Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46515 από hellas10
Απαντήθηκε από hellas10 στο θέμα Απ: Primus 45
παιδια για να καταλαβουμε τι λετε;;υγροπιοισης δεν εχουμε μονο απο τιν καμιναδα αν ειναι αμονοτηηηηηη αλλα και απο τις επιστροφες του λεβητααααα!!!!!!εχετε περαση τριοδη;;;;;αν οχι ανεβαστε την θερμοκρασια κυκλοφοριτη.κατω απο 55 βαθμους επιστοφες σε λεβητες βιομαζας δημιουργη υγροπιοισηςςςςςςςςς θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με αυτα που διαβαζουμε εδω.απο 29/10 μεχρι και σημερα καιω ξυλα καταναλωση ουτε 1.5 τονο θερμοκρασια μεσα 25-26 νερα ζεστα χρησης ατελιοτα εξωτερικη θερμοκρασια 3-15 κ 120 τμ σπιτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46526 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
ΕΙΧΕΣ τριοδη και στο πετρελαιο?
Οσο αφορα την θερμοκρασια κυκλοφοριτη κατω απο 55 βαθμους
ειναι λαθος χωρις τριοδη
Με τη λεβητα hellas10????/


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46560 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Απ: Primus 45
καλημέρα παιδιά!! Φίλε ΠΑΠΑΣ εγώ δεν έχω πίσσα αν κ καίω πυρηνοξυλο,δεν ξέρω γιατί να έχεις τόσο πολύ,εγώ αυτό που δεν έλυσα είναι ο καπνός όταν κάνει εναυση αλλά πιστεύω ότι φταίει η καμινάδα μου είναι 150 άρα πιστεύω του χρόνου να μπορέσω να την αντικαταστήσω.Οι
ρυθμίσεις που νομίζω ότι μου ταιριαξαν (προς στιγμήν)είναι θερμοκρασία λέβητα 65 θερμοκρασία κυκλοφορητη 51,τροφοδοσία 2 ,αναμονή 40,αέρας 47

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46569 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Απ: Primus 45
Ο θερμοστατης είναι προγραμματισμένος για ημερήσιο πρόγραμμα στους 22,5 βαθμούς από 6:00-&22:00 μετά μπαίνει το βραδινό πρόγραμμα στους 18,5.
Αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από την ορισμένη τότε ξανά ανάβει ο λεβητας αλλιώς θα πάρει μπροστά για το ημερήσιο.Έτσι είχα φίλε μου & του πετρελαίου
Εσύ πως τον λειτουργείς???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46585 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Απ: Primus 45

NIKIDIMI έγραψε: γρεβενα ,80τμ+80τμ θερμοκρασία 22-23.μεση καταναλωση 2 σακιά την ημερα(πελλετ savva 283e ο τονος) με συνεχη λειτουργία λεβητα 34.καθαρισμα καθε 3ημερες μαζι με γεμισμα.


Nikidimi τι ρυθμίσεις έχεις? 2τσουβαλακια πελετ για 160 τετραγωνικά???? Αυτο είναι επιτυχία από μονωσεις πως πας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #46848 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

hellas10 έγραψε: παιδια για να καταλαβουμε τι λετε;;υγροπιοισης δεν εχουμε μονο απο τιν καμιναδα αν ειναι αμονοτηηηηηη αλλα και απο τις επιστροφες του λεβητααααα!!!!!!εχετε περαση τριοδη;;;;;αν οχι ανεβαστε την θερμοκρασια κυκλοφοριτη.κατω απο 55 βαθμους επιστοφες σε λεβητες βιομαζας δημιουργη υγροπιοισηςςςςςςςςς θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με αυτα που διαβαζουμε εδω.απο 29/10 μεχρι και σημερα καιω ξυλα καταναλωση ουτε 1.5 τονο θερμοκρασια μεσα 25-26 νερα ζεστα χρησης ατελιοτα εξωτερικη θερμοκρασια 3-15 κ 120 τμ σπιτη


Απο τη Μαβιλ μου ειπαν επιστροφη 47-50 θερμοκρασια νερου 65-70 και ρυθμιση 2" 30" 50.Δεν μου ειπε για τριοδη στο πελλετ.Απλα μου ειπε εχει να κανει εκτος των αλλων και με το πως διωχνει ο λεβητας τον καπνο οταν εχει σταματησει ο φυσητηρας.Λογικα με το πελλετ δεν δικαιολογειται τοση πισσα.Την ωρα που παει να ξαναναψει βγαζει πολυ πυκνο γκρι καπνο.Οπως το Πασχα που ριχνουμε τις κληματοβεργες πανω στη φωτια.
Σχετικα με τις ρυθμισεις παρατηρησα το εξης.
Με τη ρυθμιση 2"35"40 η φλογα εκαιγε γυρω απο το ανοιγμα που ανεβαινει το πελλετ.Το ειπα στον μηχανολογο της εταιριες και μου ειπε οτι η φλογα πρεπει να απλωνει μεχρι τον προτελευταιο κυκλο που σχηματιζουν οι τρυπες.Ετσι ο λεβητας δινει τα 40 KW.Με αυτη τη ρυθμιση (2"35"40) ο λεβητας δεν ειχε μεγαλη ενταση καυσης, με συνεπεια μεγαλυτερο χρονο λειτουργιας.Φυικα ειναι και θεμα χωρου τ.μ.Αλλο ο bavel με 80τ.μ. και αλλο εγω με 170.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.246 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ