειχες κλιματιστικα αγορασες και θερμοπομπους ?
valsam στον υπολογισμο κοστους της kwh να προσθετεις και τις υπολοιπςσ χρεωσεις της δεη και το φπα που υ[περδιπλασιαζουν το κοστος[/quote]

Η λογικη της παραπληροφορησης-πλυσης εγκεφαλου.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43988 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Για φετος 2 σε 1 κλιματιστικα και πελετ.Την ημερα για 16 ωρες πελετ,ολο το 24ωρο κλιματιστικα σε σταθερη θερμοκρασια.
Οποιος δεν εχει πληρωσει ρευμα πολλων κιλοβατωρων ας μην πεταει νουμερα.
Το ρεκορ μου ειναι 6000Κwh/τετραμηνο μεχρι στιγμης.Αλλαξα σπιτι.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43996 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
αν ευχηθω να τις κατοστησεις ( τις χιλιαδες ) ....μαλλον δεν θα μου ξαναμιλησεις :lol:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ