Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #94386 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

stefgoon έγραψε: Και ξυλολέβητας σε δράση...

Δικος σου ειναι ?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #94416 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45
Ναι το ...μαναρι μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #94430 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

stefgoon έγραψε: Ναι το ...μαναρι μου

Να τον χαιρεσαι ποτε εχουμε γενεθλια?
Πλακα κανω!!!!!!!!!
Ειδα κατι και θελω να σε ρωτησω κατι?
Στο 21-22 δευτερολεπτο βλεπω οτι απο πισω απο τα τουμπα φαινεται
η φλογα ειναι κενο απο πισω?
Πολυ καλο αυτο?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #94448 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

stefgoon έγραψε: Ναι το ...μαναρι μου

Να τον χαιρεσαι ποτε εχουμε γενεθλια?
Πλακα κανω!!!!!!!!!
Ειδα κατι και θελω να σε ρωτησω κατι?
Στο 21-22 δευτερολεπτο βλεπω οτι απο πισω απο τα τουμπα φαινεται
η φλογα ειναι κενο απο πισω?
Πολυ καλο αυτο?


Μήπως είναι ο UKY που είναι μόνο ξυλολέβητας. Μέτρησα 3 επι 6 = 18 τούμπο. Στον πριμους δεν έχει αυτό το κενό από πίσω. Πού το είδες, αετίσιο μάτι.

Σήμερα τυχαία τον έκαψα για δοκιμή και εγώ με ξύλα. Το ξεκίνησα με πέλλετ ενω είχα ήδη μέσα το δαχτυλίδι καθώς και τη σχάρα. Ενώ έκαιγε ακόμη με πέλλετ πέταξα σταδιακά 3 4 ξυλαράκια για να καρβουνιάσουν και αφού είχε ανεβάσει θερμοκρασίες στα νερά με πέλλετ τον άλλαξα σε ξύλο και έβαλα μερικά ξυλαράκια και 2 3 κούτσουρα ελιάς. Η ελιά καίγεται πολύ αργά και επειδή τα ξύλα μου ήταν και λίγο υγρά ζοριζόταν λίγο να φτιάξει φλόγα. Αφού έκαψαν για λίγη ώρα και καρβούνιασαν όμως έκαιγαν καλά. Έβαλα και μία μπρικέτα από περιέργεια μέσα. Καμία σχέση η καύση της. Γενικά έμεινα ικανοποιημένος αν και δεν τον έκαψα πολύ ώρα. Θερμοκρασίες στα καυσαέρια τις έχω ρίξει στο πέλλετ στα 140 και στο ξύλο χωρίς να κάψει πολύ βέβαια έφτασε μέχρι 170-180, όλα αυτά με αέρα στο 40 %.

Για να αυξήσω το χρόνο παραμονής των καυσαερίων στους τουμποσωλήνες και επομένως να ρίξω τις θερμοκρασίες τους έβαλα κάτι κομμάτια τούβλο και πλακάκια πάνω στις εξόδους των τουμποσωλήνων τόσο στη πρώτη όσο και στη τρίτη σειρά. Παλαιότερα ήμουν στους 180 βαθμούς με πέλλετ ενώ τώρα 140. Δεν παίρνω όρκο πως είναι από αυτό αλλά όταν του χρόνου με το καλό τον ξαναπιάσω τον καυστήρα θα σκεφτώ σοβαρά το ενδεχόμενο να βάλω κλαπέτο στην έξοδό του.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #94592 από stefgoon
Απαντήθηκε από stefgoon στο θέμα Primus 45
Καλημέρα και καλή Σαρακοστη ! Δε ξερω περι uky, primus γραφει το ταμπελάκι... Για το κενο απο πισω ναι οντως υπαρχει. Δε ξερω αν ειναι καλό το κενο απο πισω, στο καθαρισμα παντως μου σπαει τα νευρα να φτασω εκει. Παντως οταν η φλογα ειναι καλή (για το ξυλο αναφερομαι) η φλογα μπαινει μεσα στα τούμπα και τα νερα ανεβαινουν ταχυτατα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #94594 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Εγω παντως δεν το ρισκαρω να τον δουλεψω με ξυλα αφηνοντας τον κοχλια εκτεθειμενο να γεμισει καρβουνα.Σκεφτηκα να αφαιρεσω το πελλετ μεχρι τον κοχλια και να γεμισω το κενο με τη σταχτη απο πελλετ.Ετσι η σταχτη θα ειναι σαν ενα στρωμα προστασιας, απομονωνοντας τον κοχλια απο τα καρβουνα του ξυλου.Νομοζω πως ετσι τα καρβουνα και οι σταχτες απο την καυση του ξυλα δεν θα εχουν καμμια επαφη με τον κοχλια.

Καλογιαννη μου κανει εντυπωση το οτι με την καυση ξυλου εχεις καυσαερια μονο 180.
stefgoon καυασαερια ποσο εχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ