Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43966 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Εγώ κάνω ποδήλατο και έχω γερό όργανισμό και αντέχω στους 20. Την γυναίκα μου που έχει στίγμα και κρυώνει και στους 23, τι να της πω, κάνε σάουνα ή χοροπήδα μές το σπίτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43967 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Σ'ενα σπιτι ζεσταινομουν για τεσσερα χρονια με κλιματιστικα, η μεγιστη καταναλωση ηταν 3000KWH το τετραμηνο.
Μ'εβαλε η απερισκεψια μου να αγορασω θερμοπομπους(1000ευρω πληρωσα),ειπα μηπως εγινε κανα θαυμα,ομως το θαυμα δεν εγινε.
Ενα μηνα τους λειτουργησα,η καταναλωση ρευματος τριπλασιαστηκε εκεινο τον μηνα με αποτελεσμα να μου'ρθει η ΔΕΗ 4000Kwh.
Τρεξτε να αγορασετε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43968 από Ximonas
Απαντήθηκε από Ximonas στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Δεν είμαι εδώ να πείσω κανέναν τι συμφέρει ως θερμανση. Κουβέντα κάνουμε. Είμαι εργένης οποτε δεν εχω γυναίκα να παραπονείται ή μικρά παιδιά οτι κρυώνουν στους 20C.

Θεωρω ότι για τον καθένα μας, συμφέρει ως θερμανση, αυτό που μπορείτε να πληρώσετε και αυτό που χρησιμοποιείτε οταν βρίσκεστε σπίτι αλλά δεν το θεωρείται οικονομική αιμορραγία.

Μεχρι τώρα χρησιμοποιώ υπερυθρα, κλιματιστικά, θερμοπομπούς και υπεραποδοτικό λεβητα πετρελαίου. Θέλω να αγοράσω πέλετ και τζάκι ενεργειακό με λέβητα και να τα συνδέσω όλα μαζί. Exω σάουνα. Υπάρχουν και μικρά μεγέθη πιο οικονομικά. Γι αυτό σας λέω ότι τα ψάχνω όλα. Είμαι και λιγο ρομαντικός και με αρέσει η φωτιά. Καίω καθε φορά οτι με συμφέρει.

Θελω να βάλω φωτοβολταικά για να ειμαι ενεργειακά υμιαυτόνομος αλλά δεν τα θεωρώ ακόμα αποδοτικά. ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΧΝΩ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ απόκτησης και το κόστος αντικατάστασης και περιμένω να σκάσουν ευκαιρίες πριν αγοράσω(30-50% φθηνότερα και πάντα αγοράζω τα πιο ποιοτικά της αγοράς)

Εχω καλή μόνωση χοντρούς τοίχους, διπλά παράθυρα προς τον ήλιο, και προσπαθώ να καλύπτω αμέσως τις απώλειες από το κρύο και την υγρασία που μπαίνει στο σπίτι.

"Σε βάθος χρόνου είναι πολλά τα λεφτά πατριώτη!"
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Ximonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43972 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ
Ολα καλα ειναι αρκει να ξερουμε να τα χρησιμοποιουμε.
Η ενσταση μου βρισκεται στο "οικονομικη θερμανση με πανελ"
Αυτο δεν γινετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43973 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

dimitris11 έγραψε:

Ximonas έγραψε: φίλε, δεν σου κάνει εντύπωση οτι τα καλύτερα πάνελ υπέρυθρης είναι ελβετικά ή αυστριακά

Δηλαδή τα παράγουν και τα εξάγουν χώρες με κατ εξοχήν κρύα περιβάλλοντα και μεγάλο υψόμετρο!

Υπέρυθρα χρησιμοποιούν σε Ρωσία και Χονγκ-Κονγκ

Κάποιοι βάζουν υποδαπέδια θέρμανση χαμηλής τάσης αλλοι υπέρυθρες κουρτίνες για να μην περνάει το κρύο

Με μια πολύ καλή μελέτη πέρα απο τα θεωρητικά που μαθαινουν και με έναν μηχανικό τζιμάνι μπορεί να γλιτώσετε πολλά λεφτά θέρμανσης και να θερμαίνεστε χωρις κόπο.

Εχεις ζεσταθει ποτε με το ρευμα αποκλειστικα;
Επειδη εγω το εχω κανει σε πληροφορω οτι ειναι πολυ ακριβο το σπορ.
Τι οικονομια να κανεις ελεγχοντας το ρολοι,δηλαδη να μην το αναβεις γιατι εγραψε πολυ σημερα το ρολοι αρα να κατσω στο κρυο.

Μην την βαζεις την θερμανση με ρευμα φιλε ολη σε ενα τσουβαλι.
Συμφερει και παρασυμφερει σε σχεση με ολα τα αλλα ειδη θερμανσης ειδικα με μια καλη αντλια θερμοτητας,κλιματιστικα ινβερτερ υψηλης αποδοσης,θερμοσυσωρευτες τελευταιας τεχνολογιας(εχει φιλος στο Λονδινο με νυχτερινο 7 πενες η kw και ειναι απιστευτα οικονομικοι)και οπως προαναφερα συμφερει και με τα πιο ενεργοβορα μηχανηματα οπως αεροθερμα ,σωματα λαδιου η κονβεκτορες η εστο και πανελ υπερυθρης αλλα μονο στο 8ωρο οπου ισχυει το νυχτερινο τιμολογιο της ΔΕΗ αλλιος ξεχνα το!
1KW με νυχτερινο=8 λεπτα ,με σωμα λαδιου η οτιδιποτε φθηνιαδουρα για 10kw θα πληρωσουμε 80 λεπτα του ευρω!
Για να παρω 10kw απο πελλετ και να βγαινει περιπου το ιδιο συμφερον με το νυχτερινο και τα φθηνομηχανηματα που προαναφερα πρεπει να εχω 2,5 κιλα πελλετ με θερμογονο δυναμη 4,5kw/kg και καλο μηχανημα με 90% αποδοση με τιμη μαξιμουμ τα 300 ευρω ανα τονο πελλετ αλλιος ξεχνα το ειναι πιο συμφερον το νυχτερινο!
Εγω το εχω παρει αποφαση παρολου που εβαλα ξυλολεβητα οτι οσο και οταν μπορω το 8ωρο που ισχυει το νυχτερινο να μπουμπουναω τα κλιμα και τα σωματα λαδιου,το μονο προβλημα ειναι να πεισω την γυναικα μου,σαμπος αυτη κουβαλαει τα ξυλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #43974 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υπέρυθρα πάνελ

dimitris11 έγραψε: Σ'ενα σπιτι ζεσταινομουν για τεσσερα χρονια με κλιματιστικα, η μεγιστη καταναλωση ηταν 3000KWH το τετραμηνο.
Μ'εβαλε η απερισκεψια μου να αγορασω θερμοπομπους(1000ευρω πληρωσα),ειπα μηπως εγινε κανα θαυμα,ομως το θαυμα δεν εγινε.
Ενα μηνα τους λειτουργησα,η καταναλωση ρευματος τριπλασιαστηκε εκεινο τον μηνα με αποτελεσμα να μου'ρθει η ΔΕΗ 4000Kwh.
Τρεξτε να αγορασετε...


το θαυμα εγινε στον λογαριασμο αλλα ετσι απο περιεργεια....
με ποια λογικη ενω ειχες κλιματιστικα αγορασες και θερμοπομπους ?
valsam στον υπολογισμο κοστους της kwh να προσθετεις και τις υπολοιπςσ χρεωσεις της δεη και το φπα που υ[περδιπλασιαζουν το κοστος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": csa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ