Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48209 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Primus 45
tgiannak
τετραγωνικα μετρα σπιτιου μονωσεις μερος που κατοικεις καταναλωση τροπος συνδεσης.
Σε παρακαλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48214 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
Tο θελω τωρα στειλτω με email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48239 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

tgiannak έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:
Καυσαερια εχω 160-190 οπως κι εσυ.Η απλη σταχτη δεν ειναι τιποτα μπροστα σ αυτο που βλεπω εγω ανοιγοντας το λεβητα.Βλεπω τα βιντεο του φιλου αυτα που ανεβασες κι εσυ και δεν το πιστευωποσο καθαρος ειναι μεσα.



PRIMUS 45 έγραψε: Τα video δεν ειναι δικα μου και δεν ειναι
απο καυση 1 χρονου και μετα,
ακομα ακομα ουτε ενα μηνα δεν εχει δουλεψει ο λεβητας που ειδες
στο video


παιδια καλησπερα, συγνωμη που δεν συμμετειχα στο τοπικ! πρεπει να μου βαλατε απουσια! λοιπον τα βιντεο ειναι δικα μου..τον λεβητα τον εχω απο περσι τον δεκεμβρη και μου εκανε πισσα στα τοιχωματα μονο μετα απο 4-5 τοννους ξυλα! απο πελλετ οχι! εαν εχετε καμιναδα με πολλες γωνιες και δεν τραβαει καλα ο ταν κλεινει ο φυσητηρας ο καπνος μενει μεσα με αποτελεσμα αυτη την πισσα στα τοιχωματα! εγω τον δουλευω μαμα 2" 35" 60% και δουλευει αψογα πελλετ primus 45 να θυμησω. η φλογα καιει παντα 2-3 σειρα απο τις τρυπες και καυσαερια 170-200.(με ξυλο τα φτανω και 300 :woohoo: ) το τελαρο εγω το εχω φορεμενο..ειναι οντως σωστο οτι πρεπει να βγαινει; το χεις ρωτησει στην μαβιλ;;; γιατι ο τυπας που τον αγορασα ηταν πολυ ψαγμενος και δε μου πε τετοιο πραγμα :dry: :huh:

ξεχασα οτι οταν δουλευει μονο η θερμοτητα φαινεται στην καμιναδα και ουτε ιχνος καπνου εστω και στο ελαχιστο..με πελλετ παντα :)


Αυτα που λες σχετικα με την συμπεριφορα του καπνου οταν δε δουλευει ο φυσητηρας σε συνδυασμο με το οτι με ρυθμιση 2" 30"(28 το πηγα τωρα) και αερα 47 η φλογα δε φτανει στην 2 σειρα απο τις τρυπες,με αποτελεσμα χαμηλη ενταση καυσης ειναι η αιτια πιστευω των προβληματος που αντιμετωπιζω με την πισσα.Αν ο λεβητας ειναι σβηστος το βραδυ και το πρωι τον αναψω θα πιασει 65 βαθμους και μετα πιανει τη θρμοκρασια ο χωρος και κλεινει.Τα καλοριφερ καινε κανονικα μεχρι κατω. Κατα τη διαρκεια της μερας μετα φτανει μεχρι τους 55 βαθμους και παλι ζεσταινεται το σπιτι πριν ανεβασει κι αλλο θερμοκρασια ο λεβητας.Ουτε και τα σωματα δεν προλαβαινουν καλα να ζεσταθουν.Μεχρι τη μεση ζεσταινονται.Το αποτελεσμα των χαμηλων θερμοκρασιων που δουλευει ο λεβητας και του προβληματος με την καμιναδα ειναι η πισσα.Σ αυτο το συμπερασμα κατεληξα μετα μια βδομαδα πανω κατω στο λεβητοστασιο.Ταχω παιξει.Αυτο που χρειαζεται νομιζω-περα απο το θεμα της καμιναδας-ειναι να ρυθμισω ετσι ωστε να απλωσει η φλογα μεχρι τη 2-3 τρυπα.Δηλαδη μεγαλυτερη ενταση καυσης λιγοτερο χρονο λειτουργιας τπυ λεβητα.Εξ αλλου αν δεν εχει την απαραιτητη ενταση η φλογα πως να δωσει 40KW?
Παιδια ακουω γνωμες σκεψεις και προτασεις.
Ευχαριστω!
Ξεχασα και κατι αλλο.Εχετε παρατηρησει οταν κλεισει το λεβητα ο θερμοστατης χωρου λιγο πριν σταματησει ο φυσητηρας σα να ανεβαζει αποτομα στροφες.2-3 φορες το παρατηρησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48252 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
Φιλε ΠΑΠΑΣ
Για να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη
Πες μου λιγο τι εχεις 34 η 45 ?
πελλετ καις η πυρηνοξυλο?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48260 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Φιλε ΠΑΠΑΣ
Για να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη
Πες μου λιγο τι εχεις 34 η 45 ?
πελλετ καις η πυρηνοξυλο?


Εχω τον 34 καιω πελλετ και ο μηχανολογος της Μαβιλ μου ειπε οτι η φλογα πρεπει να απλωνει μεχρι την δευτερη σειρα με τις τρυπες.Εγω τωρα δοκιμαζω την 2" 28" 47-50 και η φλογα καιει μεταξυ 1 και 2 σειρας,περισσοτερο μαλλον στην πρωτη σειρα.Εσενα μεχρι που φτανει η φλογα?Ας μας πουν και τα αλλα παιδια με τις ρυθμισεις που εχουν ποσο απλωνει η φλογα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48263 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
Στειλε μου λιγο το τηλ σου με email το σταθερο σου
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.240 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ